Wielka reforma w Rosji. Może wywołać protesty

Jak podaje portal nczas.com, Kreml podjął decyzję, po 25 latach, w sprawie zmiany wieku emerytalnego Rosjan. Media donoszą, że może to wywołać liczne protesty.

Rzeczpospolita ujawnia: „Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał rozporządzenie o skierowaniu do Dumy projektu ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego obywateli Rosji. Zgodnie z ustawą mężczyźni będą pracować do 65 lat (teraz 60), a kobiety do 63 lat (teraz 55 lat)”.

Zmiany będą przebiegać stopniowo – w przypadku mężczyzn zakończą się w roku 2028, a kobiet aż do 2034 roku.

Rosyjskie media obawiają się protestów związanych z powyższymi zmianami.
Jak podaje NajwyższyCzas! W przypadku nadmiernego chaosu rosyjska władza jest gotowa na ustępstwa wobec obywateli.

Reforma będzie dotyczyć mężczyzn urodzonych w roku 1959 i później oraz kobiet urodzonych z 1964 roku. Starsi obywatele będą otrzymywać świadczenia emerytalne na starych zasadach.

Nczas.com podaje „Dziennik „Wiedomosti” podał w sobotę, powołując się na źródła na Kremlu, że władze Rosji niepokoją się perspektywą protestów społecznych. Decyzja o podniesieniu wieku emerytalnego – według ekonomistów nieunikniona – była długo odkładana, bowiem jest bardzo niepopularna w społeczeństwie. Obecny wiek emerytalny w Rosji to 60 lat dla mężczyzn i 55 dla kobiet. Rząd chce podnieść te progi do 65 lat dla mężczyzn i 63 dla kobiet, przy czym proces ten ma być rozłożony na najbliższe 10-16 lat”.
Źródło:

Komentarze

Kraj

Świat