Podróżniczy program Unii Europejskiej dla młodych

Jak podaje portal rp.pl, Unia Europejska wprowadza nowy program DiscoverUE, zgodnie z którym młodzi ludzie będą mogli ubiegać się o darmowe środki transportu, które otworzą im drogę do letniej podróży po Europie.

Program ma zostać „urochomiony” już we wtorek. Od godziny 12 czasu środkowoeuropejskiego będzie możliwa rejestracja i ubieganie o podróż mającą trwać od lipca do października.

Podstawowym założeniem programu będzie poruszanie się pociągami, w wyjątkowych sytuacjach także autobusem, promem czy samolotem. Przeznaczony jest on dla osób, które 1 lipca 2018 roku będą miały skończone przynajmniej 18 lat i są obywateli UE.

Program ma ułatwić poznanie europejskiego dziedzictwa kulturowego,  umożliwić poznanie różnorodności Europy oraz nawiązanie międzynarodowych przyjaźni.

Aby wygrać bilet, młodzi ludzie muszą wykazać się inicjatywą – przedstawić projekt możliwej podróży. Projekt może zostać stworzony indywidualnie lub przez grupę liczącą maksymalnie 5 osób i obejmować zasięgiem najwyżej 4 państwa. Następnym etapem jest quiz z wiedzy o Europejskim Roku Dziedzictwa Kulturowego, unijnych inicjatyw dla ludzi młodych oraz przyszłych unijnych wyborów parlamentarnych. Szczęśliwcy, którzy otrzymają nagrody w postaci biletów, po zakończeniu podróży zostaną poproszeni o podzieleniu się swoimi wrażeniami poprzez media społecznościowe lub w szkole w postaci prezentacji.

– DiscoverEU to doskonała okazja dla młodych ludzi, aby poznawać Europę bezpośrednio, podczas podróży, której nie zastąpi żadna książka ani żaden film dokumentalny. Jestem pewien, że doświadczenie to nie tylko wzbogaci życie młodych ludzi, ale i społeczności, które odwiedzą – mówi Tibor Navracsics unijny komisarz do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu.

– Jutrzejszy dzień oznacza początek 15 tysięcy niezapomnianych przygód w Europie, których w tym roku i w następnych latach będzie jeszcze więcej – dodaje.

Budżet programu ma obejmować około 12 mld euro, co powinno wystarczyć na podróż po kontynencie dla ponad 20 tysięcy młodych.

Jak podaje Rzeczpospolita „Inicjatywa ma być kontynuowana w przyszłych latach w ramach programu Erasmus”.
Źródło:

Kraj

Świat