Agata Duda w końcu dostanie pensję. Ile zarobi pierwsza dama?

Partia Prawo i Sprawiedliwość planuje wprowadzenie ustawy, dzięki której możliwe będzie wypłacanie pensji pierwszej damie. Jej status ma zostać uregulowany prawnie. Możliwe, że ustawa ta wejdzie w życie jeszcze przed kolejnymi wyborami prezydenckimi. Na jak dużą wypłatę może liczyć Agata Duda?

 

W czasie sprawowania rządu przez Andrzeja Dudę, żona prezydenta ma nieformalny zakaz podejmowania działalności zarobkowych. Zazwyczaj udziela się w akcjach charytatywnych i pełni funkcje reprezentacyjne. Przez te pięć lat nie otrzymuje jednak żadnych pieniędzy, a okres ten nie wlicza się jej w żadne składki.

 

– Z uwagi na kwestie emerytalne, ubezpieczeniowe, trzeba to uregulować prawnie. Mamy tu pewną lukę i dobrze byłoby, żeby już na kolejne wybory, czyli na 2020 rok, ta sprawa była załatwiona – mówi „Super Expressowi” poseł Marek Ast.

 

Z obliczeń gazety wynika, że świadczenie emerytalne Agaty Dudy po jednej kadencji pełnienia funkcji pierwszej damy może spaść nawet o 400 zł miesięcznie i wynosić ok. 1900 zł na miesiąc. Do tej pory kobieta pracowała jako nauczyciel mianowany, których zarobki wynoszą ok. 4 tysiące złotych.

 

Temat pensji dla żony prezydenta nie jest poruszany po raz pierwszy. Ostatnio w 2016 roku władze kraju, zarówno pierwszej damie, jak i jej poprzedniczkom proponowały 13,5 tys. zł. miesięcznie do końca życia.

 

Źródło: fakt.pl
Fot.: Wikimedia Commons
EM
Komentarze

Kraj

Świat