Tak Macierewicz pożegnał się z żołnierzami! „W ciągu ostatnich dwóch lat zmieniliście armię i Polskę”

Decyzją premiera Morawieckiego ze stanowiskiem ministra obrony narodowej pożegnał się Antoni Macierewicz. Jego miejsce zajmie dotychczasowy szef MSWiA – Mariusz Błaszczak. Minister pożegnał się z żołnierzami.

 

„W ciagu ostatnich dwóch lat zmieniliście Polskę i armię. A może dokładniej dlatego że zaczęliście zmieniać armię, mogła się także zmieniać Polskę. Po raz pierwszy od dziesięcioleci Polacy mogli powiedzieć, że czują się bezpiecznie. Po raz pierwszy od dziesięcioleci mogli powiedzieć że są dumni ze swojej armii, swoich córek i synów, braci i sióstr które noszą mundury Wojska Polskiego. Podnieśliście głowy Polaków. Sprawiliście że bezpieczeństwo, duma, honor przestały być pustym frazesem, hasłem, zastępczym narzędziem propagandowym i zaczęły być, stawać się treścią naszego życia narodowego. Wyliczanie wszystkich zmian których dokonaliście, a mówię to do panów ministrów i generałów, do was oficerowie, ale także do was żołnierze, ten wielki wysiłek i odwaga które były niezbędne, aby tego wszystkiego dokonać, są godne najwyższego podziękowania i szacunku. To wy maszerując wraz z armią amerykańską przez całą Polskę mogliście oglądać jak Polacy z radością witali naszych sojuszników na polskiej ziemi bo wiedzieli że idą wraz z nimi polscy żołnierze i wiedzieli że dzięki temu będą bezpieczni. Przez dziesiątki lat o naszej rzeczywistości decydowali zaborcy, decydował strach i konieczność przełamywania tego strachu – tak jak czynili to żołnierze niezłomni, robotnicy, Polacy w kolejnych powstaniach i innych zrywach. Ale strach ciągle był obecny, determinował. Wybory polityczne – to dlatego taka długa była droga obozu patriotycznego do tego by władza w Polsce należała do narodu. To dlatego tak długo PiS musiało wciąż powtarzać że prawdziwym gospodarczem tej ziemi są Polacy i tak musi zostać na zawsze. Podjęliście wielki wysiłek także zmiany armii. Wszyscy wiemy że nie było łatwo, sprostać temu wyzwaniu jakim było stworzenie WOT. Wszyscy wiemy jak wielkie było trzeba przełamać obawy, niepewności, a także sprzeciwy. Ale przecież to właśnie ta zmiana uczyniła polską armię wreszcie kompletną, związaną na śmierć i życie z narodem. Z niego czerpiąca swoją siłę i możliwości działania. Wszyscy wiemy że nawet najlepsza broń nie da żadnego efektu, nie pozwoli obronić ojczyzny jeżeli nie będzie ducha walki i gotowości poświęcenia życia. A to rodzi się z patriotyzmu, przywiązania do własnej ojczyzny, rodzi się z tego powiązania między narodem a wojskiem. To właśnie WOT sprawiły że armia polska ma dzisiaj tak wielkie zaufanie społeczne. To właśnie wielka praca oficerów i żołnierzy, która doprowadziła do tak wysokiego profesjonalizmu polskiej armii sprawiła żę armia jest silna, ale i szanowana na całym świecie. Ale żaden szacunek na zewnątrz, żadne podziwy, oklaski i podziękowania zewnętrzne nie są warte jednej łzy polskiego obywatela, słów podziękowania, które płyną od Polaków wiedzących ż ich obronicie”

– mówił Antoni Macierewicz.

 

 

Te wszystkie zmiany nie byłyby możliwe gdyby nie wielki wysiłek narodu polskiego który się zmaterializował w decyzji z jesieni 2015 roku wyboru tych którzy naprawdę chcą zmieniać Polskę, którzy udowodnili przez te lata, że nie słowa, nie propaganda ale czyny są źródłem tej zmiany. Jednym z najistotniejszych czynów jest budowa silnej polskiej armii. Mówię to w rocznicę stulecia odzyskania państwowości polskiej”

– mówił odchodzący szef Ministerstwa Obrony Narodowej.
Źródło:

Kraj

Świat