Kultowe role Jeremy'ego Ironsa - od Die Hard po Dyktatora

Kultowe role Jeremy'ego Ironsa - od Die Hard po Dyktatora
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak28.08.2023 | 6 min.

Kultowe role, które na zawsze wpisały się w filmografię Jeremy'ego Ironsa

Jeremy Irons to brytyjski aktor teatralny i filmowy, laureat Oscara, który na przestrzeni kilkudziesięciu lat wzbogacił światowy kinematograf o szereg wybitnych kreacji aktorskich. W jego dorobku znajduje się całe spektrum barwnych postaci - od bohaterskich po wyrafinowanie złowrogie. Irons zawsze wnosił do swoich ról pewien rodzaj dystyngowanej charyzmy, nawet jeśli odgrywał negatywną personę. Oto przegląd najbardziej kultowych wcieleń aktora, które na stałe zapisały się w historii kina.

John McClane z serii filmów "Szklana pułapka"

Bez wątpienia najpopularniejszą rolą Ironsa pozostaje twardziel John McClane z kasowej serii sensacyjnych filmów akcji "Szklana pułapka". W tej produkcji aktor stworzył postać szorstkiego i bezkompromisowego gliniarza z Nowego Jorku, który przypadkiem wpada w sam środek spektakularnej akcji przestępczej. Irons wniósł do roli McClane'a specyficzny rodzaj charyzmy - jego bohater był twardy i zdecydowany, ale jednocześnie posiadał poczucie humoru i ludzkie ciepło. Dynamiczne sceny walki i pościgów z pierwszej części z 1988 roku do dziś uchodzą za kultowe i zrewolucjonizowały ówczesny gatunek filmów akcji. Irons jako McClane stał się wzorcem dla późniejszych kinowych twardzieli i sam zagrał tę postać aż w czterech sequelach, z których szczególnie doceniany jest "Szklana pułapka 3".

Simon Gruber z "Szklanej pułapki 3"

Właśnie trzecia odsłona przygód Johna McClane'a przyniosła kolejną kultową kreację Ironsa - tym razem w roli antagonisty, inteligentnego terrorysty Simona Grubera. Jego próba napadu na bank z użyciem zmilitaryzowanych oddziałów stanowiła świetne tło dla bezpośredniej konfrontacji z McClane'em. Irons znakomicie oddał arystokratyczne maniery i wyrafinowaną przebiegłość Grubera, tworząc postać równie charyzmatyczną co sam McClane. Pełen napięcia finałowy pojedynek obu bohaterów to jeden z najlepszych momentów całej serii.

Harry Stamper w filmie "Armageddon"

Kolejną głośną hollywoodzką superprodukcją z udziałem Ironsa był wysokobudżetowy "Armageddon" z 1998 roku. Aktor wcielił się w rolę Harry'ego Stampera, charyzmatycznego szefa ekipy wiertniczej, która ma uratować Ziemię przed zagładą z kosmosu. Irons wniósł w tę postać aurę chrapowatego męskiego bohaterstwa, gotowego na największe poświęcenie dla dobra ludzkości. Jego sceny konfrontacji z ojcowską miłością do córki granej przez Liv Tyler należą do najbardziej wzruszających i kultowych momentów tej katastroficznej superprodukcji.

Prezydent Monroe w satyrze "Dyktator"

Zgoła inną odsłonę aktorską Jeremy'ego Ironsa ukazuje komedia satyryczna "Dyktator" z 2012 roku. Irons kreuje w niej tytułową rolę przywódcy fikcyjnego państwa - bezwzględnego dyktatora Monroe. Aktor brawurowo oddaje megalomańskie zapędy i obłęd władzy tej postaci, która stanowi prześmiewczą mieszankę cech realnych tyranów. Irons wykorzystuje cały swój aktorski kunszt, by sportretować tego toksycznego i szalonego władcę absolutnego. Kontrowersyjne sceny z udziałem dyktatora Monroe wzbudziły wiele emocji i przyniosły Ironsowi nowych fanów jego komediowego talentu.

Tajemniczy oficer Obadiah Stane z "Krążownika Północnego"

Film "Krążownik Północny" z 1997 roku to intrygujący dramat szpiegowski osadzony w realiach II wojny światowej. Irons kreuje w nim postać Obadiaha Stane'a, enigmatycznego oficera na pokładzie tytułowego okrętu. Aktor buduje tę postać w oparciu o aurę tajemnicy i dwuznaczności, balansując między lojalnością a zdradą wobec dowódcy granego przez Harrisona Forda. Chemia obu aktorów na ekranie jest elektryzująca. Rola umacnia wizerunek Ironsa jako twardego i zdecydowanego mężczyzny, nawet jeśli gra postać niejednoznaczną moralnie.

Inne znaczące wcielenia Jeremy'ego Ironsa

Oprócz wymienionych wyżej najbardziej kultowych ról, Jeremy Irons ma na koncie cały szereg innych znaczących i docenianych kreacji aktorskich. Warto wspomnieć chociażby o roli prezentera radiowego Adriana Cronauera z dramatu wojennego "Dobry poranek, Wietnamie". Irons brawurowo sportretował pewnego siebie i bezkompromisowego dziennikarza szczerze relacjonującego wojnę w Wietnamie. Z kolei w lekkiej komedii "Wyspa Fantazji" wcielił się w postać legendarn ego Zeusa. Aktor z humorem i swadą oddał pychę i dramatyzm tej mitycznej persony. Wreszcie, w popularnej serii filmów "Ocean's" Irons partnerował gwiazdom takim jak George Clooney, Brad Pitt i Matt Damon jako Rusty Ryan, charyzmatyczny członek ekipy oszustów.

Podsumowując, bogata filmografia Jeremy'ego Ironsa obejmuje wiele niezwykle barwnych i charyzmatycznych postaci, z których część na stałe wpisała się do kanonu kultowych kreacji aktorskich w historii kina. Irons zawsze wnosił do swoich ról ten wyjątkowy styl, klasę i poczucie humoru, dzięki czemu każda z jego kinowych person pozostaje w pamięci widzów.

Podsumowanie

Kariera Jeremy'ego Ironsa pokazuje, jak wszechstronnym i utalentowanym aktorem potrafi być ten brytyjski artysta. W ciągu kilkudziesięciu lat Irons zagrał całą galerię barwnych postaci, od pozytywnych bohaterów po charyzmatycznych złoczyńców. Szczególnie kultowe pozostają jego role w takich produkcjach jak "Szklana pułapka", "Armageddon" czy "Dyktator". Irons zawsze wnosił do swoich wcieleń ten niepowtarzalny styl, poczucie humoru i męską charyzmę. Dzięki temu na zawsze zapisał się w historii kina jako jeden z najwybitniejszych aktorów charakterystycznych.

Kultowe role Jeremy'ego Ironsa - od Die Hard po Dyktatora

Najczęściej zadawane pytania

Pierwszą głośną rolą Ironsa była kreacja Clausa von Bülow w dramacie „Zawrót głowy” z 1990 roku. Aktor został za nią uhonorowany Oscarem.

Postać inteligentnego terrorysty Simona Grubera Irons zagrał w trzeciej odsłonie serii - filmie „Szklana pułapka 3” z 1995 roku.

W tej lekkiej komedii Irons zagrał samego Zeusa, władcę greckiego panteonu bogów.

Partnerem Ironsa w tym dramacie szpiegowskim był Harrison Ford jako dowódca tytułowego okrętu.

Była to popularna seria filmów o grupie oszustów z George'em Clooneyem zatytułowana „Ocean's”.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Krzyż w Sejmie zagrożony? Hołownia ujawnił postawiony temat rozliczeń księży
  3. Niespodzianka dla PiS ze strony Dudy. Wynosi spór na nowy poziom
  4. Super Mario Bros. Film - przygoda Mario na wielkim ekranie
  5. Marszałek Szymon Hołownia: Posiedzenia Sejmu przełożone na następny tydzień. Powód jest jeden
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak

Ekscytujący świat rozrywki i nowości filmowych. Na blogu dzielę się najświeższymi wiadomościami i ciekawostkami. Rozrywka to moja pasja, a informowanie to moje powołanie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły