PiS wygrał w wyborach do sejmików, KO bierze duże miasta. Znamy wyniki sondażowe exit polls

Znamy już wyniki sondażu exit poll pracowni Ipsos dla TVN, TVP i Polsatu. W wyborach samorządowych na szczeblu sejmików zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość z poparciem na poziomie 32,3%.   Wiele wskazuje jednak, że partia Jarosława Kaczyńskiego nie przełamała hegemonii kandydatów PO i Nowoczesnej w największych miastach.

 

W wyborach do sejmików zdecydowane zwycięstwo PiS (32,3%). Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska i Nowoczesna) z poparciem 24,7%. Miejsce na  podium uzupełniło Polskie Stronnictwo Ludowe z nadspodziewanie dobrym wynikiem 16,6%.

 

Kolejne miejsca przypadły Kukiz’15 oraz Bezpartyjnym Samorządowcom (po 6,3%) wyborców. Sojusz Lewicy Demokratycznej poparło 5,7%. Zdecydowanie poniżej progu znalazły się Wolność w Samorządzie (formacja Janusza Korwin-Mikkego) – 1,5%. jeszcze gorszy wynik osiągnęły Parta Razem – 1,4% oraz Ruch Narodowy- 1,2%. Partia Zieloni zdobyła 1%.

 

Jeśli chodzi o wyniki wyborów w największych miastach wiele wskazuje, że II tury nie odbędą się w Warszawie i Łodzi. W tej ostatniej zdecydowane zwycięstwo odniosła Hanna Zdanowska popierana przez Koalicję Obywatelską (poparcie 70,1%). W Warszawie natomiast wiele wskazuje na triumf w I turze Rafała Trzaskowskiego (ponad 54%). Rozczarował zdecydowanie wynik Patryka Jakiego, którego poparło niewiele ponad 30% wyborców.

 

W Gdańsku pewną niespodzianką jest fakt, że w II turze prawdopodobnie nie znajdzie się kandydat PO, Jarosław Wałęsa. Przegrał zarówno z urzędującym prezydentem Adamowiczem, jak i kandydatem PiS, Kacprem Płażyńskim. W Poznaniu, Lublinie oraz we Wrocławiu wiele wskazuje na triumf kandydatów KO. W Katowicach prawdopodobnie zwycięży popierany przez PiS, aktualny prezydent, Marcin Krupa.

 

Oficjalne wyniki wyborów samorządowych zostaną podane prawdopodobnie w środę.

 

(red.)
Komentarze

Kraj

Świat