Sejm przyjął budżet na 2018 rok! Znamy założenia i prognozowany deficyt! [WIDEO]

Sejm przegłosował budżet na rok 2018. Teraz ustawa trafi do Senatu a następnie na biuro prezydenta Andrzeja Dudy. Deficyt w bieżącym roku ma nie przekroczyć 41.5 miliarda złotych, a wzrost gospodarczy ocenia się na 3.8 procent.

 

Po rozpatrzeniu blisko 400 poprawek i wyliczeniu wskaźników ekonomicznych Sejm przyjął projekt uchwały budżetowej na rok 2018. Za głosowało 240 posłów, przeciw było 189. Dwóch parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

 

Jak podkreślił w swoim przemówieniu premier Mateusz Morawiecki,  „zaplanowane (w budżecie – red.) deficyty są najniższe w ujęciu ostatnich 28 lat”. Zdaniem prezesa Rady Ministrów to najlepszy plan finansowy jaki mógł zostać wypracowany.

 

Prognozowane w tym roku wpływy do budżetu wynoszą 355,7 mld zł, zaś wydatki opiewają na kwotę 397,2 mld zł. To daje 41.5 miliarda złotych deficytu. Premier Morawiecki zwrócił uwagę, że wydatki z sektora finansów publicznych zostały podwyższone o ponad 40 miliardów złotych, a projekt budżetu zabezpiecza w pełni politykę socjalną i bezpieczeństwa państwa.
Kraj

Świat