Tak w Moskwie świętują stulecie odzyskania niepodległości Polski

Festiwal Kultury Polskiej 30/100 to obchody związane ze stuleciem odzyskania niepodległości Polski i 30. rocznicą utworzenia Instytutu Polskiego w Moskwie. Festiwal odbywa się w grudniu w stolicy Rosji i zaplanowano na nim 30 wydarzeń literackich, teatralnych, muzycznych i filmowych.

 

Program literacki i teatralny festiwalu rozpoczął się już w miniony weekend. Na prestiżowych, międzynarodowych targach książki Non/Fiction przedstawiono rosyjskie przekłady polskiej literatury współczesnej, m.in. wybranej twórczości Zbigniewa Herberta. Kontynuacją prezentacji jest poniedziałkowe seminarium poświęcone jego dziełom w Rosyjskim Państwowym Uniwersytecie Humanistycznym w Moskwie. Udział w spotkaniu biorą m.in.: autor biografii poety Andrzej Franaszek, badacz twórczości Herberta – Józef Ruszar oraz autor rosyjskich przekładów jego poezji – Anatolij Rojtman.

 

We wtorek zaś, w moskiewskim Muzeum Historii Gułagu odbył się wieczór wspomnieniowy o Józefie Czapskim, współtwórcy „Kultury” paryskiej, malarzu i publicyście, uczestniku wojny polsko-bolszewickiej i więźniu łagrów.
O jego biografii i twórczości opowiedzą Andrzej Franaszek i główny redaktor czasopisma „Nowaja Polsza” Piotr Mitzner, a także poetka i tłumaczka Anastasija Wiekszyna.

 

Na 9 grudnia zaplanowano czytanie hip-hopowego poematu Doroty Masłowskiej „Inni ludzie” z udziałem autorki i reżysera Wojtka Urbańskiego. Jej utwór Masłowskiej będzie można usłyszeć na scenie Nowa Przestrzeń Teatru Nacji i będzie częścią festiwalu teatralnego NET (New European Theatre).

 

Inne wydarzenia teatralne to m.in. prezentacja rosyjskiego przekładu książki Dariusza Kosińskiego „Teatra polskie. Historie”, a także spektakle – po raz pierwszy w Moskwie – sztuki Iwana Wyrypajewa „Irańska Konferencja”. Na program filmowy festiwalu składają się pokazy filmów Andrzeja Wajdy i Tadeusza Konwickiego, które ukażą się w sali kinowej Instytutu Historii Sztuki w Moskwie.

 

Inne zbliżające się atrakcje to dwukrotny występ zespołu Capella Cracoviensis, występ organisty Marka Stefańskiego, a także koncert pianisty Piotra Anderszewskiego. Odbędzie się także międzynarodowa konferencja o Adamie Mickiewiczu z udziałem naukowców z Rosji i Polski i wiele, wiele innych.

 

Źródło: deon.pl
Fot.: Degtyaryov Andrey / Shutterstock
EM

 

 
Komentarze

Kraj

Świat