Najlepsze filmy aktorskie Meryl Streep

Najlepsze filmy aktorskie Meryl Streep
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak14.08.2023 | 5 min.

Meryl Streep to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych aktorek w historii kina. Jej niezwykły talent i warsztat aktorski pozwoliły jej stworzyć niezapomniane, pełne głębi i emocjirole, które na zawsze zapisały się w kanonie światowego kina. W ciągu ponad czterdziestoletniej kariery zagrała w filmach niemal wszystkich gatunków - od dramatu po komedię, od thrillera po musical. Zdobyła przy tym najważniejsze nagrody branży filmowej, w tym trzy Oscary. Jakie są najważniejsze filmy z jej udziałem, które pokazują wszechstronność i perfekcję jej aktorstwa?

Najważniejsze nagrody i nominacje w karierze Meryl Streep

Oscary

Meryl Streep zdobyła dotychczas trzy Oscary za role pierwszoplanowe - za "Kramarza z Wenecji" w 1980 roku, "Wyboru Zofii" w 1983 oraz "Żelazną damę" w 2012 roku. Łącznie była nominowana do tej nagrody aż 21 razy, co czyni ją aktorką z największą liczbą nominacji w historii Oscarów.

Złote Globy

Aktorka triumfowała w tej prestiżowej nagrodzie aż 9 razy, a łącznie była do niej nominowana 31 razy. Złote Globy otrzymała m.in. za role w takich filmach jak "Żelazna dama", "Diablicy", "Wyboru Zofii" czy "Most nad rzeką Kwai".

Inne ważne nagrody

Oprócz Oscarów i Złotych Globów, Meryl Streep zdobyła także m.in. dwie nagrody BAFTA, cztery Złote Sfinksy na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz nagrodę im. Cecila B. DeMille za całokształt twórczości.

Najlepsze role dramatyczne Meryl Streep

Sophie z "Wyboru Zofii"

W tym filmowym dramacie z 1982 roku Streep zagrała polską imigrantkę uwięzioną w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Jej kreacja Sophie, stojącej przed dramatycznym wyborem, którą córkę poświęcić, przeszła do historii kina i przyniosła aktorce pierwszego Oscara.

Karen z "Przylądka strachu"

W ekranizacji słynnej powieści Johna Le Carre Meryl Streep stworzyła poruszającą kreację zięciowej zaginionego agenta brytyjskiego wywiadu. Jej rozpacz i determinacja w poszukiwaniu męża, granych z wyczuciem i subtelnością, zostały docenione nominacją do Oscara.

Joanna z "Mostu nad rzeką Kwai"

Jako żona pułkownika podejrzanego o zdradę w tym dramacie wojennym z 1985 roku, Streep zaprezentowała pełną napięcia grę aktorską. Jej rozterki i wewnętrzne rozdarcie między lojalnością wobec męża a wiarą w jego winę przyniosły jej kolejną nominację do Oscara.

Wybitne role komediowe Meryl Streep

Miranda z "Diablicy"

W czarnej komedii z 2006 roku Streep brawurowo zagrała przerośniętą szefową pisma mody, która dręczy swoich podwładnych. Jej komiczna, a jednocześnie przerażająca kreacja despotycznej Mirandy przeszła do historii kina i została nagrodzona Złotym Globem.

Donna z "Mamma Mia!"

W filmowej adaptacji musicalu z hitami zespołu ABBA aktorka wcieliła się w rolę samotnej matki, której córka wybiera się zamąż. Energetyczna, pełna uroku kreacja Streep, która z werwą wykonuje przeboje legendarnego zespołu, zachwyciła widzów na całym świecie.

Julia Child z "Julii i Julii"

Komedia z 2009 roku przyniosła Streep kolejną pełną humoru i ciepła rolę ekscentrycznej autorki książek kucharskich Julii Child. Aktorka ze swadą i perfekcją oddała jej charakterystyczny styl bycia, akcent i poczucie humoru.

