Finlandia: Imigranci przekraczają granice posługując się dokumentami kibiców mundialu

Już pięć osób złożyło wnioski o Azyl w Finlandii, po nielegalnym przekroczeniu granicy fińsko-rosyjskiej – informuje tamtejsza straż graniczna. Nielegalni imigranci przechodząc przez przejście graniczne posługiwali się dokumentami tożsamości kibiców mundialu.

 

Jednym z nielegalnie przybyłych był obywatel Nigerii, przekroczył  on granice na podstawie fałszywego brazylijskiego paszportu. Trzech mieszkańców Maroka także przekroczyło granice rosyjsko-fińska, prawdopodobnie maszerowali kilkanaście godzin zanim dotarli do przejścia granicznego. Na czas trwania mistrzostw świata w piłce nożnej Rosja zniosła obowiązek wyrobienia wizy dla posiadaczy biletów na mecze w rosyjskim mundial.

 

„Byliśmy na to przygotowani, wiedzieliśmy, że można wjechać na terytorium Rosji bez wizy” – powiedział Marko Saareks z fińskiej straży granicznej. „Było jednak niespodzianką, że zaczęło się to od razu po rozpoczęciu turnieju” – dodał. Podkreślił, że według jego informacji do podobnych przypadków doszło w krajach bałtyckich oraz w Polsce.  Z relacji fińskich funkcjonariuszy wynika, że polskie służby ochraniające granice muszą mieć się na baczności.

 

To dopiero początek piłkarskiej imprezy i kłopotów funkcjonariuszy straży granicznej krajów sąsiadujących z Rosja. Jeśli tempo nielegalnej imigracji się utrzyma może być to niemały kłopot dla zachodnich sąsiadów Federacji Rosyjskiej, w tym także Polski.

 

źródło: pap.pl
Kraj

Świat