Polska Wikipedia została wyłączona

W dniu dzisiejszym, kilka minut po godzinie 15 doszło do wyłączenia polskiej wersji Wikipedii. Z witryny na co dzień kojarzy mnóstwo użytkowników, korzystając ze zgromadzonej tam wiedzy. Jest to baza, która pomaga m.in. uczniom oraz studentom w całej Polsce, pomimo faktu jak często ostrzega się przed błędami pojawiającymi się w treści niektórych artykułów. Przez dobę jednak nie będzie można z polskiej Wikipedii korzystać.

 

Po godz. 15:00 wyłączono witrynę na 24 godziny. Działanie to stanowić ma protest przeciwko omawianym w Parlamencie Europejskim zmianom dotyczącym przepisów związanych z prawem autorskim. Kilka dni temu w całym kraju odbyły się także protesty organizowane w centrach miast. Dwa zapisy (art. 11. i art. 13.) planowanej dyrektywy budzą obawy internautów o wolność w sieci i możliwość dalszego przesyłania oraz publikowania danych choćby na portalach społecznościowych. Zaprotestować postanowiły też wolontariuszki oraz wolontariusze tworzący Wikipedię w Polsce.

 

– 4 lipca o godz. 15:00 społeczność polskojęzycznej Wikipedii zdecydowała się na zaciemnienie całości współtworzonej przez wolontariuszy wirtualnej encyklopedii na 24 godziny. W tym czasie będzie ona niedostępna zarówno dla czytelników, jak i edytorów – przekazali oni w komunikacie przesłanym do Polskiej Agencji Prasowej.

 

W treści przesłanej informacji do PAP, osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie polskiej Wikipedii objaśnili również czym motywują swoją decyzję.

 

– Europarlamentarzyści w głosowaniu 5 lipca mają zdecydować, czy zaproponowany tekst dyrektywy procedować na posiedzeniu plenarnym, czy pozostawić do decyzji komisji JURI – przekazało stowarzyszenie Wikimedia Polska w wiadomości do PAP.

 

Osoby decyzyjne względem polskiej części najpopularniejszej internetowej encyklopedii uznają takie działania za narażanie dobra internautów przez ograniczanie swobody dzielenia się wiedzą, a także zagrożenie dla otwartości internetu.

 

– Dlatego stoimy na stanowisku, że właściwe będzie procedowanie przedmiotowej dyrektywy plenarnie, co umożliwi podjęcie dyskusji, naniesienie poprawek i uchwalenie dobrego prawa – ogłosili polscy wikipedyści.

 

Temat omawianych zmian w prawie dotyczącym praw autorskich oraz ryzyko jakie niosą one dla działania internetu to kwestie, które wywołały zaniepokojenie i sprzeciw środowisk wolnościowych oraz narodowych w naszym kraju.

 
Źródło:

Kraj

Świat