Najważniejsze role Meryl Streep - jak aktorka wyznaczała nowe trendy

Najważniejsze role Meryl Streep - jak aktorka wyznaczała nowe trendy
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak31.08.2023 | 8 min.

Meryl Streep to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych i najbardziej utytułowanych aktorek w historii kina. W ciągu ponad czterech dekad swojej aktorskiej kariery zagrała w setkach produkcji filmowych i telewizyjnych, wcielając się w niezliczoną ilość barwnych postaci. jej niezwykły talent, charyzma i wszechstronność pozwoliły jej wyznaczać nowe trendy w aktorstwie i zdobyć uznanie krytyków oraz widzów na całym świecie.

Początki kariery Meryl Streep w Hollywood

Najważniejsze role z początku lat 70.

Meryl Streep, urodzona w 1949 roku w Summit w stanie New Jersey, od najmłodszych lat przejawiała zamiłowanie do aktorstwa. Po ukończeniu prestiżowej Yale School of Drama w połowie lat 70. XX wieku przeniosła się do Nowego Jorku, aby rozpocząć karierę aktorską na Broadwayu. Wkrótce zadebiutowała na dużym ekranie niewielką rolą w filmie „Julek” (1977). Przełomem okazała się kreacja Linda w dramacie „Łowca jeleni” (1978) Michaela Cimino, za którą Streep otrzymała pierwszą w karierze nominację do Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Rok później zachwyciła jako Joanna Kramer w „Manhattanie” Woody’ego Allena, wcielając się w neurotyczną intelektualistkę u boku samego reżysera.

Współpraca z reżyserami kina autorskiego

Wczesne role Streep charakteryzowała współpraca z czołowymi przedstawicielami kina autorskiego lat 70., takimi jak wspomniani Cimino i Allen, a także Robert Benton ("Kramer kontra Kramer") czy Karel Reisz ("Francuzki poruszające się do przodu"). Aktorka konsekwentnie unikała propozycji komercyjnych hitów na rzecz wymagających ról w ambitnych i oryginalnych produkcjach, co przyniosło jej uznanie ze strony krytyków. Już w pierwszej dekadzie kariery ugruntowała pozycję jednej z najbardziej utalentowanych i wszechstronnych aktorek młodego pokolenia.

Nominacje do Oscara za role w „Łowcy jeleni” i „Manhattanie”

nominacje do Oscara za role drugoplanowe w „Łowcy jeleni” i „Manhattanie” już na samym początku kariery Streep okazały się zapowiedzią jej późniejszych, jeszcze większych sukcesów aktorskich. Zawdzięczała je kreacjom wymagających, lecz barwnych postaci kobiecych, naznaczonych neurotycznymi udrękami i rozterkami egzystencjalnymi. Te wczesne oscarowe nominacje pokazały, że młoda aktorka potrafi wcielić się w praktycznie każdą postać i w pełni ją zagrać z niebywałą finezją.

Kreacje w dramatach społecznych lat 80.

Oscar za rolę Joanny Kramer w „Kramie”

Lata 80. przyniosły Meryl Streep pierwsze oscarowe zwycięstwo - za kreację rozwodzącej się Joanny Kramer w dramacie społecznym „Kramer kontra Kramer” (1979). Aktorka z mistrzowskim wdziękiem i subtelnością zagrała samotną matkę rozdarą pomiędzy macierzyńską miłością a pragnieniem samorealizacji. Rola ta okazała się jedną z najważniejszych w jej karierze i utrwaliła wizerunek Streep jako mistrzyni wymagających ról kobiecych.

Krytyczny sukces „Wyboru Zofii” i „Mojej Afryki”

W kolejnej dekadzie kariery Streep kontynuowała pasmo sukcesów w poważnych dramatach obyczajowych i społecznych. Za kreację polskiej emigrantki Zofii w „Wyborze Zofii” (1982) zdobyła drugiego Oscara, a także entuzjastyczne recenzje za grę „na trzech poziomach” tej złożonej bohaterki. Równie mocny oddźwięk znalazła rola Karen Blixen w melodramacie „Moja Afryka” (1985) u boku Roberta Redforda.

Ewolucja w stronę poważnych ról dramatycznych

Lata 80. to okres stopniowej ewolucji Streep w kierunku coraz poważniejszych i wymagających ról dramatycznych, często opartych na prawdziwych postaciach historycznych. Aktorka w pełni wykorzystywała swój niezwykły talent kreacji barwnych, wielowymiarowych bohaterek, zmagających się z trudną rzeczywistością społeczną i polityczną. Te kreacje ugruntowały pozycję Streep jako najwybitniejszej aktorki dramatycznej swoich czasów.

Filmy kostiumowe i literary adaptations

„Prawdziwe kłamstwa” i inne kostiumowe hity lat 90.

W latach 90. Streep wystąpiła w kilku głośnych filmach kostiumowych, m.in. „Prawdziwych kłamstwach” (1991) Jonathana Demmego, gdzie zagrała arystokratkę zmagającą się z trudną przeszłością. Aktorka świetnie odnajdywała się w realiach minionych epok, wcielając się w damy z wyższych sfer. Te produkcje pozwoliły jej zaprezentować warsztat aktorski w nowym świetle.

Oscary za role pisarzy w „Czarownicach z Salem” i „Godzinach”

Kolejne Oscary Streep zdobyła za literackie role pisarek - najpierw chorej na stwardnienie rozsiane poetyki Sylvii Plath w „Czarownicach z Salem” (1990), a potem legendy literatury Virginii Woolf w „Godzinach” (2002). Obie te kreacje wymagały od aktorki niezwykłej koncentracji na wewnętrznych rozterkach i cierpieniu przedstawianych postaci.

Ugruntowanie pozycji wybitnej aktorki charakterystycznej

Role w filmach kostiumowych i literackich adaptacjach dodatkowo ugruntowały pozycję Streep jako mistrzyni charakteryzacji, zdolnej przekonująco sportretować postacie z różnych epok i środowisk. Pokazały imponujący zakres jej warsztatu i zdolność do głębokiej analizy odgrywanych postaci, nawet jeśli wymagało to wczucia się w psychikę osób dotkniętych chorobą czy cierpieniem.

Gwiazda filmów muzycznych i komedii

Najważniejsze role Meryl Streep - jak aktorka wyznaczała nowe trendy

Kreacja ikony muzyki country w „Pamięci absolutnej”

Choć kojarzona głównie z filmami dramatycznymi, Streep pokazała swój talent komediowy już w musicalu „Pamięć absolutna” (1990), gdzie wcieliła się w fikcyjną gwiazdę muzyki country. Jej występy wokalne i parodia stylu występów estradowych spotkały się z uznaniem i pokazały nowe oblicze wszechstronnej aktorki.

Komedia romantyczna „Diabeł ubiera się u Prady”

Jedną z najpopularniejszych komedii z udziałem Streep okazał się „Diabeł ubiera się u Prady” (2006). Aktorka brawurowo sportretowała postać tyranicznej redaktor naczelnej prestiżowego magazynu mody, dając popis umiejętności komediowych i parodii świata mody.

Kolejny Oscar za rolę Margaret Thatcher w „Żelaznej Damie”

Trzecią statuetkę Akademii Filmowej Streep zdobyła za kreację Brytyjskiej premier Margaret Thatcher w biograficznym dramacie „Żelazna dama” (2011). Całościowy odtwór postaci legendarnej polityczki, łącznie z charakteryzacją, pozwolił jej zdobyć kolejne uznanie za rolę wymagającą mistrzowskiej charakteryzacji.

Role w filmach XXI wieku

Współpraca z młodszym pokoleniem twórców

W XXI wieku Streep kontynuowała bogatą karierę aktorską, występując zarówno w niezależnych produkcjach, jak i globalnych hitach. Z powodzeniem podjęła współpracę z młodym pokoleniem reżyserów, takich jak Jonathan Demme, czy twórca „Diabeł ubiera się u Pradzie” David Frankel.

Charakteryzacyjne role w „August: Osage County” i „Lady Bird”

Do ulubionych środków aktorskiego wyrazu Streep należała nadal charakteryzacja. Świetnym tego przykładem były kreacje w filmach „Sierpień w hrabstwie Osage” (2013) oraz „Lady Bird” (2017), gdzie wcieliła się odpowiednio w ekscentryczną Violet Weston oraz surową siostrę Sarah.

