Skandal! Swastyka na wielokulturowym muralu w Białymstoku! Kto jest sprawcą?

Na jednym z białostockich murali, który promuje wielokulturowość miasta, namalowana została swastyka. Obecnie prowadzone są czynności mające na celu wyjaśnienie incydentu i zatrzymanie sprawcy.

 

Mural „Utkany wielokulturowością” powstał na elewacji jednej z kamienic przy al. Piłsudskiego w 2015 roku w ramach programu „Różnorodność – podaj dalej!” – mającego na celu zwalczanie dyskryminacji. Program ten prowadziło Stowarzyszenie 9dwunastych – donosi portal polsatnews.pl.

 

Mural odnosi się do wielokulturowej historii Białegostoku i stworzony został w duchu wielobarwnej tkaniny. Z kolei na niej umieszczone zostały słowa w innych językach, a także przedmioty mające związek z różnymi kulturami. To właśnie na jeden z nich, symbolizujący menorę, czyli świecznik, naniesiono swastykę.

 

O zdarzeniu zrobiło się głośno w sobotę na portalach internetowych. Następnie jeden z użytkowników wezwał policję.

 

Patrol wysłano na miejsce. Nie wiadomo jednak, kto jest sprawcą incydentu i od jak dawna swastyka na muralu się znajduje. Obecnie prowadzone są działania – mówi Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji.

 

Na obszarze tym pojawiła się również straż miejska. Jak twierdzi Urszula Mirończuk, rzeczniczka prezydenta Białegostoku, straż miejska zamierza ustalić zarządcę budynku. To on ma obowiązek usunąć swastykę.

 

Co więcej, rok wcześniej na tej samej ulicy dokonano dewastacji innego muralu, przedstawiającego cytat papieża Jana Pawła II: „Rasizm jest zaprzeczeniem najgłębszej tożsamości istoty ludzkiej”. Na wyrazie „rasizm” napisane zostało słowo „Żyd”, co całości nadało charakter antysemicki i rasistowski. Władze zadecydowały, że usuną zanieczyszczenie i zrewaloryzują napis.

 

 
Źródło:

Kraj

Świat