Dramatyczna sytuacja w Korei Północnej!

Sytuację jaka zapanowała na północy półwyspu koreańskiego określa się już nie tyle złą, co katastrofalną. Rządy komunistycznego reżimu Kim Dzong Una oraz nakładane przez ONZ na państwo sankcje powodują, że zaczyna brakować podstawowych rzeczy potrzebnych do normalnego funkcjonowania.

 

Koreańczykom z północy coraz dotkliwiej doskwiera głód. W kraju zaczyna zdecydowanie brakować pożywienia. Ceny żywności rosnąć tam mają niemal z godziny na godzinę, a na terenie całego kraju ciężko uświadczyć już biały ryż. Jak donosi „The Telegraph”, zaglądający w oczy ludziom na prowincjach głód, wywołuje paniczny strach oraz przywołuje bolesne wspomnienia z lat 90-tych. Wtedy też z powodu braku jedzenia życie stracić miało ok. 3,5 mln osób.

 

Poza pożywieniem, braki odczuwalne są również jeśli chodzi o paliwa. Nawet w Pjongjangu przerywane są dostawy prądu. Dwie elektrownie odpowiedzialne za dostawę energii w stolicy musiały zostać wyłączone w tym roku na okres 10 dni. Jest to skutek braku węgla. W kopalniach natomiast odczuwalny jest brak ropy naftowej. Sytuacja ma być na tyle trudna, że nie ma nawet jak ograniczonego urobku dostarczyć do elektrowni.

 

Katastrofą określa się równiez sytuację finansową jaka spotkała Koreę Północną. Kang Seok-ho, szef komisji wywiadu południowokoreańskiego parlamentu przekazał, że reżimowi Kim Dzong Una wystarczy rezerw walutowych jedynie do października bieżącego roku. Jest to skutek zakazu eksportu towarów oraz zamrożenia aktywów zagranicznych reżimu. Pieniądze są koniecznie potrzebne Kimowi, jeżeli ten planuje kontynuować program jądrowy.

 

– Wyraźnie widać, że sankcje przynoszą efekty i że nowe pragnienie Pjongjangu, by zbliżyć się z Południem, jest bezpośrednim skutkiem trudności, z którymi się boryka – stwierdził Kang Seok-ho.

 

Coraz dramatyczniejszy staje się także brak papieru. „Rodong Sinmun” będąca najważniejszą gazetą w Korei Północnej zmuszona była zmniejszyć nakład z 600 tys. egzemplarzy do jedynie 200 tys. „Rodong Sinmun” stanowi prasowy głos partii komunistycznej w kraju.

 

 

 

 Źródło:

Kraj

Świat