John Wick 4 - Keanu Reeves znów rządzi i walczy

John Wick 4 - Keanu Reeves znów rządzi i walczy
Autor Kacper Baran
Kacper Baran11.09.2023 | 7 min.

Rzadko kiedy sequle filmów akcji dorównują oryginałowi. Jednak John Wick od początku był wyjątkową serią. Każda kolejna odsłona przynosi jeszcze więcej emocjonującej akcji, niespodziewanych zwrotów akcji i porywającej gry aktorskiej. Nic dziwnego, że fani z niecierpliwością wyczekują premiery czwartej części przygód Johna Wicka. Co tym razem szykuje nam twórcy? Jakie nowe wyzwania staną przed zmęczonym życiem płatnym zabójcą? Przekonajmy się, analizując dotychczasowe doniesienia na temat fabuły i realizacji filmu.

Szczegóły fabuły filmu John Wick 4

Główny bohater i obsada filmu

Sercem serii pozostaje oczywiście tytułowy John Wick, w którego po raz kolejny wcieli się Keanu Reeves. Aktor od lat udowadnia, że idealnie pasuje do tej roli - potrafi zagrać zarówno kameralne, emocjonalne sceny, jak i popisywać się umiejętnościami kaskaderskimi. W obsadzie powracają też m.in. Laurence Fishburne jako Bowery King oraz Lance Reddick jako hotelier Charon. Dołączą do nich nowe twarze, w tym akrobatka martial arts Marci Miller oraz gwiazda Mortal Kombat Hiroyuki Sanada.

Opis akcji i wątków fabularnych

Fabuła czwartej części prawdopodobnie nawiąże bezpośrednio do finału poprzedniego filmu. John Wick został obłożony ogromną nagrodą za swoją głowę i musi walczyć o przetrwanie na ulicach Nowego Jorku. Tym razem przeciwko niemu staną nie tylko zabójcy najemnicy, ale być może także jego dawni sojusznicy. Przetrwanie będzie wymagało od Johna ogromnych umiejętności, sprytu i bezwzględności.

Nawiązania do poprzednich części serii

Twórcy z pewnością umieścili w filmie liczne nawiązania do wydarzeń z poprzednich odsłon, które fani doskonale znają i kochają. Możemy spodziewać się powrotu kultowych postaci, lokacji, a także charakterystycznych dla serii motywów i symboli. Na pewno nie zabraknie psa panny Perkins, snappera oraz enigmatycznych tatuaży.

Charakterystyka postaci John Wicka

Umiejętności i profesjonalizm bohatera

Siła Johna Wicka leży nie tylko w sile mięśni i celności strzałów. Jest on przede wszystkim niezrównanym strategiem, który zawsze myśli kilka posunięć naprzód. Potrafi błyskawicznie ocenić sytuację i opracować plan działania prowadzący do sukcesu misji. Do tego dochodzi jego ogromna determinacja i skupienie na celu.

Motywacje i cele postaci

Motywacją Johna od początku serii jest zemsta za śmierć ukochanej żony. Jednak w kolejnych częściach dostrzegamy, że pragnie on także odzyskać spokój i wyrwać się z błędnego koła przemocy. Czy w czwartej odsłonie uda mu się wreszcie znaleźć upragniony azyl?

Ewolucja i rozwój bohatera na przestrzeni serii

Na przestrzeni dotychczasowych filmów widzimy, jak John Wick z człowieka pogrążonego w rozpaczy po stracie żony przeistacza się w samotnego renegata. Traci wszystkich sojuszników i musi radzić sobie w pojedynkę. Czy pomimo tego zachowa resztki człowieczeństwa? Czwarta część z pewnością pokaże dalszą ewolucję bohatera.

Realizacja filmu John Wick 4

Reżyseria i scenariusz obrazu

Za kamerą, podobnie jak przy poprzednich filmach, stanął Chad Stahelski. Jest on nie tylko reżyserem, ale i kaskaderem, co gwarantuje perfekcyjnie zrealizowane sceny akcji. Scenariusz powstał we współpracy Stahelskiego ze Shayem Hattenem, który pracował przy poprzedniej części.

Lokacje i plenery filmowe

Zdjęcia realizowano głównie w Paryżu i Japonii. Widzowie zobaczą zarówno kolorowe, tętniące życiem ulice, jak i opuszczone magazyny czy porty. Kontrast tych lokacji dobrze oddaje wewnętrzne rozterki głównego bohatera.

Muzyka i zdjęcia w filmie

Za zdjęcia odpowiada Łukasz Żal, nominowany do Oscara operator polskiego pochodzenia. Muzykę skomponował artysta Tyler Bates, współpracujący przy poprzednich częściach. Jego klimatyczne brzmienia idealnie budują nastrój i podkreślają emocje towarzyszące akcji.

Odbiór i popularność serii John Wick

John Wick 4 - Keanu Reeves znów rządzi i walczy

Opinie krytyków i widzów o nowej części

Dotychczasowe recenzje są entuzjastyczne. Krytycy chwalą dynamiczną akcję, charakterystyczny klimat i grę aktorską Keanu Reevesa. Widzowie podzielają ten entuzjazm i już teraz seria ma status kultowej. Wiele wskazuje na to, że czwarta odsłona spotka się z równie ciepłym przyjęciem.

Wpływ serii na gatunek filmu akcji

Filmy o Johnie Wicku na nowo zdefiniowały współczesny film akcji. Wyznaczyły nowe standardy jeśli chodzi o choreografię walki, dynamikę montażu i budowanie napięcia. Kolejne produkcje próbują naśladować ten styl, jednak niewiele z nich dorównuje oryginałowi.

Status kultowy Keanu Reevesa jako John Wick

Aktor od zawsze cieszył się popularnością, jednak dopiero rola Johna Wicka uczyniła z niego prawdziwą legendę kina akcji. Reeves trenował intensywnie sztuki walki i sam wykonywał wiele trudnych scen kaskaderskich. Dla wielu fanów jest ucieleśnieniem tej postaci.

Walki i akcja w John Wick 4

Choreografia scen walki

Koordynatorem tricków i walki był sam reżyser Chad Stahelski, więc możemy być pewni ich najwyższej jakości. Stahelski współpracował z ekspertami od różnych stylów sztuk walki, by stworzyć unikatowe i realistyczne układy.

Wykorzystanie broni i sztuk walki

John Wick niczym prawdziwy mistrz posługuje się całym arsenałem broni białej i palnej. Wykorzystuje też elementy m.in. jujitsu, judo i aikido. Dzięki różnorodności stylów walki żadna sekwencja akcji się nie nudzi.

Poziom trudności kaskaderskich popisów

Aktorzy i kaskaderzy musieli opanować niezwykle złożone choreografie. Widzimy salta w tył z wysokości pięter, skoki przez dachy czy walkę na ruchomych pojazdach. Stahelski nie ułatwia im zadania, by akcja wyglądała jak najbardziej ekscytująco.

Przyszłość serii po premierze czwartej części

Możliwość kontynuacji i sequelu

Póki twórcy i Keanu Reeves będą chcieli kontynuować przygody Johna Wicka, fani z pewnością ich w tym zamiarze wesprą. Na razie zapowiedziano już piątą część, więc seria ma przed sobą długą przyszłość.

Potencjał na spin-offy i produkty poboczne

Popularność filmu z pewnością zaowocuje powstaniem komiksów, gier i seriali osadzonych w tym samym świecie. Twórcy mogą skupić się na historii innych postaci lub opowiedzieć genezę gildii zabójców.

Szanse na nagrody i nominacje dla filmu

Dotychczasowe części, zwłaszcza trzecia, zebrały liczne nagrody za reżyserię, choreografię walk i efekty specjalne. Czwarta część z pewnością ma spore szanse powtórzyć ten sukces podczas rozdania nagród branżowych.

Podsumowanie

John Wick od lat dominuje w kinach akcji, oferując coraz to bardziej wciągającą jazdę bez trzymanki. Twórcy konsekwentnie podnoszą poprzeczkę jeśli chodzi o poziom akcji, nie zapominając przy tym o fabule i postaciach. Czwarta część zapowiada się równie ekscytująco i z pewnością przypadnie do gustu zarówno zagorzałym fanom, jak i nowym widzom. Pozostaje czekać na premierę i sprawdzić, czy John Wick tym razem wykaraska się z opresji i pokona przeciwników. Jeśli ktoś mógłby tego dokonać, to tylko on.

Najczęściej zadawane pytania

Film ma trafić do kin na początku 2023 roku, dokładna data nie została jeszcze podana.

Wszystkie trzy dotychczasowe filmy dostępne są na platformach VOD oraz DVD i Blu-Ray.

Za kamerą ponownie stanął Chad Stahelski, a w roli głównej zobaczymy Keanu Reevesa.

Film kręcono m.in. w Paryżu i Japonii. Wykorzystano liczne plenery miejskie.

Choć znajomość poprzednich części pogłębi przyjemność z seansu, to film na pewno zadziała również na nowych widzów.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  3. Duda odrzucił ustawę okołobudżetową. Kontrowersje z Mastalerekiem.
  4. Super Mario Bros. Film - przygoda Mario na wielkim ekranie
  5. Hołownia w Gazeta.pl: Putin przygotowuje się do odbudowy wojska.
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Kacper Baran
Kacper Baran

Jako pasjonujący bloger, podzielam z czytelnikami moją miłość do światów filmowych, serialowych, kulinarnych oraz zdrowotnych. Zapraszam do podróży poprzez recenzje, opowieści i przepisy, odkrywając smaki, miejsca i tajemnice. Znajdziesz tu moją autorską perspektywę na te tematy, wzbogaconą unikalnymi spostrzeżeniami i inspiracjami.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 2

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły