Pół miliona od ministerstwa na antypolonizm? „Nasza odpowiedzialność za to, co działo się z Żydami”

Prof. Cenckiewicz napisał o przyznaniu grantu przez Narodowe Centrum Nauki na projekt badawczy „Świadkowie Holokaustu – społeczeństwo polskie na terenach okupowanych wobec zagłady Żydów (1939-1945)”. Jego autorem będzie m.in. prof. Barbara Engelking, która zasłynęła takimi wypowiedziami jak poniżej.

 

„Jest nam niezmiernie miło poinformować, że najnowszy projekt badawczy pt. «Świadkowie Holokaustu – społeczeństwo polskie na terenach okupowanych wobec zagłady Żydów (1939-1945)» przygotowany przez Centrum został sklasyfikowany na pierwszym miejscu listy rankingowej Narodowego Centrum Nauki w panelu HS3 konkursu OPUS 14” – piszą na swojej stronie na Facebooku.

„Ojczyzna moja dała na to pół miliona… „Mam nadzieję, że to, co się teraz dzieje, przyczyni się kolejny raz do debaty na temat naszej odpowiedzialności za to, co się działo na ziemiach polskich z Żydami za okupacji niemieckiej” – zwracał uwagę na komentarz prof. Barbary Engelking prof. Cenckiewicz.

„Jjestem za wolnością badań naukowych, także o „polskiej winie”! Chciałbym jednak by konserwatywny rząd RP wspierał także innych badaczy (nie propagandę) i miał szacunek dla samego siebie skoro Engelking i jej środowisko notorycznie atakuje RP w kraju i za granicą” – dodał chwilę później prof. Cenckiewicz.

„W IPN spora demotywacja – ludzie zaangażowani w projekt polsko-żydowski pytają „po co to wszystko staramy się nadrobić skoro Polska wspiera ludzi którzy dają paliwo merytoryczne dla uzasadnienia ustawy 447. My będziemy tu 3 lata, oni zawsze” . Nic na to nie powiedziałem. Za finansowanie grupy Engelking i Grabowskiego odpowiada NCN podległe Ministrowi Nauki i Szkolnictwa Wyższego” – dodawał.

 

Co ciekawe, w ubiegłym roku duet również otrzymał wysokie dofinansowanie.
Źródło:

Kraj

Świat