[PILNE] Marsz Niepodległości w Warszawie zakazany!

Jeszcze niedawno głośno było o zakazie organizacji Marszu Niepodległości we Wrocławiu – teraz, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała akcji w samej stolicy!
– Nie tak powinno wyglądać świętowanie stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę – oświadczyła.

 

 

Jako uzasadnienie decyzji o zakazie organizacji Marszu Niepodległości, kobieta tłumaczyła m.in. faktem, że rezolucja Parlamentu Europejskiego (jaka miała miejsce w październiku bieżącego roku) w sprawie coraz większej ilości dopuszczania się przemocy nakazuje państwom członkowskim podjęcie odpowiednich kroków przeciw mowie nienawiści i innych tego typu działań.

 

 

– Dwukrotnie pisałam do ministra (sprawiedliwości Zbigniewa) Ziobry w sprawie delegalizacji ONR (Obóz Narodowo-Radykalny), a wiemy, że przewodniczący marszu jest osobą, która pełni funkcję w pruszkowskim ONR. On zresztą podpisał się pod wnioskiem do wojewody o zorganizowanie tego marszu. Uważam z całą odpowiedzialnością, że nie tak powinno wyglądać stulecie odzyskania niepodległości przez polskie państwo, stąd moja decyzja o zakazie marszu – oznajmiła prezydent stolicy, dodając również, że jej decyzja została skonsultowana z jej następcą Rafałem Trzaskowskim.

 

– Marsz Niepodległości i tak się odbędzie, niezależnie od tego, co twierdzi Hanna Gronkiewicz-Waltz – oznajmił Mateusz Marzoch, wiceprezes stowarzyszenia. Jak twierdzi, decyzja o zakazie marszu to oznaka „buty i arogancji” prezydent Warszawy.

 

W sprawie zabrał głos również Tomasz Kalinowski, organizator Marszu.

 

 

Tegoroczna akcja zaplanowana była na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli na niedzielę 11 listopada. Marsz Niepodległości miał odbyć się pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Uczestnicy mieli zebrać się o godz. 14.00 przy rondzie Dmowskiego, a następnie przejść Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, Wybrzeżem Szczecińskim i ul. Siwca na błonia Stadionu Narodowego. Demonstracja odbywa się co roku 11 listopada, poczynając od roku 2010.

 

Źródło: rmf24.pl; twitter.com
EM
Komentarze

Kraj

Świat