Załatwiali wizy do Polski i prali brudne pieniądze, zatrzymało ich CBA

Agenci z lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali cztery osoby podejrzewane o między innymi pranie brudnych pieniędzy za pośrednictwem fundacji działającej na Karaibach.

 

 

 

Zatrzymani to założyciel i prezes polskiej fundacji działającej na Karaibach, biznesmen, a także osoba odpowiedzialna za księgowość w tej złożonej operacji, zatrzymano także dwie osoby współpracujące z wyżej wymienionymi. Tvp.info podaje, że według nieoficjalnych ustaleń zatrzymana została Katarzyna I., szefowa fundacji Moja Dominikana.

 

 

Śledztwo jest wielowątkowe i rozwojowe. Dotyczy przyjmowania z całego świata oraz z Polski pieniędzy o przestępczym pochodzeniu. Na konto fundacji środki miały trafiać w celu ukrycia ich źródła pochodzenia. Łączna suma ponad 4 milionów złotych pochodziła z m.in. działania na szkodę jednej ze spółek zarejestrowanej na śląsku. Wystawiano także puste faktury VAT na firmę biznesmena.

 

 

Kolejnym wątkiem śledztwa jest pośrednictwo w załatwianiu polskiej wizy dla kilku obywateli jednego z państw Bliskiego Wschodu. Prezes fundacji powołując się na swoje znajomości wewnątrz Ministerstwa Spraw Zagranicznych oczekiwała sowitych przelewów na konto fundacji w zamian za pomoc w uzyskaniu wizy.

Funkcjonariusze CBA dokonali przeszukania mieszkań zatrzymanych osób, biura rachunkowego oraz siedziby firm powiązanych z procederem w celu ujawienia dowodów przestępstwa w postaci m.in. telefonów, nośników pamięci, komputerów, faktur VAT, oraz dokumentów; umów, faktur, notatek, rozliczeń.

 

 

Osoby zatrzymane usłyszał zarzuty w warszawskiej Prokuraturze Rejonowej. Śledztwo wciąż trwa i jest rozwojowe, zgromadzony i zabezpieczony materiał dowodowy będzie poddawany analizie. Niewykluczone są kolejne zatrzymania w tym trwającym już ponad dwa lata śledztwie. Śledczy uważają, że działalność przestępcza rozpoczęła się już w roku 2015. Jest to kolejny sukces Centralnego Biura Antykorupcyjnego w walce z praniem brudnych pieniędzy i ujawnianiem podejrzanych przepływów finansowych.

źródło: cba.gov.pl
Komentarze

Kraj

Świat