Tak ćwiczą polscy pancerniacy tuż obok granicy z Rosją [WIDEO]

Nczas.com ujawnia, że grupy bojowe Estonia, Łotwa, Litwa i Polska wzięły udział w ćwiczeniach wojsk pancernych Iron Tomahawk, które odbyły się na Łotwie.

Ćwiczenia miały miejsce na poligonie Camp Adazi Training Area w okolicach Rygi na Łotwie. Wzięli w nich udział pancerniacy z Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, USA i Polski. Poligon znajduje się około 150 km od granicy z Rosją.

Co ciekawe, siły te należą do tak zwanych NATO’s Enhanced Forward Presence, czyli grup batalionowych jakie zostały rozlokowane w krajach nadbałtyckich na mocy decyzji szczytu NATO w Warszawie w roku 2016.

Według informacji udzielonej przez NATO ćwiczenia Iron Tomahawk mają pokazać siłę ognia oraz interoperacyjność oddziałów z różnych krajów tworzących grupy batalionowe w ramach NATO’s Enhanced Forward Presence.

Polscy żołnierze należą do 9. Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie. Użytkowane przez nich czołgi PT-91 Twardy to głęboka modernizacja radzieckich wozów T-72M1, opracowana i wdrożona do produkcji przez krajowy przemysł zbrojeniowy. Jak podaje portal „dysponują one między innymi pancerzem reaktywnym ERAWA-1/2, systemem kierowania ogniem Drawa (w tym wariant Drawa-T z celownikiem termowizyjnym), wzmocnionym silnikiem S-12U o mocy 850 KM, czy układem ostrzegania o promieniowaniu wiązką laserową „Obra””.

Źródło: nczas.com, facebook.com
fot. Wikipedia Commons

LS
Komentarze

Kraj

Świat