Kultowe role Toma Hanksa - od komedii do dramatu

Kultowe role Toma Hanksa - od komedii do dramatu
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak25 sierpnia 2023 | 8 min

Tom Hanks jest bez wątpienia jednym z najwybitniejszych i najbardziej utytułowanych aktorów w historii kina. Jego niezwykła wszechstronność sprawiła, że z powodzeniem wcielał się zarówno w role komediowe, jak i dramatyczne. Przez ponad cztery dekady kariery stworzył wiele niezapomnianych kreacji, które na stałe wpisały się do kanonu światowego kina.

Początki kariery Toma Hanksa

Droga Toma Hanksa do aktorskiej sławy wcale nie była usłana różami. Początkowo próbował swych sił jako stand-uper, lecz bez większych sukcesów. Przełomem okazał się dopiero angaż do sitcomu "Bosom Buddies", gdzie Hanks partnerował Peterowi Scolariemu. Serial cieszył się sporą popularnością i pozwolił Hanksoi wsunąć nogę między drzwi fabryki snów.

Role komediowe w latach 80.

Na przełomie lat 70. i 80. Hanks grywał głównie w lekkich komediach obyczajowych. Widzowie mogli oglądać go m.in. w filmach "Splash", "Dragnet", "Nocne szaleństwo" czy "Żona dla zuchwałych". Aktor udowodnił, że doskonale odnajduje się w konwencji slapsticku i absurdalnego humoru. Jego kreacje emanowały charyzmą i ciepłem, podbijając serca milionów widzów.

Przełomowa rola w filmie "Big"

Przełomem okazała się kreacja 12-letniego chłopca uwięzionego w ciele dorosłego mężczyzny w filmie "Big" z 1988 r. Hanks zachwycił krytyków i fanów, wcielając się z niebywałą swobodą w tę wymagającą, wielowymiarową rolę. Udowodnił, że potrafi stworzyć poruszającą i pełną głębi postać komediową. nominacja do Oscara była zasłużoną nagrodą.

Nagroda dla najlepszego aktora w "Philadelphia"

Rok 1993 przyniósł przełom w karierze Hanksa, gdy zagrał w dramacie "Philadelphia". Jako prawnik zwolniony z pracy z powodu AIDS, stworzył poruszającą kreację pełną godności i wiary. Oscar dla najlepszego aktora był ukoronowaniem jego wybitnych umiejętności aktorskich. Hanks udowodnił, że równie dobrze odnajduje się w dramatycznych, wymagających rolach.

Sukces pierwszych filmów historycznych

Kolejne lata przyniosły pasmo sukcesów w historycznych produkcjach, które na trwałe wpisały się do kanonu kina. Hanks z mistrzowskim wręcz kunsztem wcielał się w postaci inspirowane prawdziwymi wydarzeniami i bohaterami z przeszłości.

"Forrest Gump" i Oscar dla najlepszego aktora

Rok 1994 to premiera kultowego "Forresta Gumpa". Hanks jako tytułowy bohater z zaburzeniami rozwoju intelektualnego stworzył jedną ze swych najwybitniejszych kreacji w karierze. Za tę rolę otrzymał drugiego w karierze Oscara dla najlepszego aktora.

"Apollo 13" i nominacja do Oscara

Rok później Hanks ponownie sięgnął po tematykę historyczną, wcielając się w komandora Jima Lovella w filmie "Apollo 13" o nieudanej misji na Księżyc z 1970 r. Aktor perfekcyjnie oddał charakter i charyzmę prawdziwego astronauty, za co został nominowany do Oscara.

"Szeregowiec Ryan" i współpraca ze Spielbergiem

W 1998 r. Hanks po raz pierwszy zagrał u Stevena Spielberga w głośnym filmie "Szeregowiec Ryan". Jako kapitan Miller poprowadził oddział żołnierzy w niebezpiecznej misji odbicia porucznika Ryana z okupowanej Normandii. Kreacja dowódcy opanowanego, odważnego i pełnego współczucia zapewniła aktorowi kolejną nominację do Oscara.

Rola w dreszczowcach i thrillerach

Choć role historyczne przyniosły mu największą sławę, Hanks z powodzeniem wcielał się także w thrillery i filmy sensacyjne. Jego aktorstwo dodawało tym produkcjom głębi i wiarygodności.

"Szósty zmysł" i nominacja do Oscara

W 1999 r. Hanks zagrał w kultowym dreszczowcu "Szósty zmysł" M. Night Shyamalana. Jako dr Malcolm Crowe próbujący pomóc przerażonemu chłopcu stworzył niezwykle przejmującą kreację. Kolejna nominacja do Oscara potwierdziła jego aktorskie mistrzostwo.

"Pozory mylą" i Złoty Glob dla Hanksa

W 2002 r. wcielił się w agenta FBI próbującego rozwikłać zagadkę tajemniczych morderstw w filmie "Pozory mylą". Za tę kreację otrzymał Złotego Globa dla najlepszego aktora w filmie dramatycznym, pokazując swój talent do budowania napięcia.

"Kod da Vinci" i hit kinowy z 2006 roku

W ekranizacji "Kodu da Vinci" Dana Browna z 2006 r. Hanks zagrał profesora Roberta Langdona, który pomaga odkryć tajemnicę zaginionego Graalu. Film zebrał entuzjastyczne recenzje i okazał się kasowym hitem, przynosząc aktorowi kolejną kinową ikonę.

Dramaty obyczajowe z udziałem Hanksa

Kultowe role Toma Hanksa - od komedii do dramatu

Oprócz filmów historycznych i sensacyjnych, Hanks często grywał w poruszających dramatach obyczajowych, gdzie mógł błysnąć warsztatem aktorskim w subtelnych, pełnych uczuć rolach.

"Cast Away: Poza światem" - samotny rozbitek

W przejmującym dramacie "Cast Away: Poza światem" z 2000 r. Hanks wcielił się w rozbitka uwięzionego na bezludnej wyspie. Jego wzruszająca walka o przetrwanie i powrót do ukochanej osoby zapadła w pamięć widzów na całym świecie.

"Terminal" w reżyserii Spielberga

W kolejnej współpracy ze Spielbergiem, filmie "Terminal" z 2004 r., Hanks zagrał imigranta z Europy Wschodniej uwięzionego na lotnisku JFK w Nowym Jorku. Aktor z wielką wrażliwością sportretował samotność i tęsknotę swej postaci.

"Podejrzani" z 2011 roku i thriller sensacyjny

W 2011 r. Hanks wcielił się w menedżera portu podejrzanego o pranie brudnych pieniędzy w thrillerze "Podejrzani". Jego charyzmatyczna kreacja nadała wiarygodności tej zniuansowanej postaci, balansującej między dobrem a złem.

Ostatnie głośne role filmowe

Choć ma już ponad 60 lat, Hanks wciąż pozostaje niezwykle aktywny zawodowo i w ostatnich latach zachwycił w kilku wybitnych produkcjach, udowadniając, że nadal jest w świetnej formie.

"Kapitan Phillips" - nominacja do Oscara w 2013

W thrillerze "Kapitan Phillips" z 2013 r. Hanks wcielił się w tytułowego dowódcę statku uprowadzonego przez somalijskich piratów. Za tę kreację otrzymał szóstą w karierze nominację do Oscara.

"Sully: Cudem na Hudsonie" o bohaterskim pilocie

W 2016 r. zagrał tytułowego pilota Chesleya Sullenbergera, który awaryjnie wodował uszkodzony samolot na rzece Hudson. Hanks z mistrzostwem sportretował jego opanowanie i profesjonalizm.

"The Post" i gra u boku Meryl Streep

W dramacie "The Post" z 2017 r. wcielił się w wydawcę "Washington Post", który publikuje tajne dokumenty Pentagonu. Grając u boku Meryl Streep stworzył kolejną wybitną kreację dojrzałego mężczyzny.

