Jak zmieniał się świat Przyjaciół po każdym sezonie

Jak zmieniał się świat Przyjaciół po każdym sezonie
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak15.08.2023 | 7 min.

Serial Przyjaciele to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sitcomów w historii telewizji. Emitowany przez 10 sezonów w latach 1994-2004 zdobył rzesze fanów na całym świecie. Fabuła skupia się wokół losów szóstki przyjaciół mieszkających na Manhattanie. Każdy kolejny sezon przynosił zmiany w ich życiu osobistym i zawodowym. W miarę upływu czasu można było zaobserwować ewolucję postaci, wątków fabularnych, a także scenografii i muzyki.

Wprowadzenie bohaterów serialu Przyjaciele

Główni bohaterowie i ich relacje

Głównymi bohaterami serialu są Monica Geller, Rachel Green, Phoebe Buffay, Joey Tribbiani, Chandler Bing oraz Ross Geller. Monica i Rachel są najlepszymi przyjaciółkami, które dzielą ze sobą mieszkanie. Ross to starszy brat Moniki, który jest zakochany w Rachel od czasów liceum. Joey i Chandler są współlokatorami i najlepszymi przyjaciółmi. Phoebe to nieco ekscentryczna przyjaciółka całej paczki. Na początku serialu widzowie poznają historie tych postaci oraz dynamikę ich wzajemnych relacji.

Gościnne występy znanych aktorów

W serialu pojawia się wielu znanych aktorów w rolach gościnnych, co przyciąga uwagę widzów. Wśród nich są m.in. Brad Pitt, Robin Williams, Bruce Willis, Julia Roberts, Ben Stiller, Gary Oldman i wielu innych. Często grają postacie związane z wątkami uczuciowymi głównych bohaterów.

Ewolucja postaci z sezonu na sezon

Z biegiem czasu postacie z serialu się zmieniają i dojrzewają. Rachel na początku jest rozpieszczoną dziewczyną z bogatego domu, która uczy się samodzielności. Monica i Chandler z czasem decydują się na założenie rodziny. Joey staje się coraz bardziej dojrzały. Ross przechodzi burzliwe życie uczuciowe. Widzowie mogą obserwować ten rozwój przez kolejne sezony.

Zmiany w życiu bohaterów na przestrzeni sezonów

Rozwój kariery i sytuacji zawodowej

Sytuacja zawodowa bohaterów zmienia się w miarę trwania serialu. Monica awansuje z początkowo kelnerki na szefową kuchni prestiżowej restauracji. Chandler zajmuje coraz wyższe stanowiska w firmie. Rachel zaczyna pracować w modzie. Ross kontynuuje karierę naukową jako paleontolog. Joey cały czas próbuje zrobić karierę aktorską z różnym powodzeniem.

Związki i życie uczuciowe bohaterów

Życie uczuciowe bohaterów jest burzliwe i pełne zwrotów akcji. Mają liczne, często krótkotrwałe związki. Dwójki, które ostatecznie decydują się być razem to Monica i Chandler oraz Rachel i Ross. Ich droga do związku jest wyboista. Pojawiają się zdrady, rozstania i powroty. Wszystko to angażuje widzów.

Małżeństwa, rozwody i dzieci bohaterów

W późniejszych sezonach para głównych bohaterów decyduje się na małżeństwo - Monica i Chandler, a później Rachel i Ross. Monica i Chandler, po wielu perypetiach, adoptują bliźniaki. Rachel w ostatnim odcinku rodzi córkę Rossa. Te wydarzenia nadają serialowi bardziej dojrzały charakter.

Rozwój wątków fabularnych i scenariusza

Główne wątki fabularne w każdym sezonie

Każdy sezon ma jeden lub dwa główne wątki fabularne, na których skupia się akcja. Są to np. ślub Rossa z Emily, nieudana adopcja przez Monicę i Chandlera, ciąża surrogatek dla Chandlera i Moniki czy wyprowadzka Moniki i Chandlera na przedmieścia.

Pojawienie się nowych motywów i scenariuszy

Z czasem pojawiają się nowe motywy scenariuszowe, jak romans Chandlera i Moniki, czy związek Rossa i Rachel po rozstaniu. Stale obecne są wątki poszukiwania partnera przez Phoebe i Joego oraz kariery aktorskiej Joeya.

Kultowe sceny z poszczególnych sezonów

Wiele scen z Przyjaciół na stałe weszło do kanonu popkultury. Słynne są m.in. taniec z kaczką Joeya i Chandlera, podwójna randka Rachel i Moniki w restauracji, czy wyznanie miłości w przyjacielskim języku przez Chandlera.

Zmiany w scenografii i lokacjach serialu

Jak zmieniał się świat Przyjaciół po każdym sezonie

Ewolucja mieszkania Monica jako głównej lokacji

Główną lokacją jest mieszkanie Moniki, które zmienia się przez sezony. Kuchnia i salon są stale obecne, ale wystroju mieszkania staje się bardziej nowoczesny i dopasowany do charakteru bohaterki.

Nowe lokacje w kolejnych sezonach

Pojawiają się nowe lokacje jak mieszkanie Chandlera i Joego, mieszkanie Rossa, apartament Phoebe, a w końcu dom na przedmieściach Monica i Chandlera. Urozmaica to tło wydarzeń.

Charakterystyczne miejsca akcji serialu

Do znanych miejsc akcji należą także kawiarnia Central Perk, muzeum, w którym pracuje Ross oraz mieszkania rodziców bohaterów, które często pojawiają się w fabule.

Kostiumy i charakteryzacja bohaterów

Styl ubioru bohaterów na przestrzeni sezonów

Strój bohaterów odzwierciedla modę lat 90. Panują oversize'owe swetry, jeansy typu mom oraz kolorystyka grunge. Wraz z upływem czasu styl staje minimalistyczny i bardziej elegancki.

Charakterystyczne fryzury i makijaże

Charakterystyczne są fryzury Rachel z jej słynną "superczesaniem" oraz Monica z prostymi, ciemnymi, średniej długości włosami. Make-up jest dość naturalny, z akcentem na usta w kolorze brzoskwiniowym lub czerwieni.

Wpływ mody lat 90. na kostiumy

Na strojach z pierwszych sezonów widać wpływ stylu grunge, oversize'u, jeansów typu mom fit i kolorów khaki. W makijażach dominuje matowe cienie, brązy i ceglasta szminka. Z czasem przybywa pasteli.

Muzyka i motyw przewodni serialu

Geneza i popularność motywu "I'll be there for you"

Głównym motywem muzycznym serialu jest piosenka "I'll be there for you" zespołu The Rembrandts. Melodia i tekst idealnie korespondują z przyjacielskim charakterem serialu.

Gościnne występy znanych artystów

W kawiarni Central Perk często pojawiają się gościnne występy znanych piosenkarzy i zespołów, co wzbogaca warstwę muzyczną.

Ścieżka dźwiękowa serialu na przestrzeni lat

Muzyka ewoluuje wraz z upływem czasu od lżejszych brzmień z początku lat 90. do bardziej współczesnych pod koniec serialu. Oddaje to zmiany zachodzące także w fabule i stylu produkcji.

Podsumowanie

Serial Przyjaciele zyskał status kultowego poprzez uniwersalne tematy, wciągającą fabułę i charyzmatycznych bohaterów. Na przestrzeni 10 sezonów można było obserwować jak ewoluują ich losy zawodowe i osobiste. Zmieniały się scenografia, kostiumy i muzyka, oddając klimat epoki. Największą siłą produkcji były jednak relacje pomiędzy głównymi postaciami, z których każda była wyrazista i lubiana przez widzów. Stąd Przyjaciele na stałe wpisali się do kanonu popkultury lat 90.

Najczęstsze pytania

Głównym powodem popularności były uniwersalne tematy z życia młodych dorosłych w wielkim mieście, interesujące wątki fabularne i wyraziste postacie, z którymi widzowie mogli się utożsamiać.

Do ulubionych bohaterów należeli Monica, Chandler i Joey, cenieni za humor i osobowość. Dużą sympatią cieszyła się też ekscentryczna Phoebe.

Bohaterowie się zmieniali, dorastali, zakładali rodziny. Zmieniało się też tło wydarzeń, stroje i muzyka, odzwierciedlając upływ czasu od lat 90. do początku XXI wieku.

Zdjęcia realizowano głównie w studiu z planem mieszkania Moniki. Plany zewnętrzne kręcono na Manhattanie i w innych dzielnicach Nowego Jorku.

Dzięki uniwersalnej tematyce Przyjaciele nie starzeją się i po latach wciąż dostarczają rozrywki. Serial ma też wartość historyczną, oddając klimat lat 90. i przełomu wieków.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  3. Duda odrzucił ustawę okołobudżetową. Kontrowersje z Mastalerekiem.
  4. Super Mario Bros. Film - przygoda Mario na wielkim ekranie
  5. Hołownia w Gazeta.pl: Putin przygotowuje się do odbudowy wojska.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak

Ekscytujący świat rozrywki i nowości filmowych. Na blogu dzielę się najświeższymi wiadomościami i ciekawostkami. Rozrywka to moja pasja, a informowanie to moje powołanie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły