„Plan Petru” wystartował! Zobaczcie program Ryszarda Petru!

Dziś o południu były przewodniczący Nowoczesnej ogłosił start nowej inicjatywy politycznej pod szyldem „Plan Petru”, która będzie mieściła się w ramach stowarzyszenia. Ryszard Petru ogłosił również, że pozostaje w Nowoczesnej. Czyżby czekał na potknięcie Katarzyny Lubnauer?

 

Obecnie żadna z formacji proeuropejskich i prodemokratycznych nie ma szansy na zwycięstwo w wyborach. Tylko działając wspólnie wygramy wybory samorządowe, europejskie, parlamentarne i prezydenckie. Chciałbym przypomnieć że w ostatnich wyborach wygrała partia na którą głosowało tylko 19% wyborców. PiS zinterpretował ten wynik wyborczy jako przyzwolenie na zmianę ustroju państwa. To olbrzymie nadużycie. W imię dobra RP musimy zatrzymać proces demontażu polskiej demokracji.

 

„Współpraca w ramach opozycji powinna obejmować również płaszczyznę progromową. Dzień przejęcia rządów nie może być dniem rozpoczęcia dyskusji programowej. Musimy być gotowi już dzisiaj. Przyszedł czas na stworzenie planu pod którym będą mogły podpisać się wszystkie środowiska proeuropejskie i prodemokratyczne. Planu który wybierze najlepsze rozwiązania z programów ugrupowań opozycyjnych. Wspólnego programu naprawy państwa. Dla przykładu, w programie Platformy interesujący jest postulat zachęcenia Polaków do dłuższej aktywności zawodowej czy propozycja obniżonej stawki VAT dla produktów żywnościowych na poziomie 5%. W programie PSL na uwagę zasługują postulaty edukacyjne dot. dualnego systemu szkolnictwa zawodowego, pomysły systemowe ograniczające liczebność klas czy powszechną naukę języka angielskiego. W programie SLD możemy znaleźć interesujące propozycje które mówią jak uprościć prowadzenie biznesu albo skutecznie wspierać polski eksport. To tylko przykłady rozwiązań które mogłyby być podstawą szerokiego programu środowisk opozycyjnych. Taka płaszczyzna programowa byłaby zarówno wspólną kontrofertą dla polityki rządów PiS i premiera Morawieckiego, ale też realną, namacalną formą współpracy środowisk opozycyjnych

– stwierdził Ryszard Petru na konferencji.

 

„Proponuję aby wspólny plan obejmował kluczowe dla rozwoju i bezpieczeństwa Polski obszary. Po pierwsze, dynamiczny i zdrowy wzrost gospodarczy oparty na nowoczesnych inwestycjach, eksporcie i konsumpcji. Realny wzrost płac osiągany poprzez odejście od modelu taniej siły roboczej. Politykę międzynarodową gwarantującą trwałe sojusze i uczestnictwo Polski w strefie euro. Ochronę zdrowia skupioną na pacjencie, konkurencji i symbiozie systemów publicznego i prywatnego. Niezależną energetykę stopniowo odchodzącą od węgla. Edukację opartą na wiedzy praktycznej, otwartości i tolerancji. Efektywną politykę rolną wspierającą rodzimą produkcję i eksport. Niezależną kulturę, szeroko dostępną dla społeczeństwa bez względu na dochody i miejsce zamieszkania i oczywiście niezależny od politycznych wpływów system sprawiedliwości. W celu prowadzenia tych prac i zaangażowanie nie tylko partii politycznych, ale różnych środowisk społecznych, profesjonalnych, samorządowych podjąłem decyzję o powołaniu stowarzyszenia o nazwie Plan Petru. Nazwa ta ma symbolizować kontrofertę dla programu Morawieckiego i ja się tego wyzwania podejmuję. Rozmawiałem z liderami partii politycznych opozycyjnych z prośbą o wydelegowanie ekspertów w najważniejszych dziedzinach społeczno-gospodarczych zarówno do prac jak i do dyskusji. Takie zapewnienie otrzymałem. Ze strony Platformy w pracach nad programem pracować będzie Andrzej Rzońca. Rozmawiałem z pozostałymi liderami politycznymi. Również zadeklarowali taką współpracę. Będę z nimi rozmawiał w najbliższych dniach”

– poinformował.

 

 

 

 
Źródło:

Kraj

Świat