Filmy animowane i role głosowe

Tom Hanks użyczał także swego charakterystycznego głosu w hitowych filmach animowanych, zdobywając sympatię kolejnych pokoleń widzów.

Przygody Woody'ego w trylogii "Toy Story"

Hanks podkładał głos pod szeryfa Woody'ego w kultowej trylogii "Toy Story". Jego pełna ciepła kreacja zapadła w pamięć widzów i zapewniła mu status animacyjnej legendy.

"Auta" i rola spieszącego się Zygzaka McQueena

W filmie "Auta" z 2006 r. użyczył głosu utalentowanemu, lecz zapatrzonemu w siebie samochodowi wyścigowemu Zygzakowi McQueenowi. Aktor z humorem i wyczuciem oddał charakter tej postaci.

"Iniemamocni" - superbohater Mr. Incredible

W animacji "Iniemamocni" wcielił się w rolę superbohatera Panera Incredible'a zmagającego się z nudą życia rodzinnego. Hanks idealnie oddał jego rozterki i tęsknotę za przygodami.

Bogaty dorobek aktorski Toma Hanksa pokazuje niezwykły talent i wszechstronność tego wybitnego artysty. Przez dekady zachwycał widzów wzruszającymi i porywającymi kreacjami, które na zawsze pozostaną w historii światowego kina. Jego dokonania aktorskie są inspiracją dla wielu młodych twórców i z pewnością jeszcze długo będą rozpalać wyobraźnię kinomanów.

Podsumowanie

Kariera Toma Hanksa to pasmo niezwykłych sukcesów i wybitnych ról, które na zawsze zapisały się w historii kina. Przez ponad cztery dekady zachwycał widzów nie tylko aktorskim kunsztem, ale też ciepłem, humorem i wrażliwością. Bez wątpienia jest jedną z największych gwiazd w Hollywood, a jego filmy i kreacje na długo pozostaną w pamięci widzów. Choć ma już na koncie dwa Oscary i sześć nominacji do tej nagrody, wciąż pozostaje artystą niezwykle pracowitym i otwartym na nowe wyzwania. Z niecierpliwością czekamy na jego kolejne projekty filmowe, które z pewnością ponownie nas zachwycą.

Najczęstsze pytania

Pierwsze filmy z udziałem młodego Hanksa to głównie komedie, takie jak "Splash", "Dragnet", "Nocne szaleństwo" czy "Żona dla zuchwałych". Aktor zdobył popularność dzięki rolom w sitcomach.

Hanks ma na koncie 2 Oscary - pierwszego za dramat "Philadelphia" z 1993 r., a drugiego za tytułową rolę w filmie "Forrest Gump" z 1994 r.

Do najważniejszych reżyserów, z którymi pracował Hanks, należą Steven Spielberg i Robert Zemeckis. Stworzył z nimi takie hity, jak "Forrest Gump", "Szeregowiec Ryan" czy "Terminal".

Hanks użyczał głosu m.in. w trylogii "Toy Story" (szeryf Woody), "Autach" (Zygzak McQueen) i "Iniemamocnych" (Pan Incredible).

W najbliższym czasie Hanks wcieli się m.in. w rolę Elvisa Presleya w filmie Baza Luhrmanna. Aktor zapowiedział też swój powrót do komedii romantycznych.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Ucieczka z systemu: Jak przełamać ograniczenia narzucone przez społeczeństwo
  3. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  4. Duda odrzucił ustawę okołobudżetową. Kontrowersje z Mastalerekiem.
  5. Super Mario Bros. Film - przygoda Mario na wielkim ekranie
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak

Ekscytujący świat rozrywki i nowości filmowych. Na blogu dzielę się najświeższymi wiadomościami i ciekawostkami. Rozrywka to moja pasja, a informowanie to moje powołanie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły