Kryzys dyplomatyczny! Wydalenie ambasadora, zamrożenie inwestycji i kontrowersyjna grafika [FOTO]

To kolejna taka sytuacja na świecie kiedy jedno państwo zrywa stounki dyplomatyczne z drugim. W 2017 roku rozpoczęły się napięcia na linii Turcja-Holandia, niedawno zaostrzyły się relacje pomiędzy Iranem a USA, teraz natomiast wyjątkowo chłodno wygląda dyplomacja pomiędzy Kanadą a Arabią Saudyjską.

 

W dniu wczorajszym saudyjskie władze podjęły decyzję o wydaleniu z kraju przedstawiciela Kanady- ambasadora Dennisa Horaka. Władze w Rijadze dały mu 24 godziny na opuszcczenie Arabii Saudyjskiej.

 

To jednak nie wszystkie kroki jakie zostały podjęte w ostatnich dniach w związku z ochłodzenie relacji obydwu państw. Zamrożone zostały też bowiem wszystkie nowe inwestycje oraz układy handlowe pomiędzy Kanadą a Arabią Saudyjską. Zgodnie z decyzją Rijadu, do innych państw przeniesieni mają zostać z Kanady studiujący tam saudyjscy stypendyści. Łącznie ma być ich ok. siedem tysięcy.

 

– Kanada jest mocno zaniepokojona decyzją władz Arabii Saudyjskiej o wydaleniu kanadyjkarskiego ambasadora – przekazała szefowa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Ottawie.

 

Chrystia Freeland jest właśnie tą kanadyjską minister, na której działania zareagowała tak ostro Arabia Saudyjska, co doprowadziło do mocnego ochłodzenia relacji pomiędzy krajami. Saudowie oskarżają bowiem szefową kanadyjskiego MSZ o ingerowanie w wewnętrzne sprawy ich państwa oraz atakowanie pozycji władz w stolicy- Rijadzie.

 

Wszystko to wydarzyło się po tym, jak Chrystia Freeland wystosowała apel o natychmiastowe przywrócenie wolności aktywistom walczącym o prawa człowieka, którzy w Arabii Saudyjskiej stali się więźniami politycznymi.

 

Ich areszt stanowi pewnego rodzaju odpowiedź saudyjskich władz na niepokoje społeczne, które pojawiły się w ostatnim czasie w kraju. W gronie zatrzymanych znalazło się sporo kobiet, a wśród nich również Samar Badawi- popularna działaczka na rzecz praw kobiet w Arabii Saudyjskiej. W więzieniu przetrzymywany jest już od 2012 roku również jej brat, który usłyszał wyrok pobytu w zakładzie karnym, a także tysiąca batów.

 

Na Twitterze przedstawiciele władz w Rijadzie opublikowali odnoszącą się do zaistniałego sporu kontrowersyjną grafikę. Widać na niej słynną wieże CN Tower znajdującą się w Toronto oraz lecący w jej stronę samolot linii Air Canada. Dla wielu taki obrazek kojarzy się mocno z wydarzeniami z 11 września 2001 roku, kiedy w atakach na USA udział brali głównie terroryści pochodzący właśnie z Arabii Saudyjskiej.

 

 

 

Źródło: Twitter/@Elizrael ; wp.pl ; dorzeczy.pl

 
Komentarze

Kraj

Świat