Zadziwiające odkrycie archeologów. Wbito mu kamień w usta

Na jednym z cmentarzy dziecięcych we włoskim mieście Teverina dokonano niezwykłego odkrycia, gdzie archeolodzy odkryli szkielet 10-letniego chłopca z wciśniętym w usta kamieniem.

 

Na początku IV stulecia na terenie dzisiejszych Włoch królowała epidemia malarii, w wyniku której śmierć poniosło tysiące osób. Dzieci chowano wówczas na cmentarzu w Teverina na terenie dawnej willi rzymskiej. Wśród badanych szkieletów znalazły się szczątki, które zwróciły szczególną uwagę archeologów.

 

Był to szkielet 10-letniego chłopca z wbitym w usta kamieniem. Jak twierdzą odkrywcy, dany sposób pochówku miał uniemożliwić zmarłemu powrót do świata żywych i zarażanie chorobą.

 

Cmentarz dziecięcy z czasów rzymskich badany jest przez naukowców z amerykańskiego uniwersytetu w Arizonie już od 1987 roku.

 

– Wcześniej dotarli do grobu, w którym pochowano 3-letnią dziewczynkę. Maluch miał kamienie ułożone na dłoniach i stopach. To sposób wykorzystywany w wielu kulturach, by zatrzymać zmarłych w grobie – mówi prowadzący badania David Soren.

 

Źródło: rmf24.pl
Fot.: David Pickel/Stanford University 
EM
Komentarze

Kraj

Świat