Polski Kościół zapłaci gigantyczne odszkodowanie ofierze pedofilii

Ostatnimi czasy ujawnione zostało mnóstwo informacji na temat przypadków ofiar pedofilii wśród służby kościelnej. Jak podaje Wirtualna Polska, jedna z ofiar duchownego otrzymała aż milion złotych rekompensaty oraz zaległą rentę. Odszkodowanie zapłaciło zgromadzenie zakonne, do której należał sprawca.

 

Zgodnie z precedensowym wyrokiem sądu, Towarzystwo Chrystusowe zmuszone jest do zapłacenia miliona złotych poszkodowanemu, który padł ofiarą molestowania seksualnego przez jednego z duchownych parafii.Wyrok ten wywołał sporą dyskusję i po raz pierwszy w Polsce uznano, że Kościół powinien ponieść odpowiedzialność cywilną za czyny księdza pedofila.

 

Wcześniej, sam sprawca został już skazany m.in. za gwałty na dziewczynce, która – kiedy padła jego ofiarą – miała tylko 13 lat. Mężczyzna, który skrzywdził dziecko nie jest już księdzem, jednak był nim jeszcze przez jakiś okres czasu po usłyszeniu wyroku.

 

Decyzja sądu spotkała się z protestem innych zakonników, oznajmiających, że nie powinni oni ponosić konsekwencji za czyny innego księdza. Sąd poddał jednak w wątpliwość sposób, w jaki duchowni sprawdzają swoich kandydatów. Tłumaczył też, że według Kodeksu cywilnego przełożony danej osoby odpowiada za szkodę, którą ta wyrządziła w trakcie powierzonej służby.

 

Pełnomocnik zakonników oznajmił, że „nie kwestionują prawomocnego wyroku” i muszą zapłacić odszkodowanie, jednak prawnicy będą ubiegać się o anulowanie wyroku.
Ofierze przekazano milion złotych z odsetkami oraz zaległe renty, a kolejne zapłaty w wysokości 800 zł będą trafiać do niej na bieżąco.

 

Jak ustaliła reporterka GW Justyna Kopińska, Towarzystwo Chrystusowe opłacało jednego z adwokatów broniących księdza, za co wyraził ogromną wdzięczność:

 

– Moje zgromadzenie zakonne mnie wspiera. Nie myślą o wyrzuceniu mnie z zakonu. Regularnie odwiedza mnie w więzieniu przełożony – mówił przed sądem.

 

Sprawca przetrzymywał dziecko w mieszkaniu i przez kilkanaście miesięcy brutalnie gwałcił.
W międzyczasie zabierał ją między innymi.na pielgrzymki, a sprawa nie budziła żadnych podejrzeń wśród duchownych.

 

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl
Fot.: pixabay.com
EM
Komentarze

Kraj

Świat