Najlepsze sceny po napisach końcowych w historii kina

Najlepsze sceny po napisach końcowych w historii kina
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak11 sierpnia 2023 | 8 min

Sceny dodatkowe po napisach końcowych to prawdziwa gratka dla kinomaniaków. Te bonusy dla najwierniejszych fanów pozwalają na chwilę dłużej cieszyć się ulubionym filmem i często rezerwują niespodzianki w postaci dodatkowych zwrotów akcji, żartów czy aluzji. Choć kiedyś należały do rzadkości, dziś stały się niemal obowiązkowym elementem superprodukcji. Dlaczego warto do końca wytrwać przed ekranem i cierpliwie poczekać na sceny po napisach?

Niespodziewane zwroty akcji po napisach końcowych

Zaskakujące cliffhanger'y i twisty fabularne

Jednym z najpopularniejszych zastosowań scen po napisach jest umieszczenie w nich zaskakującego cliffhangera, który otwiera furtkę do kontynuacji i zapowiada kolejne przygody bohaterów. Tego typu zabieg znakomicie buduje emocje i zostawia widzów z ochotą na więcej. Świetnym tego przykładem jest koniec pierwszej części "Matrixa" z 1999 roku, gdy pojawia się tajemniczy telefon z zapowiedzią: "Panie Anderson, czeka pan na kolejny sygnał?". Ten kultowy już moment genialnie nakreślił podwaliny pod dalsze losy Neo.

Dodatkowe, humorystyczne sceny

Lżejszą odmianą scen po napisach są komiczne dodatki, które pozwalają jeszcze raz rozbawić publiczność. Tego typu bonusy często zawierają żartobliwe gag reel z planu, alternatywne zakończenia czy parodie. Dobrym tego przykładem jest koniec "Deadpoola" z 2016 roku, gdy po napisach pokazano zabawną scenę taneczną Wade'a Wilsona w stroju Deadpoola. Ten smaczek idealnie korespondował z prześmiewczym klimatem całego filmu.

Nawiązania do przyszłych wydarzeń i sequel'i

Niektóre sceny po napisach zawierają aluzje i wskazówki co do przyszłych losów bohaterów, a nawet wprost zapowiadają kontynuacje. Doskonałym tego przykładem jest koniec "Iron Mana" z 2008 roku, kiedy to pojawia się scena z udziałem Nicka Fury'ego, który informuje Tony'ego Starka o Avengersach. Była to jedna z pierwszych zapowiedzi kinowego uniwersum Marvela.

Kultowe sceny post-creditowe z filmów Marvela

Wprowadzenie nowych postaci i wątków fabularnych

Filmy Marvela są prawdziwym mistrzem wykorzystania scen po napisach do rozbudowywania uniwersum i wprowadzania nowych wątków. Doskonałym przykładem jest scena po "Kapitanie Ameryce: Zimowym żołnierzu" z 2014 roku, gdy pojawia się Baron Zemo. Postać grana przez Daniela Brühla odegrała kluczową rolę w fabule "Roxzczlników".

Niespodziewane cameo znanych aktorów

Filmy MCU często zaskakują widzów niespodziewanymi występami sławnych aktorów w scenach dodatkowych. Przykładem może być pojawienie się Sylvestra Stallone'a jako Stakar Ogord w scenie po napisach "Strażników Galaktyki vol. 2" Jamesa Gunna. Ten smaczek ucieszył fanów i otworzył perspektywy dla nowych produkcji osadzonych w kosmosie.

Zapowiedzi kolejnych filmów z MCU

Prawdziwą furorę zawsze robią sceny po napisach zapowiadające następne produkcje osadzone w Kinowym Uniwersum Marvela. Dobrym tego przykładem jest koniec "Doktora Strange'a" z 2016 roku, gdy pojawia się krótka scena z Thor'em sugerująca wydarzenia z nadchodzącego "Thor Ragnarok".

