Pożegnanie godne wielkiego Patrioty. Tłumy na pogrzebie Pawła Chruszcza

W dniu wczorajszym, licznie zgromadzeni mieszkańcy Głogowa, koleżanki i koledzy z całej Polski oraz współpracownicy wspólnie pożegnali miejskiego radnego, a także prezesa dolnośląskich struktur stowarzyszenia Endecji Pawła Chruszcza. Był on od wielu lat zaangażowanym społecznie patriotą, który tropił afery i poświęcał mnóstwo czasu na lokalne sprawy mieszkańców. Był on również zapalonym kibicem klubu Chrobry Głogów, którego fani również w dużej grupie przybyli na pogrzeb.

 

Paweł Chruszcz zaginął w środę 30 maja, a następnego dnia w święto Bożego Ciała, został znaleziony martwy, powieszony na słupie energetycznym na terenie jednego z okolicznych terenów leśnych. W sprawie tej tajemniczej tragedii wciąż pojawia się wiele pytań i niejasności.

 

Podczas uroczystości pogrzebowych, na twarzach wielu ze zgromadzonych ludzi widać było wielkie poruszenie śmiercią radnego. Wzruszające było już samo odczytanie streszczenia życiorysu Pawła Chruszcza, który mimo iż odszedł w wieku 41 lat, to w swym życiu angażował się w wiele szczytnych inicjatyw oraz udzielał się od lat w środowiskach narodowych.

 

Homilię podczas Mszy Świętej wygłosił ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który sam również znany jest z tego jak wiele swojego czasu poświęcił na kwestie związane z patriotyzmem i troską o takie sprawy jak pamięć o polskich kresach wschodnich.

 

Ks. Isakowicz-Zaleski nawiązał do odczytanego wcześniej fragmentu Ewangelii o ośmiu błogosławieństwach. Jak zaznaczył, wybór tego czytania nie był przypadkowy, ponieważ Paweł Chruszcz swoim życiem niejednokrotnie udowadniał, że w jego osobie dobrze zauważalne były cnoty, o których mówił Jezus wymieniając osiem błogosławieństw. Podczas homilii. ks. Isakowicz-Zaleski, zwrócił również uwagę na to, że w Przykazaniu Miłości oraz IV. Przykazaniu- „Szanuj ojca swego i matkę swoją”, zawiera się również miłość do swojego narodu i ojczyzny, której świadectwo przez lata swego życia dawał właśnie Paweł Chruszcz. Ksiądz osobiście znał tragicznie zmarłego radnego, ponieważ połączyła ich tematyka kresowych korzeni.

 

Na cmentarzu do zebranych ludzi zwrócił się również brat żegnanego narodowca- prezes Endecji poseł Sylwester Chruszcz. Opowiedział on o tym, jak w codziennych rozmowach Paweł zawsze wiele opowiadał mu o lokalnych sprawach mieszkańców Głogowa. Poseł Chruszcz obiecał swemu bratu stojąc nad jego grobem, że to co robił on za życia z tak olbrzymią troską o innych, będzie kontynuowane.

 

Gdybyśmy wychowali tysiąc takich Pawłów Chruszczów, zmienilibyśmy kraj – stwierdził prezes stowarzyszenia Endecja, na temat swojego tragicznie zmarłego brata.

 

Okoliczności śmierci radnego Pawła Chruszcza oraz ewentualny udział osób trzecich w tym co tragicznego wydarzyło się przed tygodniem będą wyjaśniane przez prokuraturę.

 
Źródło:

Kraj

Świat