Izraelska gazeta krytykuje premiera Morawieckiego za oddanie hołdu żołnierzom NSZ! Do ataku przyłączył się rzecznik PO

Premier Mateusz Morawiecki przybył w sobotę pod pomnik dawnych polskich robotników przymusowych, a także odwiedził groby żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych. Zdjęcie z tego wydarzenia pojawiło się na Twitterze.

 

 

Jednak nawet złożenie wieńca i zapalenie zniczy stało się w tym przypadku pretekstem dla strony izraelskiej do ataku na Polskę. Krytyki tej dopuścił się „Times of Israel”.

 

– Kilka godzin po stwierdzeniu, że Żydzi również uczestniczyli w zbrodniach Holokaustu (ang. „Jews also perpetrated the Holocaust”), Mateusz Morawiecki złożył wieniec pod monachijskim pomnikiem skrajnie prawicowych bojowników z II wojny światowej – napisano na izraelskim portalu.

 

– Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych była jednostką „wywodzącą się ze skrajnie prawicowego ruchu politycznego”, która „walczyła również z Niemcami”, ale „z powodów taktycznych kolaborowała z Niemcami w późniejszym okresie wojny, aby skupić się na zwalczaniu komunistów, którzy kładli fundamenty pod, jak się później okazało, dekady rządów sterowanych przez Sowietów – twierdzi „Times of Israel”, powołując się na depeszę AP.

 

Przedstawiciele strony izraelskiej zdają się zapominać i z ignorancją podchodzić do faktów dotyczących ocalenia życia i wyzwolenia kilkuset żydowskich kobiet z niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie. Dokonała tego właśnie Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych.

 

Co ciekawe do głosów krytyki ze strony izraelskiej pracy przyłączyło się lewicowe stowarzyszenie „Nigdy Więcej” oraz… poseł Jan Grabiec, pełniący funkcję rzecznika prasowego Platformy Obywatelskiej. Uważa on bowiem, że zarówno wypowiedź w Monachium oraz odwiedziny na cmentarzu psują międzynarodowy wizerunek Polski.

 

 Źródło:

Kraj

Świat