Najlepsze sceny dodatkowe w komediach

Żartobliwe outtake'i z planu filmowego

Komedie chętnie wykorzystują dodatkowe sceny do pokazania widzom kulis i zabawnych wpadek aktorów. Takie outtake'i często zawierają śmiech do rozpuku i genialnie podsumowują wesoły klimat całego filmu. Dobrym przykładem są sceny po napisach w "Deadpool'u 2" z 2018 roku, które pokazują masę zabawnych nieudanych ujęć z planu.

Szkice aktorów i gag reel

Innym chwytem jest umieszczenie w materiale dodatkowym skeczy i gag reel z udziałem aktorów, którzy parodiują samych siebie i improwizują zabawne scenki. Takie smaczki można znaleźć m.in. na końcu "Kac Vegas" z 2009 roku. Tryskające humorem wygłupy gwiazdorskiej obsady gwarantują świetną zabawę.

Alternatywne zakończenia i rozszerzone wersje scen

Niektóre komedie proponują w dodatkach alternatywne zakończenia historii lub rozszerzone wersje najzabawniejszych scen. Tego typu bonusy można znaleźć m.in. na końcu "Drużyny A" z 2010 roku. Dodatkowe 15 minut materiału ze śmiesznymi akcentami sprawia, że seans staje się jeszcze bardziej wybuchowy.

Genialne sceny po napisach w thrillerach i horrorach

Najlepsze sceny po napisach końcowych w historii kina

Straszne jumpscare'y i cliffhanger'y

Mroczne sceny dodatkowe po napisach końcowych to idealny zabieg, by jeszcze raz przestraszyć widzów lub zostawić ich w napięciu. Horrory lubują się w takich strasznych niespodziankach, jak choćby w finale "Dziedzictwa.Hereditary" z 2018 roku, gdy po napisach pojawia się przerażający kultystyczny obraz. Dreszczyk grozy gwarantowany!

Wskazówki dotyczące kontynuacji historii

Thrillery lubią także zostawiać drobne poszlaki i wskazówki, które sugerują dalszy rozwój wypadków. Przykładem jest scena po napisach filmu "Nienawistna ósemka" Quentina Tarantino z 2015 roku. Krótki moment z udziałem Daisy Domergue rzuca nowe światło na jej losy i otwiera drogę ewentualnemu sequellowi.

Ukryte smaczki dla wnikliwych widzów

Niektóre horrory i thrillery chowają w scenach dodatkowych mroczne "jajka wielkanocne" skierowane do najbardziej spostrzegawczych fanów. Na przykład koniec filmu "Obecność" Jamesa Wana z 2013 roku zawiera posępną niespodziankę, którą dostrzegą jedynie najwnikliwsi. Tego typu smaczki gwarantują niezapomniane wrażenia!

Niespodzianki po napisach w filmach animowanych

Zabawne sceny z udziałem bohaterów

Animacje chętnie wykorzystują dodatkowe sceny do pokazania ulubionych bohaterów w komicznych, nieprzewidzianych sytuacjach. Na przykład koniec "Krainy lodu 2" z 2019 roku zawiera zabawną sekwencję z udziałem Olafa, który próbuje zrozumieć piosenkę "Into the Unknown". Ten uroczy bonus idealnie podsumowuje wesoły nastrój produkcji.

Żarty dotyczące produkcji i ekipy filmowej

Animacje chętnie żartują także z samych siebie, pokazując kulisy i parodiując proces produkcji. Tego typu sceny można znaleźć m.in. na końcu "Króla Lwa" z 2019 roku, gdzie Timon i Pumba komentują napisy końcowe, wnosząc sporo humoru. Takie smaczki sprawiają frajdę zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

Ukryte aluzje i nawiązania dla dorosłych widzów

Nie brakuje też scen dodatkowych zawierających dyskretne żarty i aluzje skierowane stricte do starszych widzów. Na przykład na końcu "Shreka 2" z 2004 roku pojawia się zabawna scenka nawiązująca do gry "Grand Theft Auto". Tego typu smaczki pozwalają dorosłym bawić się równie dobrze, co ich pociechy.

Najlepsze sceny w historii kina, które zaskoczyły widzów

Kultowe i najbardziej znane sceny post-creditowe

Do kanonu kina na stałe przeszły niektóre wyjątkowo pomysłowe i przełomowe sceny dodatkowe. Wśród nich z pewnością znajduje się kultowy koniec pierwszego "Matrixa", genialna zapowiedź Avengers w "Iron Manie" czy szokujący cliffhanger z "Dziedzictwa". Te sceny na zawsze zmieniły oblicze kina rozrywkowego i rozpoczęły nowe trendy.

Najzabawniejsze dodatkowe sceny w komediach

W pamięci widzów na długo pozostają także wyjątkowo komiczne i pomysłowe dodatki do najlepszych komedii w historii. Wśród nich wymienić należy choćby genialny materiał z gag reel i outtake'ami z planu "Kac Vegas" czy "Deadpoola 2" oraz alternatywne zakończenia w stylu tego z "Drużyny A". Te sceny gwarantują salwy śmiechu i świetną zabawę.

Najlepsze zwroty akcji w thrillerach i horrorach

Równie niezapomniane pozostają mistrzowskie sceny dodatkowe w najlepszych thrillerach i horrorach. W tej kategorii króluje straszliwy finał "Dziedzictwa", kultowy już cliffhanger z "Matrixa", czy też tajemnicza scena z "Obecności" Jamesa Wana. Te perełki filmowe potrafią przyprawić o szybsze bicie serca i gęsią skórkę.

Jak widać, dodatkowe sceny po napisach końcowych to prawdziwa gratka zarówno dla widzów, jak i twórców. Pozwalają one pograć emocjami, rozbawić publiczność lub zbudować podwaliny pod kolejne produkcje. Dlatego warto dotrwać do końca seansu i dać się zaskoczyć przez ostatnie smaczki od twórców ulubionych filmów.

Podsumowanie

Sceny dodatkowe po napisach końcowych to prawdziwy prezent dla kinomaniaków, który pozwala jeszcze chwilę dłużej nacieszyć się ulubionym filmem. Niezależnie od gatunku, te bonusy rezerwują często zaskakujące zwroty akcji, komiczne smaczki i aluzje, które pogłębiają przeżycia płynące z seansu. Dlatego zdecydowanie warto wytrwać do końca i dać się zaskoczyć przez ostatnie sceny dodane specjalnie z myślą o najwierniejszych widzach. Kto wie, może właśnie po napisach końcowych czeka ta jedna scena, która na zawsze pozostanie w pamięci?

Najczęstsze pytania

Rosnąca popularność scen dodatkowych to zasługa przede wszystkim rozwoju kinowych uniwersów i serii filmowych. Dodatki pozwalają wprowadzać nowych bohaterów i wątki fabularne budujące mityczny świat danej serii.

Zdecydowanie tak. Nawet w przeciętnych filmach sceny dodatkowe bywają bardzo zabawne i zaskakujące. W hitowych produkcjach zaś często rezerwują prawdziwe perełki dla kinomaniaków.

Przede wszystkim w filmach Marvela oraz innych wysokobudżetowych blockbusterach. Jednak coraz chętniej sięgają po nie także twórcy komedii, horrorów i animacji.

Bez wątpienia największą furorę robią cliffhangery zapowiadające kontynuacje, cameo gwiazd i ujawnienia nowych postaci. Jednak także zabawne żarty i gag reel potrafią rozbawić publiczność.

Zdecydowanie tak. Nawet jeśli okażą się tylko miłym bonusem, to i tak stanowią świetną nagrodę dla najwierniejszych fanów, którzy doczekali do końca seansu.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Ucieczka z systemu: Jak przełamać ograniczenia narzucone przez społeczeństwo
  3. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  4. Duda odrzucił ustawę okołobudżetową. Kontrowersje z Mastalerekiem.
  5. Super Mario Bros. Film - przygoda Mario na wielkim ekranie
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak

Ekscytujący świat rozrywki i nowości filmowych. Na blogu dzielę się najświeższymi wiadomościami i ciekawostkami. Rozrywka to moja pasja, a informowanie to moje powołanie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły