Od aktora do reżysera - najlepsi reżyserzy, którzy zaczynali jako aktorzy

Od aktora do reżysera - najlepsi reżyserzy, którzy zaczynali jako aktorzy
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak08.09.2023 | 7 min.

Aktorzy od zawsze marzyli o tym, by samemu stanąć za kamerą i pokazać swoją wizję na ekranie. Niektórym udało się z sukcesem przejść z aktorstwa do reżyserii, podczas gdy inni pozostali przy sporadycznych próbach sił za kamerą. Przyjrzyjmy się bliżej najciekawszym przykładom gwiazd, które zdecydowały się spróbować swoich sił po drugiej stronie kamery.

Ci, którzy zrobili największą karierę jako reżyserzy

Clint Eastwood - od aktora do reżysera oscarowego

Clint Eastwood to prawdziwa legenda kina i jeden z najbardziej utytułowanych reżyserów w Hollywood. Karierę zaczynał jako aktor w latach 60., wcielając się w role twardych samotników. Pierwszy film wyreżyserował w 1971 roku, a jego kunszt reżyserski doceniono Oscarami za filmy "Niezłomny" i "Milioner z przedmieścia". Eastwood wyreżyserował łącznie ponad 30 filmów, które charakteryzuje ascetyczny styl i poruszanie moralnych dylematów bohaterów.

Mel Gibson - kontrowersyjny, ale utalentowany

Mel Gibson zapisał się w historii kina jako odtwórca kultowej roli Maxa Rockatansky w serii "Szalony Max", a także jako reżyser monumentalnego "Braveheart: Waleczne serce", za który otrzymał Oscara. Pomimo kontrowersji wokół jego osoby, nikt nie zaprzeczy, że Gibson jest utalentowanym reżyserem. Wśród jego najciekawszych filmów znajdują się "Pasja" i "Apocalypto" - ambitne filmy historyczne utrzymane w mrocznej, intensywnej konwencji.

Ben Affleck - od aktora do reżysera i producenta

Ben Affleck zdobył Oscara za scenariusz do "Good Will Hunting" już na początku kariery. Później wyreżyserował dobrze przyjęte filmy "Zaginiona dziewczyna" i "Argo", który przyniósł mu kolejnego Oscara. Affleck nie tylko reżyseruje, ale również produkuje filmy w swojej wytwórni Pearl Street Films. Łączy z powodzeniem role aktorskie z pracą za kamerą.

Aktorzy, którzy okazjonalnie reżyserują

George Clooney - kilka udanych projektów

George Clooney ma na koncie kilka udanych filmów jako reżyser - czarno-białą "Idę na całość" z nominacją do Oscara, polityczny thriller "Ides of March" oraz wojenny dramat "Monuments Men". Jednak aktorstwo pozostaje jego główną działalnością. Reżyseruje wybiórczo, koncentrując się na ambitnych projektach bliskich jego sercu.

Angelina Jolie - reżyserowanie jako hobby

Angelina Jolie wyreżyserowała tylko 3 filmy fabularne, z czego najlepiej przyjęty został "Niezłomny" z 2014 roku. Aktorstwo zdecydowanie pochłania więcej jej czasu. Reżyseria to dla niej raczej dodatkowe hobby i sposób na realizację ważnych społecznie historii, jak „W krainie krwi i miodu” o konflikcie w Bośni.

Robert De Niro - sporadycznie siada za kamerą

Mimo długiej kariery, Robert De Niro rzadko decydował się na stanąć za kamerą. Ma na koncie tylko dwie reżyserskie próby - dobrze przyjęty dramat "Bronx" z 1993 roku oraz komedię "The Good Shepherd" z 2006. Wygląda więc na to, że reżyseria go nie wciągnęła i aktorstwo wciąż pozostaje jego główną działalnością.

Gwiazdy komedii idące w reżyserię

Ben Stiller - komedie pełne gwiazd

Ben Stiller wyreżyserował kilka udanych komedii, w których sam grał główne role, m.in. kultowe "Zoolander" i "Derek Zoolander 2". Jego filmy pełne są absurdalnego humoru i często obsadzone gwiazdami pokroju Owena Wilsona, Jude'a Law czy Penelope Cruz. Stiller udowodnił, że potrafi stworzyć znakomitą komedię.

Adam Sandler - filmy komediowe z morałem

Adam Sandler zasłynął jako aktor komediowy, ale dał się poznać także jako reżyser. Jego filmy jak "Spanglish" i "Meyerowitz Stories" łączą komedię z ciepłym przesłaniem o rodzinie. Sandler lubi angażować do swoich produkcji znajomych aktorów, tworząc zgrany zespół komediowy.

Sally Field - komedie romantyczne

Aktorka Sally Field kilkukrotnie stanęła za kamerą, reżyserując lekkie komedie romantyczne "Pierwsze damy", "Najlepszy" czy "Piękna". Jej filmy nastawione są na kobiecą widownię i poruszają uniwersalne tematy miłości i przyjaźni.

Europejczycy zmieniający zawód

Od aktora do reżysera - najlepsi reżyserzy, którzy zaczynali jako aktorzy

Kenneth Branagh - Szekspir na ekranie

Brytyjski aktor Kenneth Branagh jest specjalistą od ekranizacji dzieł Szekspira, które reżyseruje z rozmachem. Ma na koncie takie tytuły jak "Henryk V", "Wiele hałasu o nic" czy "Hamlet". Branagh z powodzeniem łączy kariery aktorską i reżyserską.

Julie Delpy - kino niezależne z charakterem

Francuska aktorka Julie Delpy wyreżyserowała kilka niezależnych filmów obyczajowych, które zdobyły uznanie krytyków, m.in. "Looking for Jimmy" i "Dwa dni w Paryżu". Jej styl cechuje lekkość, ciepłe poczucie humoru i uniwersalne tematy.

Matthieu Kassovitz - mocne kino społeczne

Matthieu Kassovitz to znany francuski aktor, który ma na koncie takie mocne, społecznie zaangażowane filmy jak "Nienawiść" czy "Public Enemy Number One". Jego kino porusza i bada mroczne strony ludzkiej natury.

Kobiety celebrytki stające za kamerą

Barbra Streisand - melodramaty z ambicjami

Wielka gwiazda, piosenkarka i aktorka Barbra Streisand kilkukrotnie siadała za kamerą, reżyserując ambitne melodramaty jak "Yentl", "Książę przypływów" i "Zakochani". Jej filmy naznaczone są silnym, kobiecym spojrzeniem.

Jodie Foster - od aktorki dziecięcej do reżyserki

Jodie Foster rozpoczęła karierę jako dziecięca aktorka, aby później z powodzeniem zająć się reżyserią. Ma na koncie cztery filmy, w tym dobrze ocenione dramaty "Małe ludziki" i "Ktoś gdzieś".

Angelina Jolie - reżyserowanie jako hobby

Angelina Jolie oprócz aktorstwa zajmuje się reżyserią, ale traktuje ją raczej jako dodatkowe hobby. Wyreżyserowała filmy "W krainie krwi i miodu" oraz "Niezłomny", poruszające ważne społecznie kwestie.

Aktorzy z telewizji idący do kina

Ron Howard - od aktora do reżysera oscarowego

Ron Howard zaczynał jako aktor w popularnym serialu "Happy Days", aby później wyreżyserować takie hity jak "Apollo 13", "Piękny umysł" i "Frost/Nixon". Ma na koncie Oscara za reżyserię filmu "Piękny umysł".

Tom McCarthy - ciepłe i mądre historie

Aktor znany z serialu "Prawo i porządek" Tom McCarthy z powodzeniem zajął się reżyserią filmów takich jak "Stacja", "Wszystko będzie dobrze" i "Spotlight", za który otrzymał Oscara. Jego filmy są ciepłe i mądre.

Zach Braff - komedie z ambicjami artystycznymi

Aktor znany z serialu "Scrubs" Zach Braff wyreżyserował dwie komedie - "Garden State" i "Wish I Was Here" - które łączą humor z ambicjami artystycznymi. Pokazuje w nich zmagania swojego pokolenia z dorosłością.

Podsumowanie

Przejście z aktorstwa do reżyserii to trudny, ale możliwy krok. Niektórzy aktorzy, jak Clint Eastwood czy Ben Affleck, odnieśli na tym polu spektakularne sukcesy. Inni traktują reżyserię jako dodatkowe hobby lub próbują swoich sił sporadycznie. Bez względu na skalę zaangażowania, zmiana zawodu z aktora na reżysera to fascynująca ścieżka rozwoju artystycznego, która pozwala spojrzeć na filmowy świat z innej perspektywy.

Najczęściej zadawane pytania

Największą karierę w reżyserii spośród aktorów zrobił bez wątpienia Clint Eastwood, który ma na koncie ponad 30 filmów i 4 Oscary.

Wśród aktorek, które z powodzeniem zajęły się także reżyserią wymienić można m.in. Barbrę Streisand, Jodie Foster i Angelinę Jolie.

Do aktorów komediowych, których filmy reżyserskie spotkały się z dobrym przyjęciem należą Ben Stiller, Adam Sandler i Zach Braff.

Aktorzy podejmują w swoich filmach szeroki wachlarz tematów - od komedii, przez thrillery, melodramaty, po ambitne filmy społeczne czy historie osobiste.

Nie jest to prosta zmiana profesji. Wymaga ona całkowitego przestawienia się i spojrzenia na film z innej perspektywy. Jednak ci, którym się to udaje, zyskują ogromną satysfakcję.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  3. Duda odrzucił ustawę okołobudżetową. Kontrowersje z Mastalerekiem.
  4. Super Mario Bros. Film - przygoda Mario na wielkim ekranie
  5. Hołownia w Gazeta.pl: Putin przygotowuje się do odbudowy wojska.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak

Ekscytujący świat rozrywki i nowości filmowych. Na blogu dzielę się najświeższymi wiadomościami i ciekawostkami. Rozrywka to moja pasja, a informowanie to moje powołanie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły