Funkcje Facebooka przysłużyły się rekrutowaniu członków Państwa Islamskiego

Do interesujących wniosków doszli autorzy zamieszczonego na łamach The Telegraph raportu z programu przeciwdziałania ekstremizmowi- CEP. Eksperci ci są zdania, że istnieje związek między funkcjami oferowanymi przez Facebook, a działalnością i tworzeniu się siatki terrorystów z Państwa Islamskiego.

 

Specjaliści z CEP postanowili dokładniej przyjrzeć się kwestią portalu społecznościowego Facebook pod kątem aktywności ok. tysiąca osób popierających samozwańczy kalifat. Wywnioskowali oni, że Facebook automatycznie pomagał w drodze do zostania dżihadystą.

 

Osoba zafascynowana danym tematem czy ideologią z reguły zostawia polubienia na fan page’ach związanych z zakresem jego zainteresowań. W związku z czym, osoby zaczynające się zajmować tematem radykalnego islamu i zaciekawione nim, „lajkują” strony propagujące działania oraz idee dżihadystów.

 

Takie wyrażanie swoich poglądów, fascynacji i sympatii przez polubienia na facebookowych stronach, powoduje w następstwie, że portal zaczyna nam wśród sugerowanych znajomych wyświetlać m.in. osoby o podobnych upodobaniach. To właśnie sprawia, że dżihadyści mogą sprawniej nawiązywać ze sobą kontakty.

 

– Porażka w efektywnym monitorowaniu działalności platformy sprawiła, że Facebook stał się miejscem, gdzie znaleźć można złożone sieci popierające Państwo Islamskie, islamistyczną propagandę oraz narzędzia służące do werbowania nowych członków – twierdzi Gregory Waters, który jest jedną z osób, które przyczyniły się do powstania raportu.

 

Jak informuje New York Times, w ubiegłym roku Facebook ogłosił iż usprawni usuwanie treści, które zostaną uznane za takie propagujące nienawiść. Nie jest wiadome do końca jak to się przekłada na funkcjonowanie i werbowanie wśród organizacji powiązanych z radykalnym islamem. Wiele osób, również w Polsce, zarzuca jednak władzom portalom, że kasowane i blokowane są na nim treści niepoprawne polityczne, które opierają się na promowaniu kontrowersyjnych czy patriotycznych wartości lub takie, które zbyt pochopnie zostają uznane za obrazę islamu czy szerzenie rasizmu.

 

W 2017 roku, zatrzymany został przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego nastoletni Dawid D. z Katowic, który nawiązał i utrzymywał kontakty z członkami Państwa Islamskiego. Miał on dzielić się z nimi informacjami oraz samemu rozpowszechniać treści świadczące o tym, że zamierza on przeprowadzić zamach terrorystyczny na terytorium Polski.

 
Źródło:

Komentarze

Kraj

Świat