Saakaszwili zatrzymany! Przebywa obecnie w Warszawie

Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili został wydalony z Ukrainy. Przybył z Kijowa do Warszawy. Na terytorium Polski przyjęto go na podstawie wniosku o readmisję, który złożyła Państwowa Służba Migracyjna Ukrainy do Komendanta Głównego Straży Granicznej.

 

Straż Graniczna poinformowała, że: – Biorąc pod uwagę fakt, że M. Saakaszwili jest małżonkiem obywatelki państwa członkowskiego Unii Europejskiej, wniosek strony ukraińskiej został rozpatrzony pozytywnie – czytamy na portalu tvp.info. Jak donosi nadmieniony serwis, Państwowa Służba Migracyjna Ukrainy skierowała wniosek o readmisję Saakaszwilego do Komendanta Głównego Straży Granicznej.

 

Zdaniem rzecznika Straży Ołeha Słobodiana, odprawa byłego prezydenta Gruzji była możliwa po orzeczeniu przez sąd decyzji w sprawie jego pobytu na Ukrainie. – Zgodnie z tymi wyrokami osoba ta znajdowała się na terytorium Ukrainy nielegalnie i dlatego (…) została odesłana do kraju, z którego przybyła z naruszeniem prawa krajowego (ukraińskiego) – opublikował na Facebooku Słobodian.

 

W ubiegłym tygodniu sąd apelacyjny w Kijowie odrzucił wniosek Saakaszwilego o nadanie mu statusu osoby nadzwyczajnie chronionej. Jak napisał sam były prezydent Gruzji na własnej stronie internetowej, wyrok był decyzją głowy państwa Ukrainy, Petro Poroszenki – donosi portal tvp.info.

 

Na początku bieżącego roku skazano Saakaszwilego w Gruzji zaocznie na 3 lata pozbawienia wolności. Powodem takiej decyzji było nadużycie władzy. Warto podkreślić, że Tbilisi już kilkukrotnie wcześniej zwracało się do władz z Kijowa o jego ekstradycję.

 

W maju 2015 roku Micheil Saakaszwili otrzymał paszport ukraiński. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenka mianował go gubernatorem obwodu odeskiego. Po pewnym czasie Saakaszwili zrezygnował z urzędu. Ponadto, obwinił prezydenta Ukrainy o zaangażowanie w układy pzestępczo-korupcyjne.

 

Latem ubiegłego roku Poroszenka odebrał Saakaszwilemu obywatelstwo. Były prezydent Gruzji został oskarżony również o powiązanie z otoczeniem Wiktora Janukowycza, byłego prezydenta Ukrainy. We wrześniu 2017 roku Saakaszwili nielegalnie przekroczył granicę polsko-ukraińską, co ostatecznie było powodem odesłania go do Polski – czytamy na serwisie tvp.info.

 

 
Źródło:

Kraj

Świat