Pokaz wszechstronności w musicalu „Mamma Mia!” i thrillerze „The Laundromat”

W musicalu „Mamma Mia!” (2008) Streep pokazała swój talent wokalny i taneczny, wcielając się w żywiołową bohaterkę tytułową. Z kolei w thrillerze „The Laundromat” (2019) zagrała postać tajemniczej pani widmo. Te produkcje podkreśliły niezwykłą wszechstronność aktorki.

Dziedzictwo jednej z najwybitniejszych aktorek

Nieustające zainteresowanie krytyków i widzów

Meryl Streep już za życia uznawana jest za jedną z najwybitniejszych aktorek w historii kina. Jej niezwykły talent i charyzma niezmiennie wzbudzają podziw krytyków i kinomanów na całym świecie. Ma w swoim dorobku role, które na trwale zapisały się w panteonie światowej kinematografii.

Inspiracja dla młodych aktorek

Dla wielu młodych aktorek Meryl Streep jest inspirującym wzorem do naśladowania. Jej konsekwentna praca nad warsztatem, umiejętność wcielania się w najbardziej złożone postacie i nieustanna chęć rozwoju stanowią drogowskaz dla kolejnych pokoleń artystek.

Ponadczasowość najsłynniejszych ról

Najwspanialsze kreacje aktorskie Streep, takie jak Sophie Zawistowska, Karen Blixen czy Margaret Thatcher, przeszły już do historii kina i na zawsze pozostaną wzorcami aktorstwa filmowego. Ich ponadczasowość i uniwersalność sprawiają, że wciąż na nowo odkrywane są przez widzów na całym świecie.

Podsumowanie

Kariera Meryl Streep to bez wątpienia jedno z najjaśniejszych zjawisk w historii kina drugiej połowy XX i początku XXI wieku. Aktorka konsekwentnie podążała wybranym szlakiem, odważnie podejmując wyzwania najbardziej wymagających ról dramatycznych i stopniowo rozszerzając swój warsztat o komedię czy musical. Dzięki niezwykłemu talentowi i pracowitości stworzyła galerię niezapomnianych postaci, które na zawsze zapisały się w świadomości widzów. Meryl Streep już za życia zyskała status legendy i ikony kina, a jej dorobek artystyczny pozostaje niedoścignionym wzorem dla kolejnych pokoleń aktorek.

Najczęściej zadawane pytania

Pierwsze kinowe role Streep to drugoplanowe postacie w filmach "Julek" (1977) oraz "Łowca jeleni" (1978), za którą otrzymała pierwszą nominację do Oscara.

Meryl Streep zagrała w sumie w 21 filmach, za które była nominowana do Oscara. Statuetki Akademii zdobyła za role w filmach "Kramer kontra Kramer", "Wybor Zofii" oraz "Żelazna dama".

Streep kilkukrotnie wcielała się w postacie historyczne, m.in. Margaret Thatcher ("Żelazna dama"), Karen Blixen ("Moja Afryka"), czy Emmeline Pankhurst ("Suffragette").

Najbardziej znane filmy muzyczne z udziałem Streep to "Pamięć absolutna", gdzie zagrała gwiazdę country oraz musical "Mamma Mia!", w którym wykonała wiele przebojów zespołu ABBA.

Meryl Streep jest inspiracją m.in. dla Kate Winslet, Cate Blanchett, Jennifer Lawrence, Amy Adams oraz wielu innych wybitnych aktorek najmłodszego pokolenia.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  3. Duda odrzucił ustawę okołobudżetową. Kontrowersje z Mastalerekiem.
  4. Super Mario Bros. Film - przygoda Mario na wielkim ekranie
  5. Hołownia w Gazeta.pl: Putin przygotowuje się do odbudowy wojska.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak

Ekscytujący świat rozrywki i nowości filmowych. Na blogu dzielę się najświeższymi wiadomościami i ciekawostkami. Rozrywka to moja pasja, a informowanie to moje powołanie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły