Najlepsze role Daniela Day-Leiwsa, które pokazują jego kunszt

Najlepsze role Daniela Day-Leiwsa, które pokazują jego kunszt
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak26.08.2023 | 6 min.

Daniel Day-Lewis jest jednym z najwybitniejszych aktorów współczesnego kina. W ciągu swojej ponad 40-letniej kariery zagrał wiele niezapomnianych ról, które pokazały pełnię jego niezwykłego talentu i warsztatu aktorskiego. Choć znany jest przede wszystkim z mrocznych i dramatycznych kreacji, na przestrzeni lat udowodnił, że potrafi z powodzeniem wcielać się także w role komediowe i musicalowe. Poniższy artykuł przybliża najciekawsze wcielenia aktorskie Daniela Day-Lewisa oraz pokazuje różnorodność jego dorobku.

Najlepsze role dramatyczne Daniela Day-Leiwsa

Rola w filmie "My Left Foot" (1989)

Jedną z najwybitniejszych ról w karierze Daniela Day-Lewisa jest kreacja irlandzkiego pisarza i malarza Christy'ego Browna cierpiącego na porażenie mózgowe, który maluje i pisze trzymając kredkę w stopie. Aktor bardzo mocno wcielił się w tę rolę - uczył się chodzić i malować stopą, a także pozostawał na wózku inwalidzkim także poza planem. Jego występ zebrał liczne nagrody, w tym Oscara dla najlepszego aktora.

Rola w filmie "In the Name of the Father" (1993)

Kolejnym mocnym akcentem dramatycznym była rola Gerry'ego Conlona, irlandzkiego robotnika niesłusznie skazanego za zamach bombowy w Guilford w 1974 roku. Day-Lewis znów wcielił się z pełnym poświęceniem, spędzając wiele czasu z prawdziwym Conlonem i naśladując jego styl bycia. Aktor znowu zachwycił krytyków, a rola przyniosła mu trzecią nominację do Oscara.

Rola w filmie "Gangs of New York" (2002)

W historii gangów nowojorskich Daniel Day-Lewis zagrał postać Williama Cuttinga aka Rzeźnika, charyzmatycznego przywódcy bandytów. Kreacja ta dowodzi niezwykłej charakteryzacji aktora - wcielił się w bohatera tak barwnego i autentycznego, że całkowicie zdominował ekran. Dzięki tej roli zdobył Złoty Glob.

Role komediowe pokazujące zdolności aktorskie Daniela Day-Leiwsa

Rola w filmie "Moje lewe stopa" (1989)

Rola w tym filmie pokazała, że Daniel Day-Lewis potrafi błysnąć nie tylko w mrocznych, lecz także w lekkich i zabawnych rolach. Jego bohater, charyzmatyczny kaleki Christy Brown, mimo trudnej sytuacji życiowej zachowuje pogodę ducha i dystans do siebie. Aktor znakomicie oddał humor i ciepło tej postaci.

Rola w filmie "The Boxer" (1997)

W tej roli boksera Danny'ego Flynna Daniel Day-Lewis pokazał swoją wszechstronność, wcielając się w postać z zupełnie innego rejestru. Danny to silny, lecz wrażliwy mężczyzna, który po latach wraca z więzienia do Belfastu, by odnowić kontakt z dawną miłością. Aktor znów zachwycił krytyków grą subtelnych uczuć.

Rola w filmie "Nine Months" (1995)

Komedia romantyczna z Hugh Grantem i Julianne Moore to kolejny przykład, że Daniel Day-Lewis doskonale odnajduje się także w lżejszym repertuarze. Jego bohater, samotny 35-latek Samuel Faulkner, przeżywa szok, gdy jego dziewczyna oznajmia mu, że jest w ciąży. Aktor znakomicie sportretował zabawne perypetie i obawy niegotowego na ojcostwo mężczyzny.

Role w filmach musicalowych i biograficznych

Rola w filmie "Maestro" (2018)

W tej głośnej produkcji poświęconej życiu Leonarda Bernsteina Daniel Day-Lewis wcielił się w tytułowego kompozytora i dyrygenta. Aktor miesiącami studiował grę na fortepianie i dyrygowanie, by jak najwierniej oddać pasję i charyzmę artysty. Kreacja zebrała entuzjastyczne recenzje za precyzję i uwagę do szczegółów.

Rola w filmie "Lincoln" (2012)

Wcielenie się w postać wybitnego amerykańskiego prezydenta Abrahama Lincolna to jedna z najbardziej docenionych ról w dorobku aktora. Daniel Day-Lewis poświęcił rok na studiowanie Lincolna, by oddać jego cechy, sposób mówienia i chodzenia. Efekt był na tyle przekonujący, że przyniósł aktorowi drugiego w karierze Oscara.

Rola w filmie "Mój przyjaciel Hachiko" (2009)

Film opowiadający historię psa, który przez lata czekał na swojego pana na stacji, to kolejny dowód uniwersalności aktora. Daniel Day-Lewis wcielił się w postać profesora muzyki, który adoptuje psa Hachiko. Aktor znakomicie zagrał ciepłą relację człowieka i zwierzęcia.

Różnorodność ról Daniela Day-Leiwsa

Najlepsze role Daniela Day-Leiwsa, które pokazują jego kunszt

Role komediowe

Filmy takie jak "Moje lewe stopa", "The Boxer" czy "Nine Months" pokazują, że Daniel Day-Lewis świetnie odnajduje się w lekkich, komediowych rolach, często pełnych ciepłego humoru. Potrafi z powodzeniem kreować zabawne i ekscentryczne postacie.

Role dramatyczne

Aktor ma na koncie wiele mocnych, dramatycznych ról, które przyniosły mu uznanie krytyków i liczne nagrody ("My Left Foot", "In the Name of the Father", "There Will Be Blood"). Jego kreacje odznaczają się ogromnym zaangażowaniem i dbałością o detale.

Role romantyczne

Filmy takie jak "Pokój z widokiem" czy "Ostatni cesarz" pokazują, że Daniel Day-Lewis świetnie radzi sobie z rolami kochanków i subtelną grą uczuć. Jego bohaterowie bywają zarówno namiętni, jak i melancholijni.

Role Daniela Day-Leiwsa inspirowane prawdziwymi postaciami

Rola Abrahama Lincolna

Kreacja prezydenta USA w filmie "Lincoln" to jedna z najwybitniejszych ról w karierze aktora. Daniel Day-Lewis poświęcił rok na studiowanie postaci, by jak najwierniej oddać jej cechy.

Rola Christy Browna

Wcielenie się w irlandzkiego artystę w "Moje lewe stopa" również wymagało ogromnego przygotowania - aktor uczył się malować i pisać stopą, by oddać realia życia Browna.

Rola Gerry'ego Conlona

Aby jak najlepiej sportretować losy niesłusznie skazanego robotnika w filmie "W imię ojca", Daniel Day-Lewis spędzał dużo czasu z prawdziwym Conlonem.

Role Daniela Day-Leiwsa w filmach historycznych i kostiumowych

Rola w filmie "Gangs of New York"

Jako szef gangu w Nowym Jorku XIX wieku aktor wniósł niezwykły realizm i energię, wcielając się w jedną ze swoich najbardziej charyzmatycznych postaci.

Rola w filmie "Ostatni Mohikanin" (1992)

Jako Nathaniel Poe w ekranizacji klasycznej powieści fenomenalnie oddał ducha epoki i romantyczny charakter produkcji.

Rola w filmie "Age of Innocence" (1993)

Kreacja Newlanda Archera, prawnika żyjącego w elitarnych kręgach Nowego Jorku 1870 roku, to kolejny dowód kunsztu aktora w realiach minionych epok.

Podsumowanie

Kariera Daniela Day-Lewisa obejmuje imponującą liczbę wybitnych ról w filmach różnych gatunków. Aktor z takim samym mistrzostwem kreuje mroczne, dramatyczne postacie, jak i role komediowe czy musicalowe. Jego niezwykła charyzma, warsztat i oddanie każdej roli sprawiają, że każda kreacja jest niezwykle autentyczna i wciągająca. Dzięki swojemu talentowi Daniel Day-Lewis na stałe zapisał się w historii kina jako jeden z najwybitniejszych aktorów współczesnych.

Najczęściej zadawane pytania

Aktor zdobył Oscary za role w filmach "Moje lewe stopa" (1990) i "Lincoln" (2013).

W ciągu swojej ponad 40-letniej kariery zagrał w około 20 filmach fabularnych.

Do jego najsłynniejszych komediowych ról należą role w filmach "Moje lewe stopa", "The Boxer" i "Nine Months".

Daniel Day-Lewis słynie z niezwykle drobiazgowych przygotowań do swoich ról - często poznawał i naśladował realne osoby, które miał zagrać.

Daniel Day-Lewis jest znany z tego, że wybiera role bardzo rozważnie i często robi sobie wieloletnie przerwy między kolejnymi filmami.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  3. Duda odrzucił ustawę okołobudżetową. Kontrowersje z Mastalerekiem.
  4. Super Mario Bros. Film - przygoda Mario na wielkim ekranie
  5. Hołownia w Gazeta.pl: Putin przygotowuje się do odbudowy wojska.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak

Ekscytujący świat rozrywki i nowości filmowych. Na blogu dzielę się najświeższymi wiadomościami i ciekawostkami. Rozrywka to moja pasja, a informowanie to moje powołanie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły