Od ponad 25 lat seria gier Gran Turismo cieszy się niesłabnącą popularnością wśród fanów wyścigów samochodowych. Pierwsza odsłona gry, wydana w 1997 roku na konsolę PlayStation, zapoczątkowała erę realistycznych symulatorów jazdy. Twórcy z japońskiego studia Polyphony Digital zadbali o każdy detal: licencjonowane modele samochodów, wierne odwzorowanie fizyki prowadzenia pojazdów, mnóstwo autentycznych torów wyścigowych. Dzięki temu Gran Turismo szybko zdobyło miano "prawdziwego drivng simulatora".
Kolejne części na PlayStation 2, PlayStation 3 i PlayStation 4 stopniowo rozbudowywały zakres możliwości. Rosła liczba samochodów w garażu (nawet ponad 1000 modeli), poprawiała się oprawa graficzna, dodawano nowe tryby rozgrywki. Szczególnie wyczekiwane były kolejne wersje trybu kariery, w którym gracz mógł wcielić się w kierowcę-amatora dążącego do bycia najlepszym za kierownicą wyścigowych bolidów. Wielu fanów spędzało w ten sposób dziesiątki godzin, zdobywając kolejne licencje, ulepszając samochody i wygrywając zawody na całym świecie.
Historia gry Gran Turismo
Początki serii w latach 90.
Pierwsza odsłona gry Gran Turismo, stworzona exkluzywnie na konsolę PlayStation, ukazała się w 1997 roku. Gra od razu zebrała znakomite recenzje za realizm jazdy, szczegółowe modele samochodów i garść licencjonowanych marek. W pierwszej wersji dostępnych było 150 samochodów od producentów takich jak Honda, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Subaru, Toyota i innych. Fizyka prowadzenia była jak na owe czasy bardzo zaawansowana. Każdy samochód jeździł inaczej, w zależności od masy, rozkładu ciężaru, mocy silnika. Gra oferowała 11 oryginalnych torów wliczając słynny tor Nürburgring. Tryb gry wieloosobowej pozwalał ścigać się z innymi graczami poprzez link kablowy.
Sukces pierwszych odsłon na PlayStation
Pierwsze Gran Turismo okazało się wielkim sukcesem komercyjnym, rozchodząc się w nakładzie ponad 10 milionów egzemplarzy. W 1999 roku doczekało się kontynuacji w postaci GT2, które wprowadziło m.in. tryb rallycrossu, model uszkodzeń i wizualne tuningowanie samochodów. Kolejna odsłona, GT3 z 2001 roku, wzbogaciła oprawę graficzną o oświetlenie drogowe i jazdę w różnych porach dnia. Mimo ograniczeń pierwszego PlayStation, seria zdobyła uznanie graczy za realizm, mnóstwo licencji i tryb kariery pozwalający wcielić się w kierowcę-amatora.
Ewolucja grafiki i rozgrywki na kolejnych konsolach
Premiera PlayStation 2 w 2000 roku pozwoliła twórcom mocno rozwinąć możliwości serii. Już Gran Turismo 4 z 2005 roku zawierało ponad 700 licencjonowanych samochodów od 80 producentów, 50 torów w 25 lokalizacjach i zaawansowany tryb zarządzania tunningiem i uszkodzeniami aut. Kolejna odsłona, Gran Turismo 5 na PlayStation 3, wprowadziła oprawę graficzną w jakości 1080p i 60 klatkach na sekundę oraz ponad 1000 modeli samochodów. Ostatnia pełnoprawna część, Gran Turismo Sport z 2017 roku na PS4, postawiła na jeszcze większy realizm, profesjonalne torneje e-sportowe i możliwość jazdy w wirtualnej rzeczywistości. Przez lata seria ewoluowała w kierunku coraz większego symulatoryzmu, stając się prawdziwą legendą wyścigowych gier. Teraz przyszedł czas na filmową adaptację.
Fabuła i bohaterowie filmu
Młody pasjonat wyścigów amatorskich grający w GT
Głównym bohaterem filmu jest 17-letni Danny Kent, mieszkaniec Los Angeles. Chłopak od najmłodszych lat pasjonuje się samochodami i wyścigami. Jego idolem jest słynny kierowca wyścigowy Rick Kelly. Danny codziennie po szkole biegnie do salonu gier, by pograć w najnowszą wersję Gran Turismo. Ściga się tam z innymi fanami gry, ulepszając wirtualny samochód i pokonując kolejnych przeciwników. Dzięki temu zdobywa cenne doświadczenie, które chce wykorzystać w prawdziwych zawodach.
Próba dostania się do zawodowego teamu kierowców
Pewnego dnia Danny dowiaduje się o naborze młodych talentów do zawodowego teamu Ricka Kelly'ego, który bierze udział w amatorskich wyścigach. Chłopak widzi w tym szansę spełnienia marzeń i awansu do wielkiego świata motosportu. Musi jednak najpierw zaimponować podczas kwalifikacji na torze. Czy umiejętności nabyte podczas wielogodzinnej jazdy w grze Gran Turismo wystarczą, by pokonać innych kandydatów?
Marzenie o wygraniu 24h Le Mans
Danny z trudem przebrnął przez eliminacje i dostał się do zespołu Ricka Kelly'ego. Rozpoczyna intensywne treningi i starty w mniejszych zawodach. Jego celem jest zdobycie sponsorów i awans do prestiżowego 24-godzinnego wyścigu Le Mans we Francji. Droga na szczyt nie jest jednak łatwa. Czy chłopak, który jeszcze niedawno był jedynie zapalonym graczem Gran Turismo, zdoła spełnić marzenia o zwycięstwie w jednym z najsłynniejszych wyścigów świata?
Aktorzy i twórcy filmu
Obsada znana z Fast and Furious
W roli głównego bohatera, Danny'ego Kenta, zobaczymy młodego aktora Camerona Monaghana. W dorosłą wersję Ricka Kelly'ego wcieli się Tyrese Gibson, znany między innymi z serii filmów Szybcy i wściekli. W pozostałych rolach wystąpią: Lucas Black jako główny rywal Danny'ego, Michael Rooker jako trener młodego kierowcy oraz Natalia Castro jako dziewczyna bohatera. Obsada aktorska gwarantuje świetną rozrywkę dla fanów kina akcji.
Reżyser z doświadczeniem w filmach o samochodach
Reżyserem filmu jest doświadczony Joseph Kosinski, który ma na koncie takie produkcje jak Tron: Dziedzictwo czy Top Gun: Maverick. Reżyser od lat specjalizuje się w efektownych scenach akcji z udziałem samochodów i motocykli. W przypadku filmu osadzonego w świecie wyścigów jego doświadczenie będzie bezcenne. Możemy spodziewać się znakomitych, dynamicznych sequencji na torze wyścigowym.
Konsultacje z twórcami gier z Polyphony Digital
Przy produkcji filmu ściśle współpracowano z twórcami gier z japońskiego studia Polyphony Digital, którzy odpowiadają za serię Gran Turismo od samego początku. Dzięki temu udało się zachować ducha i klimat kultowej gry. Polyphony Digital udostępniło licencje na samochody, doradzało przy konstruowaniu torów wyścigowych i konsultowało sceny akcji, by jak najwierniej oddać realia zawodów motorowych.
Odniesienia do gry w filmie
Licencjonowane samochody i tory wyścigowe
Fani Gran Turismo od razu rozpoznają licencjonowane modele samochodów, które przewijają się przez cały film. Zobaczymy kultowe pojazdy jak Nissan Skyline, Mitsubishi Lancer Evo czy Subaru Impreza WRX. Nie zabraknie ikonicznych torów wyścigowych, na których rozgrywała się akcja gier. W filmie pojawią się m.in. Circuit de la Sarthe, Special Stage Route 5 czy Trial Mountain.
Easter eggi dla fanów serii Gran Turismo
W filmie umieszczono mnóstwo smaczków i nawiązań do gry, które docenią fani. Będzie można dostrzec znajome interfejsy, animacje, a nawet dźwięki z menu i trybu jazdy. Na plakacie w pokoju Danny'ego widnieje okładka pierwszego Gran Turismo z 1997 roku. W tle przewijają się charakterystyczne melodie z soundtracku gry. To tylko niektóre z licznych easter eggów.
Fabuła nawiązująca do trybu kariery z gry
Cała historia młodego gracza, który awansuje z amatorskich lig do zawodowego teamu, a później walczy o wygranie Le Mans, stanowi hołd dla kultowego trybu kariery z Gran Turismo. To właśnie ten tryb pozwalał wcielić się w kierowcę-amatora i piąć się po szczeblach kariery aż na sam szczyt. Film oddaje tę samą progresję i ducha gry.
Opinie fanów gry o filmie
Zachwyt nad autentycznością scen wyścigowych
Fani serii Gran Turismo zgodnie chwalą dynamiczne sceny wyścigów, które oddają klimat prawdziwych zawodów. Doskonałe modele samochodów, realistyczna jazda, strategie zjazdu do boksu - twórcom udało się oddać ducha motorsportu. Wielu widzów przyznaje, że sceny ścigania są najmocniejszą stroną produkcji i dostarczają masę emocji.
Zarzuty o zbyt schematyczną fabułę
Niektórzy widzowie zarzucają filmowi dość przewidywalną i sztampową fabułę opartą na schemacie "zero to bohater". Podkreślają, że historia młodego gracza, który spełnia marzenia o karierze wyścigowej, jest mocno kliszowata. Na pochwały zasługują jednak aktorzy drugoplanowi, którzy wnoszą trochę świeżości swoimi kreacjami.
Chęć kontynuacji i sequelu
Pomimo pewnych zastrzeżeń, fani Gran Turismo bardzo pozytywnie przyjęli film i liczą na kontynuację. Chcieliby zobaczyć, jak potoczą się dalsze losy Danny'ego w drodze po największe trofea wyścigowe. Mają nadzieję, że ewentualny sequel skupi się jeszcze mocniej na realiach sportu motorowego i rozwinie wątki fabularne. Zachęceni sukcesem pierwszej części, twórcy rozważają już produkcję drugiej odsłony filmowych przygód młodego kierowcy.
Podsumowanie
Film "Gran Turismo" to świetna propozycja dla fanów gier wyścigowych. Dynamiczne sceny na torze, licencjonowane samochody, nawiązania do kultowej serii - to wszystko sprawia, że produkcja oddaje klimat kultowej gry wideo. Nie brakuje też emocjonującej historii młodego pasjonata, który spełnia marzenia o karierze kierowcy wyścigowego. Choć fabuła momentami bywa schematyczna, to jako hołd dla gry Gran Turismo film stanowi świetną rozrywkę. Fani czekają już na kontynuację przygód utalentowanego gracza, który dzięki pasji do wirtualnej jazdy trafił do realnego świata motorsportu.