Józef Pinior oskarżonym o korupcję

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Prokuratura Krajowa powiadomiła we wtorek o przesłaniu do sądu akt oskarżenia ws. Józefa Piniora, oskarżonego o popełnienie przestępstw o charakterze korupcyjnym. Wraz z byłym senatorem oskarżeni zostali jego asystent oraz trzy inne osoby.

Pinior uznawany jest za jednego z najważniejszych opozycji w latach PRL na Dolnym Śląsku. Od początku procesu były senator nie przyznaje się do postawionych mu zarzutów. Grozi mu osiem lat pozbawienia wolności.

Jak pisze pap.pl: „Pinior został oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie co najmniej 40 tys. zł w zamian za załatwienie w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie korzystnego rozstrzygnięcia sprawy Tomasza G., biznesmena inwestującego na Dolnym Śląsku. Do popełnienia tego przestępstwa miało dojść w 2015 roku. O współudział został oskarżony asystent senatora Jarosław Wardęga.”

Natomiast Prokuratura Krajowa podaje: „”W toku postępowania administracyjnego podejrzany Józef P. podjął się załatwienia upoważnienia dla Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju do wyrażenia zgody na prawnie dopuszczalne odstąpienie od przepisów techniczno–budowlanych dla projektowanego budynku Galerii Handlowo–Usługowo–Rozrywkowej +Nowy Rynek+ w Jeleniej Górze, po uprzednim uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowej Straży Pożarnej. Przyjęta przez b. senatora korzyść majątkowa została wpłacona na należący do niego rachunek bankowy”.

Józef Pinior i jego asystent zostali także oskarżeni o przyjęcie w 2015 roku obietnicy korzyści majątkowej o wysokości 20 tysięcy zł oraz przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie odpowiednio 6 tysięcy zł oraz 5 tysięcy zł od podejrzanych Albina M. i Krystiana S. Jak podała Prokuratura Krajowa, w zamian za pieniądze oskarżeni podjęli się załatwienia koncesji na wydobywanie kopalin oraz powoływali się na wpływy w instytucjach państwowych.
Źródło:

Kraj

Świat