Dziecko z trojgiem rodziców? W Kanadzie to możliwe!

Ta patologiczna sytuacja ma miejsce w kanadyjskiej prowincji Nowa Funlandia. Tamtejszy sąd uznał, że dziecko ma trzech prawnych rodziców w postaci kobiety i dwóch mężczyzn.

 

 

Dziecko przyszło na świat w zeszłym roku. Sędzia Robert Fowler z Wydziału Rodzinnego Sądu Najwyższego w Nowej Fundlandii i Labradorze stwierdził, że „związek” w trójkącie jest relacją „stabilną i trwałą”. „ Żaden z partnerów w tym związku nie jest małżonkiem i o ile tożsamość matki jest jasna, biologiczny ojciec dziecka jest nieznany” – stwierdził w uzasadnieniu Fowler. Brzmi to dość groteskowo, zwłaszcza, że w dobie dzisiejszych technologii ustalenie ojcostwa nie stanowi najmniejszego problemu.

 

 

Wszystko zaczęło się od zaskarżenia odmowy urzędników wobec wniosku o wpisanie do kartoteki całej trójki jako rodziców dziecka. Kanadyjskie prawo mówi, iż w charakterze rodziców dziecka można zarejestrować jedynie dwie osoby. Kanadyjski sąd uznał, że posiadanie trójki rodziców jest w interesie niemowlaka. „Odmówienie temu dziecku podwójnego ojcowskiego rodzicielstwa nie byłoby w jego najlepszym interesie. Trzeba pamiętać, że chodzi o najlepszy interes dziecka, a nie interes rodziców – mówił sędzia.

 

Przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości stwierdził, że mimo urodzin dziecka poza tradycyjnym modelem rodziny, obecna „konfiguracja” w postaci trzech rodziców „zapewnia bezpieczne i sprzyjające środowisko”.   „Nie znajduję niczego, co mogłoby dyskredytować ten związek z punktu widzenia dobra dziecka” – dodaje sędzia.

 

Środowiska prorodzinne uważają, że orzeczenie sądu może rozpocząć drogę do prawnego zaakceptowania rodzicielstwa związków poliamorycznych.

 

 

 

 

źródło: pch24.pl

 
Kraj

Świat