Filmy obyczajowe z Meryl Streep w roli głównej

Jessie z "Rodzinnego blasku"

W tym wzruszającym dramacie rodzinnym z 2004 roku Streep stworzyła poruszający portret matki walczącej z chorobą psychiczną swojego dorosłego syna. Subtelna, pełna czułości kreacja Jessie pokazała wrażliwość aktorki w rolach obyczajowych.

Lindy z "Historii Lindy"

Oparta na faktach opowieść o kobiecie walczącej w sądzie o prawa rodzicielskie do adoptowanego dziecka. Autentyzm i siła gry Streep jako Lindy sprawiły, że jej postać pozostaje w pamięci jako symbol determinacji i matczynej miłości.

Madeline z "Urzeczonej"

Psychologiczny dramat z 2001 roku przyniósł kolejną wybitną kreację Streep, tym razem w roli samotnej matki zmagającej się z trudną sytuacją rodzinną i problemami syna. Jej gra pełna była wewnętrznego bólu i tłumionych emocji.

Aktorstwo Meryl Streep na tle współczesnych mistrzyń ekranu

Porównanie z Kate Winslet

Choć o wiele młodsza od Streep, Kate Winslet należy do grona najwybitniejszych aktorek młodego pokolenia. Jednak filmografia i dorobek Streep są znacznie bogatsze i obejmują większą różnorodność świetnych ról.

Porównanie z Cate Blanchett

Blanchett to również aktorka o niekwestionowanym talencie, doceniana przez krytykę i publiczność. Jednak to właśnie Meryl Streep uważana jest za najwybitniejszą aktorkę współczesnego kina.

Dlaczego Meryl Streep jest wyjątkowa?

Kluczem do fenomenu Meryl Streep jest przede wszystkim jej niezwykły talent i warsztat aktorski, pozwalający jej z sukcesem wcielać się w najróżniejsze role - od komediowych po dramatyczne. Do tego dochodzi jej pracowitość, etyka zawodowa i umiejętność budowania autentycznych, wielowymiarowych postaci. Dzięki temu od dekad pozostaje niedoścignionym wzorem dla aktorek młodszych pokoleń.

Podsumowanie

Kariera Meryl Streep to fascynująca, wieloletnia podróż przez najwyższe rejony aktorstwa filmowego. Przez ponad cztery dekady stworzyła galerię niezapomnianych, złożonych postaci kobiecych, które na zawsze wpisały się do historii X muzy. Jej intensywna, oparta na solidnym warsztacie gra aktorska pozwoliła jej triumfować zarówno w dramatycznych, jak i komediowych rolach. Dzięki temu w pełni zasłużenie nosi tytuł najwybitniejszej aktorki swojego pokolenia, której dorobek na zawsze pozostanie wzorem dla przyszłych aktorek.

Najczęściej zadawane pytania

Meryl Streep zdobyła w swojej karierze 3 Oscary za role pierwszoplanowe oraz była nominowana do tej nagrody aż 21 razy.

Najważniejsze filmy z jej udziałem to m.in. "Wyboru Zofii", "Przylądka strachu", "Diablicy", "Mamma Mia!", "Julie i Julia", "Żelazna dama".

Aktorka zdobyła w swojej karierze m.in. 3 Oscary, 9 Złotych Globów, 4 nagrody BAFTA oraz liczne inne wyróżnienia.

Uważana jest za jedyne aktorkę, która nie ma sobie równych. Czasami porównuje się ją do młodszych gwiazd, jak Kate Winslet czy Cate Blanchett.

Przede wszystkim jej nieprawdopodobny talent, warsztat i umiejętność kreowania wiarygodnych, złożonych kobiecych postaci w filmach każdego gatunku.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  3. Duda odrzucił ustawę okołobudżetową. Kontrowersje z Mastalerekiem.
  4. Super Mario Bros. Film - przygoda Mario na wielkim ekranie
  5. Hołownia w Gazeta.pl: Putin przygotowuje się do odbudowy wojska.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak

Ekscytujący świat rozrywki i nowości filmowych. Na blogu dzielę się najświeższymi wiadomościami i ciekawostkami. Rozrywka to moja pasja, a informowanie to moje powołanie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły