Niemcy: Pierwszy kryzys w nowym rządzie, powodem polityka migracyjna
www.australiannationalreview.com, guardian.ng

Niemieckie gazety mówią o pierwszym kryzysie w nowym rządzie Angeli Merkel, powodem tarć między CDU a CSU jest spór w temacie zaostrzenia przepisów migracyjnych.

 

Suddeutsche Zeitung donosi, że konflikt ma tło zarówno polityczne jak i prawnicze. Gazeta podkreśla, że obie strony bazują na racjonalnych argumentach, a konflikt dotyczy także kwestii nadrzędności prawa unijnego nad niemieckim. Lider CSU i szef niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Hors Seehofer chce zakazu wjazdu do Niemiec określonych grup imigrantów. Szef MSW zagroził przeforsowanie swojego planu decyzją ministerialną z pominięciem niemieckiej kanclerz. „SD” uważa to za możliwe, lecz powątpiewa w mądrość tej decyzji. Jeśli zostałby ona podjęta bez zgodny i z pominięciem Merkel spór mógłby się zaognić i doprowadzić do końca koalicji. Dodatkowo kanclerz ma konstytucyjne prawo odwołać Ministra Seehofera, lecz tak drastyczny ruch prawdopodobnie także byłby końcem kolacji. „rząd znajduje się w pierwszym kryzysie” ocenia portal Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Gdy dojdzie do głosowania w Bundestagu deputowani CSU poprą Seehofera, gdyż zdecydowanie popierają jego plan, „”deputowani CDU w większości popierają Merkel”. – przewiduje gazeta. Prawdopodobnym jest, że w najbliższym czasie Merkel będzie szukała poparcia dla swoich postulatów na forum Unii Europejskiej.

 

Plan lidera CSU mówi o zakazie wjazdu do Niemiec imigrantów bez dokumentów tożsamości oraz tych, którzy uzyskali status uchodźcy w innym państwie Unii Europejskiej. CDU z Angelą Merkel na czele twierdzi, że taka decyzja może zostałć podjęta na podstawie porozumienia wszystkich krajów UE, nie jednostronnie.
Kraj

Świat