Chiny postanowiły zaatakować USA! Znamy oficjalne oświadczenie

Chińska Republika Ludowa postanowiła rzucić wyzwanie Stanom Zjednoczonym. Czy Chinom uda się wygrać?

Chiny zapowiedziały, że do końca roku uda im się złamać monopol dolara na światowym rynku ropy. Mają w planach kupować ten surowiec za juany. Jest to istna wojna gospodarcza. Istnieje w tej dziedzinie teoria, że ,,monetarna hegemonia” zależy od tego, w jakiej walucie prowadzony jest handel jednym z najważniejszych surowców, do których należy ropa.

 

Do niezaprzeczalnych ,,zwycięzców" należą oczywiście Stany Zjednoczone. Dolara w postaci obligacji muszą trzymać absolutnie wszystkie kraje. Dzięki temu cały świat finansuje dług USA oraz jego wydatki, które wciąż rosną.

 

Co więcej, są nawet teorie, mówiące o obaleniu władz w Iraku i Libii z powodu… chęci tych krajów do utworzenia osobnego rynku ropy, na którym królują inne waluty niż dolar.

 

Serwis rmf24.pl poprosił o opinię doradcę funduszy inwestycyjnych z Singapuru Granta Williamsa. Twierdzi on, że faktycznie Chiny już od kilku lat systematycznie pozbywają się obligacji amerykańskiego rządu. Uważa też, że idea Chin będzie wprowadzana w życie raczej powoli, nie dojdzie do żadnej rewolucji.

 

Inny ekonomista, Luke Gromen, twierdzi, że jest to wydarzenie zarówno polityczne, jak i gosporadcze.

 

Z politycznego punktu widzenia, Chińczycy chcą się uchronić od tego, co spotkało Iran w 2012 r., kiedy Amerykanie usunęli ten kraj z systemu SWIFT, czyli międzynarodowego systemu przelewów między bankami. Chiny zabezpieczają się przed podobną sytuacją.

 

USA może co najwyżej opóźnić podjęty przez Chiny plan, ale nie uda się jemu zapobiec. Ekonomsta uważa, że nawet ponad połowa światowego eksportu ropy może być sprzedawana za juany. Może to nastąpić w ciągu pięciu najbliższych lat.

 

rmf24.pl

Katarzyna Wądołowska
Kraj

Świat