Wiemy, ilu uchodźców przyjęła Polska przez ostatnie dwa lata! Są oficjalne dane

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, odnosząc się na Twitterze do artykułu serwisu wpolityce.pl, manipuluje w sprawie przyjmowania uchodźców przez Polskę. Światło dzienne ujrzały jednak oficjalne dane Urzędu do spraw Cudzoziemców.

 

– Nonsens! Gdybyśmy przyjęli uchodźców to czy Bruksela ciągałaby Polskę razem z Węgrami i Czechami przed trybunał? Czy mnie, jako ministra SWiA, krytykowaliby: totalna opozycja, RPO i lewicowo – liberalne media?

– pisał szef MON Mariusz Błaszczak na Twitterze, komentując przy tym artykuł na portalu wpolityce.pl, który broni Czaputowicza ws. jego słów dla „Le Figaro”.

 

 

We wpisie tym można zaobserwować, jak polityk dopuścił się manipulacji – nasz kraj przyjmuje uchodźców, a artykuł, o którym pisze Błaszczak, dotyczy imigrantów, a nie uchodźców. Niestety, minister obrony narodowej nie rozróżnia tych dwóch pojęć.

 

Według komunikatu z portalu ndie.pl, lider Urzędu ds. Cudzoziemców przyznał w ubiegłym roku status uchodźcy 150 cudzoziemcom: 7 Syryjczykom, 56 Ukraińcom, 14 obywatelom Federacji Rosyjskiej (Czeczenom) i 13 Irańczykom. W 2016 roku natomiast było to 108 osób: 40 Syryjczyków, 16 Ukraińców, 10 Rosjan, 20 osób z Turkmenistanu, a także 6 z Tadżykistanu. Wobec tego nietrudno jest zauważyć, że nastąpił znaczny wzrost liczby osób, którym nadano status uchodźcy. Wszystkie dane zaczerpnięte są z raportów Urzędu do spraw Cudzoziemców.

 

Jeśli chodzi o imigrantów, od początku bieżącego roku Polska przyjęła ich 3009. Najczęściej były to osoby z takich krajów jak: Afganistan, Algieria, Irak, Iran, Maroko, Tunezja, Turcja, Egipt, Bangladesz, Syria, Libia. Większość z przybyłych otrzymała pozwolenie jedynie na pobyt czasowy, choć 163 imigrantów dostało pobyt stały w Polsce informuje portal migracje.gov.pl.

 
Źródło:

Kraj

Świat