Ostre słowa papieża Franciszka do biskupów! Mówił o pieniądzach

Te obrady Konferencji Episkopatu Włoch z pewnością długo zapamiętają biskupi, którzy zgromadzili się by wysłuchać słów papieża Franciszka. Głowa Kościoła w szczególny sposób odniosła się do skandali i pieniędzy. To według papieża główne powody spadku liczby powołań do kapłaństwa.

„Kontrświadectwem jest głoszenie ubóstwa i życie jak faraon […] Wielki ból sprawia wiadomość o tym, że duchowny dał się zmanipulować albo, co gorsze, w nieuczciwy sposób zarządził wdowimi groszami” – mówił papież Franciszek.

 

Przypomniał również, że Kościół powinien zrobić więcej w kwestii ubóstwa i przejrzystości finansów. Podkreślił, że traktowanie dóbr Kościoła jak osobistej własności przez duchownych jest skandaliczne.

 

Papież Franciszek zapowiedział również zmniejszenie liczby diecezji we Włoszech, których według niego jest zdecydowanie zbyt dużo. „Nadszedł czas, by zakończyć ten temat jak najszybciej” – powiedział.

 

To zatruty owoc kultury tymczasowości i dyktatury pieniędzy” – ocenił powód, dla którego co raz mniej osób decyduje się na wstąpienie w szeregi kapłańskie.

 

Jak czytamy w Roczniku statystycznym Kościoła katolickiego w Polsce za lata 1991-2011, we wspomnianym okresie nastąpił istotny rozwój struktury administracyjnej Kościoła w Polsce. Liczba diecezji wzrosła z 27 do 44. Zwiększyła się również liczba biskupów – ze 106 do 133 oraz kardynałów – z 3 do 6.

 

Pomiędzy rokiem 1990 i 2012 o 33% zwiększyła się liczba księży diecezjalnych oraz zakonnych. W stosunku do stanu z 1981 r. (20 676) ich liczba w 2011 r. wzrosła o 9 914 (48%), w ostatnim dziesięcioleciu zaś o ponad 2000. Dzięki temu od 1990 r. zmniejszyła się średnia liczba wiernych przypadających na jednego księdza. W 2012 r. w parafiach rzymskokatolickich wynosiła ona 1 084.




Źródło:

Kraj

Świat