Jak Stranger Things zrewolucjonizował seriale dla młodzieży

Jak Stranger Things zrewolucjonizował seriale dla młodzieży
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak24.08.2023 | 8 min.

Stranger Things jako globalny fenomen popkulturowy

Serial Stranger Things od razu po premierze w 2016 roku zdobył ogromną popularność i uznanie widzów na całym świecie. Produkcję platformy Netflix obejrzano już setki milionów razy, a o jej fenomenie mówią zarówno fani, jak i krytycy. Stranger Things udało się stworzyć wyjątkowy, vintage'owy klimat epoki lat 80., który przypadł do gustu wielu widzom. Serial odwołuje się do popkultury tamtych czasów - stylistyki, muzyki, gier i zabawek. Akcja osadzona jest w niewielkim amerykańskim miasteczku Hawkins w stanie Indiana. To właśnie tam grupa przyjaciół przeżywa niesamowite i niebezpieczne przygody związane z tajemniczym laboratorium badawczym. Stranger Things łączy w sobie elementy science fiction, horroru i dramatu obyczajowego, tworząc produkcję, którą z lubością oglądają zarówno nastolatkowie, jak i dorośli. Jej ogromna popularność sprawiła, że stała się prawdziwą ikoną popkultury i zjawiskiem społecznym o globalnym zasięgu.

Wpływ Stranger Things na rozwój seriali young adult

Choć Stranger Things skierowany jest do szerokiego grona odbiorców, to główną grupą docelową są nastolatkowie. Dlatego zalicza się go do gatunku young adult. Ten serial odegrał kluczową rolę w rozwoju i popularyzacji produkcji skierowanych do młodzieży. Stranger Things pokazał, że historia z nastoletnimi bohaterami w rolach głównych może być chętnie oglądana także przez starszych widzów. Ponadto udowodnił, że typowe dla young adult motywy - przyjaźń, miłość, poszukiwanie tożsamości - można osadzić w niecodziennej, fantasy'owej scenerii i wpleść w fabułę elementy grozy. Stranger Things ożywiło gatunek seriali młodzieżowych i zainspirowało twórców innych produkcji do sięgania po podobne zabiegi fabularne. Dzięki niemu na ekranach pojawiło się więcej seriali łączących konwencję young adult z motywami science fiction i horroru.

Charakterystyka bohaterów i ich relacji

Jak Stranger Things zrewolucjonizował seriale dla młodzieży

Grupa przyjaciół i ich codzienne życie

Kluczowymi bohaterami Stranger Things jest grupka sympatycznych nastolatków - Mike, Dustin, Lucas i Will. Łączy ich szczera przyjaźń i wspólne zainteresowania typowe dla ich pokolenia - gry planszowe, komiksy, pierwsze sympatie. Serial pokazuje ich codzienne życie w małym miasteczku - szkołę, zabawy i relacje z rówieśnikami. Chłopcy trzymają się razem i zawsze mogą na siebie liczyć. Ich postawy i zachowania są bardzo autentyczne, przez co łatwo się z nimi utożsamić. Grupa przyjaciół stanowi serce serialu.

Postacie z innego świata i ich tajemniczość

Ważnymi bohaterami są też postacie reprezentujące świat paranormalny i nauki - Eleven, doktor Brenner, potwory z innego wymiaru. Ich pochodzenie i motywacje owiane są tajemnicą, przez co w naturalny sposób wzbudzają ciekawość i niepokój. Eleven jako dziewczynka obdarzona telekinetycznymi mocami wnosi do serialu elementy science fiction. Natomiast stojący za eksperymentami doktor Brenner i jego agenci to typowi czarci naukowcy. Te niejednoznaczne postacie świetnie uzupełniają fabułę i grupę głównych bohaterów.

Chemia w grupie i relacje między bohaterami

Dużą siłą Stranger Things są świetnie nakreślone relacje między bohaterami, ich wzajemne interakcje i chemia. Przyjaźń chłopców jest ciepła i szczera, co widać w ich codziennych zachowaniach. Sympatie i pierwsze zauroczenia młodych bohaterów tworzą wątki romanse. Niecodzienne spotkanie Mike'a i Eleven, dwójki zupełnie obcych sobie osób z różnych światów, prowadzi do powstania wyjątkowej więzi. Z kolei relacja Eleven i doktora Brennera, jej oprawcy, choć skomplikowana, również przyciąga. Te zniuansowane relacje sprawiają, że widz angażuje się w historię bohaterów.

Mroczna fabuła i nawiązania do lat 80.

Groza i nadprzyrodzoność jako główne motywy

Klimat Stranger Things budują przede wszystkim mroczne, tajemnicze motywy fabularne z pogranicza horroru, fantasy i science fiction. Ważnym wątkiem jest zaginięcie Willa - jednego z chłopców - który trafia do mrocznego, równoległego wymiaru. Próby odnalezienia go prowadzą do konfrontacji ze złowrogimi istotami. Nadprzyrodzone moce Eleven także wzbudzają grozę. Te elementy przeplatają się z codziennym życiem bohaterów i tworzą kontrast budzący ciekawość. Mroczny klimat przyciąga widza i sprawia, że ciężko oderwać się od seansu.

Moda, design i kultura lat 80. we współczesnej odsłonie

Ogromnym atutem serialu jest świetne odwzorowanie realiów i popkultury lat 80. Bohaterowie noszą charakterystyczne "vintage" ubrania - dżinsy, trampki i bluzy z kapturem. Ich pokoje są urządzone w stylu tamtej dekady, z wystrojem nawiązującym do gier i filmów sci-fi. Samochody, plakaty i rekwizyty oddają klimat epoki. Dzięki temu starsi widzowie poczują sentyment, a młodsi lepiej poznają czasy swoich rodziców. Ten zabieg buduje uniwersalną atrakcyjność serialu.

Muzyka i soundtrack oddający klimat epoki

Istotną rolę we wprowadzeniu w nastrój lat 80. odgrywa ścieżka dźwiękowa, na którą składają się synth-popowe i rockowe hity z tamtych czasów. Wykorzystano kultowe utwory zespołów The Clash, Joy Division, Talking Heads czy piosenkarki Cyndi Lauper. Muzyka doskonale komponuje się z akcją, wzmacnia emocje i buduje klimat. Jest też sentymentalną podróżą do przeszłości dla starszych widzów. Dobór hitów z lat 80. to strzał w dziesiątkę twórców Stranger Things.

Stranger Things a inne produkcje dla młodzieży

Jak Stranger Things zrewolucjonizował seriale dla młodzieży

Podobieństwa i inspiracje znanymi tytułami

Choć Stranger Things wyróżnia się na tle innych seriali młodzieżowych, można doszukać się pewnych podobieństw i nawiązań do poprzednich produkcji skierowanych do młodych widzów. Przede wszystkim w grupie głównych bohaterów dostrzec można pewne analogie do paczki przyjaciół z kultowego serialu Przyjaciele. Stranger Things czerpie też garściami z twórczości Stevena Kinga i filmów science fiction z lat 80. Jednak twórcom udało się z tych inspiracji zbudować produkcję o własnym, niepowtarzalnym charakterze.

Cechy wyróżniające na tle innych seriali

Mimo pewnych podobieństw, Stranger Things wyróżnia na tle typowych seriali młodzieżowych kilka cech. Przede wszystkim łączy w sobie konwencję young adult z gatunkami science fiction i horroru. Nie bazuje też na schematycznych, cukierkowych historiach nastolatków, lecz pokazuje wielowymiarowych bohaterów. Dużym atutem jest klimat lat 80., vintage'owy design i świetnie dobrana muzyka. To połączenie sprawia, że Stranger Things wciąga zarówno młodszych, jak i starszych widzów o wiele bardziej niż typowe seriale młodzieżowe.

Wpływ na obecny trend seriali young adult

Stranger Things swoją popularnością udowodnił, że seriale dla młodzieży mogą zainteresować szeroką publiczność, jeśli zawierają interesujące, niebanalne wątki i nietypową estetykę. Dlatego miał ogromny wpływ na kształtowanie się obecnego trendu w gatunku young adult. Obecnie powstaje coraz więcej seriali łączących konwencję młodzieżową z motywami fantastycznymi i naukowymi. Coraz częściej też sięga się po vintage'ową stylistykę nawiązującą do popkultury minionych dekad. Stranger Things zdecydowanie wyznaczył nowy kierunek w produkcji seriali skierowanych do nastolatków.

Dlaczego serial stał się ikoną popkultury?

Jak Stranger Things zrewolucjonizował seriale dla młodzieży

Niepowtarzalny klimat i hołd dla lat 80.

Jednym z głównych powodów, dla których Stranger Things zyskał status kultowego serialu, jest jego wyjątkowy, vintage'owy klimat. Odwołania do popkultury lat 80. - moda, muzyka, gry - tworzą sentymentalną atmosferę, z którą utożsamiają się fani. Serial jest hołdem dla tamtych czasów, ich stylistyki i klimatu. Jednocześnie pokazuje je we współczesnym wydaniu, trafiając zarówno do starszych, jak i młodszych widzów. Ten zabieg sprawił, że Stranger Things na trwałe wpisał się do kanonu popkultury.

Atrakcyjna, młoda obsada i ich kreacje

Duża w tym zasługa świetnie dobranej, młodej obsady aktorskiej i jej kreacji. W rolach nastoletnich bohaterów wystąpili wówczas mało znani aktorzy, którzy idealnie oddali charakter swoich postaci i chemie między nimi. Zdobyli oni popularność i sympatię widzów na całym świecie. Z kolei weterani ekranu wcielający się w dorosłe role - jak Winona Ryder czy David Harbour - dali popis aktorskiego kunsztu. Atrakcyjna, utalentowana obsada to klucz do sukcesu serialu.

Globalny zasięg i popularność w mediach społecznościowych

Ogromną rolę w tym, że Stranger Things stał się zjawiskiem popkulturowym, odegrała platforma Netflix, która zapewniła serialowi globalny zasięg. Produkcja zebrała znakomite recenzje krytyków na całym świecie i rzesze wiernych fanów. Dużą popularność zdobyła też w mediach społecznościowych - scenerie, kostiumy i muzyka z serialu są chętnie wykorzystywane w memach i wpisach. Dzięki temu Stranger Things na stałe zapisał się w świadomości odbiorców jako kultowy tytuł.

Podsumowanie

Stranger Things to serial, który w ciągu kilku lat od debiutu stał się prawdziwym fenomenem popkultury i ulubieńcem widzów na całym świecie. Jego siła tkwi w trafieniu zarówno do młodszych, jak i starszych odbiorców. Świetnie napisana fabuła z tajemniczymi wątkami science fiction i horroru, osadzona w klimacie lat 80., idealnie rezonuje z oczekiwaniami współczesnej widowni. Dodatkowym atutem są charyzmatyczni bohaterowie i genialnie dobrana obsada aktorska. Stranger Things na zawsze odmienił gatunek seriali młodzieżowych i udowodnił, że produkcje skierowane do nastolatków mogą zachwycać widzów w każdym wieku. Nic więc dziwnego, że stał się ikoną popkultury z milionami fanów.

Najczęstsze pytania

Głównym powodem jest połączenie konwencji young adult z elementami horroru i science fiction, osadzone w klimacie vintage lat 80. Trafiło to zarówno do młodych, jak i starszych widzów. Dodatkowo świetnie nakreśleni bohaterowie i obsada aktorska.

Choć to serial młodzieżowy, adresowany głównie do nastoletnich widzów, to ze względu na fabułę i klimat lat 80. przypadł też do gustu starszym odbiorcom.

Zdecydowanie tak. Intrygująca, mroczna fabuła, ciekawe postacie i aktorstwo na wysokim poziomie sprawiają, że Stranger Things to świetny serial także dla dorosłego widza.

Serial dostępny jest wyłącznie na platformie streamingowej Netflix, do której wymagany jest abonament.

Twórcy zapowiedzieli 4 sezon serialu, którego premiera jest planowana na 2022 rok. Będzie to prawdopodobnie ostatni sezon produkcji.

5 Podobnych Artykułów

  1. Skandal w Warszawie! Muzeum Polin z muralem oficera KBW!
  2. Polacy żądają przedterminowych wyborów. Nowy sondaż zaskakujący.
  3. Duda odrzucił ustawę okołobudżetową. Kontrowersje z Mastalerekiem.
  4. Super Mario Bros. Film - przygoda Mario na wielkim ekranie
  5. Hołownia w Gazeta.pl: Putin przygotowuje się do odbudowy wojska.
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Daniel Sobczak
Daniel Sobczak

Ekscytujący świat rozrywki i nowości filmowych. Na blogu dzielę się najświeższymi wiadomościami i ciekawostkami. Rozrywka to moja pasja, a informowanie to moje powołanie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły