Donald Trump przybył na szczyt NATO
Jak podaje pap.pl, prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump przybył pod wieczór we wtorek do stolicy Belgii – Brukseli, w celu wzięcia udziału w rozpoczynającym się tam w środę dwudniowym szczycie NATO, po którym odwiedzi jeszcze Wielką Brytanię oraz spotka się w Helsinkach z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Przed odlotem z Waszyngtonu Trump powiedział dziennikarzom, że Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego „oczywiście pomaga im znacznie więcej niż nam”, prawdopodobnie mając na myśli państwa europejskie, które wydają na obronę proporcjonalnie mniej niż Stany Zjednoczone.

W trakcie lotu do Europy prezydent Trump opublikował na portalu społecznościowym Twitter post zapowiadający możliwość egzekwowania od tych krajów istniejących jego zdaniem zaległości z lat ubiegłych. „Wiele państw NATO, które oczekują od nas obrony, nie tylko nie wypełnia swego zobowiązania, by przeznaczać na cele wojskowe 2 proc. PKB (co jest niewiele), ale także od wielu lat zalega z płatnościami, których nie zrealizowały. Czy wynagrodzą to Stanom Zjednoczonym?” – napisał Trump.

W nieco późniejszym wpisie zarzucił Unii Europejskiej, że mimo znacznej nadwyżki w handlu z USA chce, by zapewniały jej one „ochoczą ochronę w ramach NATO i uprzejmie za to płaciły”.
Źródło:

Kraj

Świat