Pomnik św. Jana Pawła II przeniesiony na prywatny teren. Powodem krzyż.

Pomnik został przeniesiony o 30 metrów za pomocą dźwigu na teren prywatny należący do gimnazjum katolickiego Sacre Couer.

 

Jesienią ubiegłego roku Rada Stanu- najwyższa instancja sądu najwyższego we Francji nakazała usunięcie z monumentu krzyża. Decyzje podjęto powołując się na ustawę o rozdziale kościoła od państwa z roku 1905 mówiącej, że zabrania się stawiania lub umieszczania jakichkolwiek symboli religijnych na pomnikach lub w miejscach publicznych”. Przeniesienie wydaje się zdecydowanie lepszym pomysłem, niż dechrystianizacja pomnika w postaci usunięcia krzyża.

Czas jaki dostało merostwo na wykonanie decyzji Rady Stanu to pół roku. Decyzja wzbudziła ogromne poruszenie wśród Polaków oraz francuskich katolików. W sprawie głos zabrała ówczesna premier Beata Szydło, sugerująca możliwość przeniesienia pomnika na teren Polski,  szef węgierskiego MSZ Péter Szijjártó złożył podobną deklarację.

 

 

Przeniesienie pomnika było decyzją radnych Ploermel. Władze w marcu odstąpiły pomnik diecezji w Vannes za 20 tysięcy euro. Diecezja proszą wiernych o wsparcie finansowe na przetransportowanie pomnika, koszty szacowane są na ponad 100 tys. euro.

 

 

Krzyż zwieńczający pomnik był powodem sporu od początku ego postawienia , w 2006 toku. Monument autorstwa rzeźbiarza Zuraba Ceretelego stoi w Ploermel w od kocówki 2006 roku. Ukazuje on świętego Jana Pawła II pod łukiem zwieńczonym krzyżem. Jest to nawiązanie do łuku tęczowego tradycyjnie odgradzającego w kościele nawę główną i prezbiterium.

 

To kolejny atak wymierzony w wiarę katolicką na terenie Francji. Ateiści i lewica laicka od wielu lat powołując się na zasadę świeckości państwa przeprowadza działania godzące w katolików.

 

Źrodło: tvp.info
Komentarze

Kraj

Świat