Polska zapłaci za dzierżawę działki pod Pomnikiem Katyńskim!

Ostatnio zrobiło się głośno o decyzji Fulopa w sprawie Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Jak potwierdził burmistrz miasta, monument zostanie przeniesiony. Fulop w swoim wpisie odniósł się do głosów Polonii i polskich polityków, którzy apelowali o uszanowanie pomnika.

 

Burmistrz oskarżył Polaków o to, że chcą na nowo napisać historię Holokaustu. Chodzi o nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która w części zagranicznych mediów nazywana jest próbą zamknięcia ust ludziom, którzy badają Holokaust, a także naukowcom. Teraz jednak sytuacja zmieniła się diametralnie i ustalono, że pomnik zostanie nieznacznie przesunięty. Polska chce jednak zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

 

W rozmowie z TVP1 szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przyznał, że sytuacja wokół Pomnika Katyńskiego w Jersey City została wyjaśniona. Poinformował również, że strona polska porozumiała się w sprawie działki, na której stoi monument. Za 400-450 tys. zł zostanie wydzierżawiona przez polski konsulat.

 

„Dzięki porozumieniu, które zostało zawarte, działka warta wiele milionów dolarów będzie na 99 lat przekazana we władanie polskiego konsulatu. To będzie godne miejsce” – mówił Michał Dworczyk dodając, że strona polska wesprze rewitalizację terenu wokół monumentu.
Źródło:

Kraj

Świat