We Lwowie będzie plac na cześć polskiego polityka

Podczas czwartkowego głosowania rady miasta we Lwowie, podjęto decyzję o nadaniu jednemu ze skwerów imienia polskiego polityka. Teren ten znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z polskim konsulatem.

 

Plac ten nosić ma imię Jacka Kuronia. W połowie listopada 2017 roku część ukraińskich intelektualistów wyszła z inicjatywą nadania imienia Jacka Kuronia jednej z lwowskich ulic. Pragnęli uhonorować go w ten sposób, jako orędownika pojednania Polaków i Ukraińców. Pomysł ten miał stanowić reakcję na ochłodzenie w relacjach na linii Warszawa-Kijów.

 

Andrij Sadowy, będący urzędującym obecnie merem Lwowa oświadczył w związku z nadaniem jednemu z placów imienia Jacka Kuronia:

 

„Trudno mi wymienić człowieka, który byłby większym lobbystą i obrońcą Ukrainy. (…) W obecnych trudnych czasach powinniśmy dać impuls działalności ludzi, którzy wspierają Ukrainę poza jej granicami. Polska była, jest i pozostanie naszym sąsiadem. Teraz przeżywa ona niełatwy okres. Dzisiejsze głosowanie w sprawie placu Kuronia jest poparciem dla tych, którzy twardo wspierają Ukrainę.”

 

 

 

 

 
Źródło:

Kraj

Świat