Polowanie na kierowców czyli porządki w polskich lasach

W ubiegłą niedziele odbyła się kolejna edycja cyklicznej akcji „Cross-18”. W tegorocznej akcji  wzięło udział  22 strażników leśnych, 35 policjantów, 4 konie, 2 psy, 11 pojazdów Straży Leśnej, 14 oznakowanych radiowozów Policji. 

 

Celem było  zapewnienie bezpieczeństwa  w lasach, w obrębie uczęszczanych szlaków komunikacyjnych i turystycznych oraz spacerujących po lesie osób  poprzez wyłapywanie kierowców quadów i motorów typu cross nielegalnie jeżdżących po lesie. W wyniku akcji na 12 kierowców nałożono mandaty na łączna sumę 6200 zł. Niedzielna akcja w Puszczy Bukowej, na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Gryfino pokazała brawurę kierowców motocyklowych i quadów, robiących z lasu tor przeszkód do swoich motoryzacyjnych zabaw.

 

 

Kierowcy nie zdają sobie sprawy ze szkód jakie czynią taką jazdą płosząc zwierzynę, niszcząc roślinność oraz leśne drogi. W czasie akcji wylegitymowano 32 osoby i wypisano 14 mandatów. Jednego kierowcę zatrzymano na prowadzeniu pojazdy pomimo zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznym, kolejnemu zatrzymano prawo jazdy. Poruszanie się pojazdem silnikowym po lesie bez odpowiedniego pozwolenia podlega ogromnym grzywnom. Surowo karany jest sam wjazd do lasu, a także karany jest brak homologacji oraz ważnego ubezpieczenia OC czy tablic rejestracyjnych, co występuje w większości motorów typu cross. Za takie wykroczenia grozi grzywna nawet do pięciu tysięcy złotych. Poruszając się po terenie Puszczy Bukowej kierowcy często nie zdają sobie sprawy z niszczenia obszarów „Natura 2000” Wzgórza Bukowe umiejscowionych na terenie Puszczy. Niszcząc siedliska rzadkich zwierząt kierowcy łamią również przepisy ustawy o ochronie przyrody.

 

Pagórkowate tereny Puszczy Bukowej sprowadzają tam miłośników motocyklowej adrenaliny, uprzykrzając życie rowerzystom, których ścieżki wykorzystują kierowcy. Również dla pieszych takie pojazdy w lesie mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo. Puszcza Bukowa jest jednym z przyrodniczych skarbów Szczecina oraz Polski. Ze względu na położenie w bliskości stolicy Pomorza Zachodniego oraz jej walory przyrodnicze i rekreacyjne  jest częstym miejscem relaksu okolicznych mieszkańców.

 

 

 

 

źródło: polsatnews.pl
Komentarze

Kraj

Świat