świat według Browna: śniegi, fundacje, loże, brudne bomby i Pan Nikt

świat według Browna: śniegi, fundacje, loże, brudne bomby i Pan Nikt
Autor Elwira Jasińska
Elwira Jasińska3 lutego 2024 | 6 min

Grzegorz Braun od lat fascynuje się teoriami spiskowymi i kontrowersyjnymi tematami. Wśród jego zainteresowań znajdziemy katastrofę smoleńską, rzekome zamachy, działalność tajnych stowarzyszeń oraz antysemickie fantazje. Artykuł przybliża światopogląd Brauna i pokazuje, jak jego poglądy ewoluowały na przestrzeni lat. Przedstawia również postać Pana Nikt, z którym Braun blisko współpracował.

Braun wśród zwolenników zamachu

Grzegorz Braun od wielu lat jest związany ze środowiskiem osób przekonanych, że w katastrofie smoleńskiej zginął prezydent Lech Kaczyński doszło do zamachu. Po tragedii z 10 kwietnia 2010 roku poseł Konfederacji znalazł szerokie grono zwolenników dla swojej teorii o zamachu. Był zapraszany na spotkania klubów "Gazety Polskiej", udzielał wywiadów mediom o. Rydzyka, a w 2015 roku nakręcił własny film dokumentalny w trzech częściach pt. "Zamach smoleński". Do dzisiaj cykl pozostaje nieukończony.

Braun kontynuował propagowanie teorii o zamachu również w czasach poselskich. W 2020 roku na posiedzeniu Komisji Obrony Narodowej zarzucał politykom PiS, że kwestia zamachu w Smoleńsku przestała być dla nich priorytetem. Pytał także o tzw. "śnieg smoleński", nawiązując do jednej z teorii Chrisa Cieszewskiego, który wcześniej współpracował z Macierewiczem.

Smoleńsk jako pierwsza obsesja

Wielu osób uważa, że zamach smoleński był pierwszą obsesją Grzegorza Brauna, która pozwoliła mu zaistnieć. Jednak jego znajomi przekonują, że to nie obsesja, a typowa dla Brauna głęboka fascynacja wybranym tematem. Podobnie jak w przypadku postaci Marcina Lutra czy objawień w Gietrzwałdzie, Braun chce dotrzeć do sedna sprawy i zgłębić ją ze wszystkich stron.

Film o katastrofie smoleńskiej

Grzegorz Braun od lat zajmuje się kręceniem filmów dokumentalnych o kontrowersyjnych tematach z najnowszej historii Polski. W 1995 roku nakręcił film "Ostatnie powstanie" o protestach robotniczych w Poznaniu w 1956 roku. Później powstały m.in. dokumenty "Defilada zwycięzców", "Marsz wyzwolicieli" czy głośne "Plusy dodatnie, plusy ujemne" o Lechu Wałęsie.

Do najważniejszych filmów Brauna należy niezakończony tryptyk dokumentalny pt. "Zamach smoleński" z 2015 roku. Film przedstawia kontrowersyjną tezę, że w katastrofie z 2010 roku doszło do zamachu i eksplozji na pokładzie samolotu. Reżyser przeprowadza wywiady m.in. z prof. Wiesławem Biniendą i analizuje nagrania z miejsca tragedii. Film budził skrajne emocje i stał się ważnym głosem środowiska zwolenników teorii o zamachu.

Loże masońskie i "śnieg smoleński"

Grzegorz Braun od lat opowiada się za różnymi teoriami spiskowymi dotyczącymi katastrofy smoleńskiej. Jedną z nich jest koncepcja o zamachu z udziałem tajnych stowarzyszeń i loży masońskich. Braun sugerował również, że ślady świadczące o wybuchu na pokładzie samolotu zostały zamaskowane "śniegiem smoleńskim".

Braun nawiązywał w ten sposób do teorii amerykańskiego profesora Chrisa Cieszewskiego, który jeszcze przed dojściem PiS do władzy współpracował z Antonim Macierewiczem. Zdaniem Cieszewskiego, na miejscu katastrofy zalegał specjalny typ śniegu, który mógł zniekształcić obrazy z kamer i utrudnić prowadzenie śledztwa.

Tego typu teorie wpisują się w charakterystyczny dla Brauna sposób myślenia i poszukiwania drugiego dna w kontrowersyjnych wydarzeniach historycznych.

Antysemickie teorie Grzegorza Brauna i Pana Nikt

świat według Browna: śniegi, fundacje, loże, brudne bomby i Pan Nikt

Grzegorz Braun od początku swojej działalności publicznej wykazywał skłonność do formułowania kontrowersyjnych, antysemickich teorii na temat rzeczywistości politycznej. W latach 2015-2019 blisko współpracował z publicystą Tomaszem Gryguciem zwanym Panem Nikt. Razem nagrywali wywiady pełne antyżydowskiej propagandy.

Według Brauna i Grygucia Żydzi mieli stopniowo przejmować władzę nad Europą Środkowo-Wschodnią, a Warszawa stać się nową Jerozolimą. W tym celu miała zostać przeprowadzona tajna operacja MOST-2, będąca odpowiednikiem przesiedlenia Żydów z ZSRR do Izraela na początku lat 90. Tego typu teorie świadczą o skrajnych poglądach obydwu publicystów.

Brudne bomby w Europie - wizja Pana Nikt

W 2016 roku Tomasz Gryguć opublikował książkę "Aion. Szkice u końca czasów", do której przedmowę napisał Grzegorz Braun. Pan Nikt snuł w niej wizję wybuchu brudnych bomb w Europie, który miał wywołać konflikt na tle etniczno-religijnym.

Gryguć przewidywał, że do ataków dojdzie podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej we Francji w czerwcu 2016 r. Jego zdaniem miało to zainicjować exodus Żydów na wschód Europy, a w efekcie władzę nad regionem. Braun wcześniej również straszył brudnymi bombami, np. w Oświęcimiu.

Tego typu czarne wizje, choć pozbawione racjonalnych podstaw, doskonale wpisywały się w charakterystyczny dla Brauna i Pana Nikt sposób myślenia o świecie.

Korona, Pobudka i inne inicjatywy Grzegorza Brauna

Grzegorz Braun poza działalnością polityczną i filmową angażował się w różnego rodzaju inicjatywy o charakterze narodowo-katolickim i monarchistycznym.

Jedną z nich była Korona - ugrupowanie, które Braun założył w 2015 roku i które w 2019 współtworzyło Konfederację. Innym projektem była Pobudka, fundacja promująca tradycyjne wartości. Organizacja została powołana w celu edukacji w zakresie "Kościół - szkoła - strzelnica - mennica".

Braun angażował się również w takie inicjatywy, jak zbiórki na film o Marcinie Lutrze czy objawieniach w Gietrzwałdzie. Jego działalność publiczna koncentrowała się zawsze na nurcie narodowo-katolickim, monarchistycznym i spiskowym.

Podsumowanie

Artykuł przedstawia barwną postać Grzegorza Brauna - polityka, reżysera filmowego i zwolennika licznych teorii spiskowych. Prześledziliśmy jego drogę od aktywności w środowiskach antykomunistycznych, poprzez zainteresowanie katastrofą smoleńską, aż po współpracę z kontrowersyjnym publicystą Panem Nikt. Dowiedzieliśmy się, jak Braun z uporem forsował tezę o zamachu w Smoleńsku i jakie antysemickie wizje razem z Gryguciem snuł na temat przyszłości Europy. Całość uzupełniają informacje o założonych przez Brauna organizacjach - Koronie i Pobudce. Artykuł pokazuje, jak wiele wątków splata się w barwnej biografii tego polityka.

Tekst przybliża różne "obsesje" i zainteresowania Brauna, który z pasją poświęcał się kolejnym kontrowersyjnym zagadnieniom - od lustracji po teorie prof. Cieszewskiego. Ukazuje go jako człowieka o niespokojnym umyśle, poszukującego sensacji i drugiego dna. Szczegółowo omawia jego nieukończony film "Zamach smoleński" oraz współpracę z Gryguciem, z którym łączyły Brauna skrajne antysemickie poglądy.

Materiał pokazuje również organizacyjną stronę działalności Brauna - zakładane przez niego fundacje i stowarzyszenia. Dowiadujemy się o Koronie, Pobudce i innych inicjatywach mających na celu propagowanie konserwatywnych wartości. Całość tworzy barwny portret polityka o wielu twarzach - reżysera, teoretyka spiskowego i nieustępliwego działacza.

Podsumowując, artykuł w sposób przystępny, ale wyczerpujący przybliża postać jednego z najbardziej kontrowersyjnych polityków polskiej sceny. Ukazuje różne oblicza i zainteresowania Brauna, tworząc tym samym ciekawy portret tej nietuzinkowej postaci.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Ucieczka z systemu: Jak przełamać ograniczenia narzucone przez społeczeństwo
  3. Sprawa syna posłanki Filiks. KRRiT nie ukarze Radia Szczecin i TVP Info. Podłość.
  4. Doradczyni Dudy: Skandaliczne wydarzenia na Woronicza
  5. Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos - zabawa dla małych i dużych
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Elwira Jasińska
Elwira Jasińska

Jako pełna pasji blogerka, zapraszam Cię w świat emocji, gdzie filmy i seriale to moje drugie "ja". Wprowadzę Cię w kulinarne uniesienia, podróżnicze morskie fale oraz troskę o zdrowie. Razem odkryjmy magię kina, smaku i dalekich miejsc, z nutką troski o dobre samopoczucie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły