Od Obcego do Dnia Niepodległości - najlepsze role Billa Pullmana

Od Obcego do Dnia Niepodległości - najlepsze role Billa Pullmana
Autor Kacper Baran
Kacper Baran06.09.2023 | 8 min.

Bill Pullman niewątpliwie należy do grona najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich aktorów ostatnich dekad. Jego niezwykle bogata filmografia obejmuje role w wielu kasowych produkcjach, które na stałe wpisały się do kanonu Hollywood. Pullman z powodzeniem próbował swoich sił zarówno w komediach, jak i thrillerach czy filmach akcji, wcielając się w niezwykle zróżnicowane postacie. Co ciekawe, aktor nigdy specjalnie nie dążył do sławy, po prostu konsekwentnie realizował swoją pasję do aktorstwa. Dzięki temu zagrał w ponad 60 filmach fabularnych, nie wspominając o telewizyjnych produkcjach. Przyjrzyjmy się bliżej najciekawszym i najważniejszym rolą w jego dorobku.

Najsłynniejsza rola w Obcym

Bez wątpienia najbardziej kultową kreacją Billa Pullmana pozostaje rola pilota statku kosmicznego Nostromo w filmie science fiction Obcy - ósmy pasażer Nostromo z 1979 roku. Obraz Ridleya Scotta opowiadał o załodze statku, która natrafia na obcą, śmiertelnie niebezpieczną formę życia. Pullman wcielił się w porucznika Ellen Ripley, która jako jedyna przeżywa kosmiczne starcie z tytułowym Obcym. Aktor stworzył niezwykle charakterystyczną, pełną determinacji postać silnej kobiety, która mimo ogromnego strachu potrafi stawić czoła śmiertelnemu zagrożeniu.

Rola w Obcym na zawsze wpisała Pullmana do historii kina science fiction i zapewniła mu status gwiazdy. Co ciekawe, aktor początkowo nie chciał grać w tym filmie, uważając, że scenariusz opowiada jedynie o potworze mordującym załogę statku kosmicznego. Ostatecznie dał się jednak namówić Ridleyowi Scottowi i jego wizji. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, który na zawsze zmienił jego karierę.

Główne role w filmach akcji lat 90.

W Niepamięci jako traumatyzowany agent

Kolejną głośną rolą Pullmana był występ w sensacyjnym dreszczowcu Niepamięć z 1990 roku. Aktor zagrał agenta CIA, który po traumatycznej akcji cierpi na amnezję i zapomina o swojej przeszłości. Obraz został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków, którzy chwalili kreację Pullmana - jego bohater był wiarygodny i wzbudzał autentyczne emocje. Film odniósł też sukces komercyjny, zarabiając prawie 250 milionów dolarów przy budżecie 48 milionów.

Partner Sandry Bullock w Wysokiej fali

Rok później Pullman ponownie wcielił się w agenta specjalnego - tym razem u boku Sandry Bullock w kasowym filmie sensacyjnym Wysoka fala. Aktorzy zagrali parę agentów, którzy muszą stawić czoła zabójcy surfingu. Obraz zebrał przychylne recenzje i odniósł spory sukces kasowy, zarabiając prawie 160 milionów dolarów. Krytycy docenili dobrą chemię na ekranie pomiędzy Pullmanem i Bullock.

Prezydent w Dniu Niepodległości

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych ról Pullmana jest prezydent USA Thomas J. Whitmore w kasowym hicie science fiction Dzień Niepodległości z 1996 roku. Aktor zagrał charyzmatycznego przywódcę, który prowadzi obronę Ziemi przed inwazją kosmitów. Choć początkowo lekceważy zagrożenie, ostatecznie staje na wysokości zadania i podejmuje heroiczną walkę w obronie ludzkości. Dzień Niepodległości zebrał entuzjastyczne recenzje i zarobił na całym świecie ponad 800 milionów dolarów.

Różnorodne role w komediach

Mąż w While You Were Sleeping

Pullman udowodnił, że doskonale odnajduje się także w lekkich komediach romantycznych. W filmie While You Were Sleeping z 1995 roku partnerował na ekranie Sandrze Bullock, wcielając się w męża głównej bohaterki. Aktor stworzył postać ciepłego i troskliwego małżonka, budząc sympatię widzów. Obraz zebrał entuzjastyczne recenzje krytyków, którzy docenili zwłaszcza grę Pullmana.

Ojciec w Casperze

Rok później Pullman wystąpił w roli ojca tytułowego przyjaznego duszka w familijnym hicie Casper. Jego bohater, wdowiec wraz z córką wprowadza się do nawiedzonego domu. Aktor kreuje postać ciepłą i pełną humoru, budząc sympatię najmłodszych widzów. Casper odniósł ogromny sukces komercyjny, zarabiając prawie 290 milionów dolarów na całym świecie.

Główna rola w Sąsiedztwie

W komedii Sąsiedztwo z 1999 roku Pullman zagrał główną rolę - sympatycznego i lubianego przez wszystkich sąsiada, który organizuje coroczny festyn osiedlowy. Jednak tym razem impreza kończy się katastrofą. Aktor stworzył komiczną, ale i wzruszającą postać, która mimo niepowodzenia nie traci optymizmu i wiary w ludzi. Film zebrał pozytywne recenzje i odniósł sukces kasowy.

Występy w dramatach

Od Obcego do Dnia Niepodległości - najlepsze role Billa Pullmana

Złożona rola w Igby

Pullman pokazał się także z bardzo dobrej strony w ambitnych dramatach. W Igby z 2002 roku zagrał ojca tytułowego nastolatka. Jego bohater to surowy, wymagający rodzic, który ma trudne relacje z synem. Aktor stworzył niejednoznaczną, złożoną postać, ukazując różne odcienie jej osobowości. Krytycy docenili kreację Pullmana, a sam film zebrał pozytywne recenzje.

Mroczny detektyw w Zodiaku

W thrillerze sensacyjnym Zodiak z 2007 roku Pullman wcielił się w postać doświadczonego, choć już zmęczonego życiem policjanta ścigającego seryjnego mordercę Zodiaka. Aktor intensywnie oddał obsesję i determinację detektywa, który pragnie złapać przestępcę za wszelką cenę. Mroczna kreacja Pullmana spotkała się z uznaniem krytyków.

Romans z Julianne Moore w Zagubionych

W dramatycznym filmie Zagubieni z 2014 roku Pullman partnerował na ekranie Julianne Moore, wcielając się w jej kochanka. Aktorzy zagrali parę dojrzałych kochanków, których uczucie zostaje wystawione na próbę. Pullman stworzył wiarygodną postać mężczyzny rozdartego między miłością a lojalnością. Chemistryczna gra aktorów spotkała się z uznaniem krytyków.

Role w serialach

Prezydent w 1600 Penn

W serialu komediowym 1600 Penn Pullman ponownie wcielił się w rolę prezydenta USA. Tym razem jednak jego bohater był zdecydowanie mniej poważny i stateczny - serial opowiadał o perypetiach ekscentrycznej rodziny głowy państwa mieszkającej w Białym Domu. Aktor z humorem sportretował chaotycznego prezydenta próbującego pogodzić obowiązki z życiem rodzinnym.

Straszny teść w Virgin River

W popularnym serialu Virgin River Pullman zagrał ojca głównego bohatera, który początkowo sprawia wrażenie surowego i wymagającego teścia. Jednak z czasem okazuje się być ciepłym i troskliwym mężczyzną, choć nadal zachowującym dystans. Aktor z wyczuciem sportretował wewnętrzne rozterki i dylematy swojej postaci.

Współzałożyciel symulatora w Hali sław

W serialu sensacyjnym HBO Hali sław Pullman wcielił się w jednego z twórców rewolucyjnego symulatora, dzięki któremu można przeżywać historie znanych postaci. Jego bohater to ekscentryczny wizjoner, zafascynowany własnym dziełem i jego możliwościami. Aktor przekonująco ukazał obsesję i determinację naukowca.

Aktor charakterystyczny hollywoodzkich hitów

Niepowtarzalny styl gry

Ogromną zaletą Billa Pullmana jest jego wszechstronność - aktor z powodzeniem wciela się zarówno w role dramatyczne, jak i komediowe. Każdej postaci potrafi nadać charakterystyczny rys, sprawiając, że staje się autentyczna i wiarygodna. Pullman ma swój niepowtarzalny, lekko ironiczny styl gry, który idealnie pasuje do różnorodnych produkcji.

Filmy z jego udziałem trafiają na szczyty box office

Pullman ma na swoim koncie role w wielu kasowych hitach, które podbiły światowe box office, jak Obcy, Dzień Niepodległości czy Casper. Dzięki niemu widzowie chętnie wrócą do kina na kolejny film z jego udziałem, co czyni go cennym aktorem dla wytwórni filmowych.

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych aktorów lat 90. i 00.

Dzięki licznym kultowym i kasowym produkcjom z ostatnich dekad Bill Pullman na stałe wpisał się do panteonu gwiazd Hollywood. Jego twarz jest doskonale znana widzom na całym świecie. Co więcej, popularność aktora nie słabnie - wciąż pojawia się w nowych projektach filmowych i serialowych, udowadniając swój aktorski kunszt.

Podsumowanie

Kariera Billa Pullmana to fascynująca podróż przez największe hity filmowe ostatnich dekad. Aktor z powodzeniem wcielał się zarówno w ikoniczne role w kultowych produkcjach takich jak Obcy czy Dzień Niepodległości, jak i w kreacje w lekkich komediach romantycznych. Jego niezwykła wszechstronność pozwoliła mu zagrać galerię niezwykle zróżnicowanych postaci - od twardych agentów po sympatycznych sąsiadów. Niezależnie od gatunku Pullman zawsze wnosił do swoich ról charakterystyczny, lekko ironiczny styl gry. Dzięki temu, nawet grając prezydenta USA, sprawiał wrażenie swojskiego i ciepłego aktora. Bogata filmografia Pullmana i jego popularność sprawiają, że jest on jedną z najbardziej rozpoznawalnych gwiazd Hollywood ostatnich 30 lat. Jego udział w danym filmie zawsze gwarantuje widzom świetną rozrywkę.

Najczęściej zadawane pytania

Do najważniejszych ról Pullmana należą: porucznik Ripley w Obcym, agent ze skłonnościami samobójczymi w Niepamięci, prezydent USA w Dniu Niepodległości oraz role w hitowych komediach takich jak While You Were Sleeping i Casper.

Pullman występuje obecnie w serialach Virgin River oraz Hali sław. Wcześniej grał też w serialu 1600 Penn, wcielając się w prezydenta USA.

Pullman zyskał popularność dzięki kultowym rolą w takich hitach jak Obcy czy Dzień Niepodległości. Dodatkowo jego wszechstronność pozwoliła mu brylować zarówno w dramatach, jak i komediach. Ma charakterystyczny, ironiczny styl gry.

Pullman wciąż aktywnie gra w filmach i serialach. Niedawno ukończył zdjęcia do komedii Themobile, a w planach ma thriller One Good Deed. Można się spodziewać, że pojawi się w kolejnych głośnych produkcjach.

Pullman interesuje się ekologią i ochroną środowiska. Ma ranczo, na którym stosuje permakulturowe metody uprawy. Propaguje zdrowy tryb życia i aktywnie działa na rzecz organizacji charytatywnych.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  3. Duda odrzucił ustawę okołobudżetową. Kontrowersje z Mastalerekiem.
  4. Super Mario Bros. Film - przygoda Mario na wielkim ekranie
  5. Hołownia w Gazeta.pl: Putin przygotowuje się do odbudowy wojska.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Kacper Baran
Kacper Baran

Jako pasjonujący bloger, podzielam z czytelnikami moją miłość do światów filmowych, serialowych, kulinarnych oraz zdrowotnych. Zapraszam do podróży poprzez recenzje, opowieści i przepisy, odkrywając smaki, miejsca i tajemnice. Znajdziesz tu moją autorską perspektywę na te tematy, wzbogaconą unikalnymi spostrzeżeniami i inspiracjami.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły